Tarix: 28/01/13 “Lenovo” şirkəti “BlackBerry” istehsalçısını satın ala bilər
Çinin elektronika istehsalçısı “Lenova” şirkəti “BlackBerry” kommunikatorlarını istehsal edən Kanadanın “Research in Motion” şirkətini satın almağı nəzərdən keçirir. Davosda keçirilən Ümumdünya İqtisadi Forumunda (VEF) “Lenovo”-nun maliyyə direktoru Vonq Vay Min bu cür bəyanatla çıxış edib.
Tarix: 28/01/13 2012-ci ildə ən çox mobil telefon satan şirkət hansıdır?
Cənubi Koreyanın "Samsung Electronics” şirkəti 2012-ci ildə 400 milyondan çox aparat satıb. "International Data” korporasiyasının verdiyi məlumata əsasən, koreyalılar əsas rəqiblərindən birini – “Nokia" firmasını ötə biliblər.
Tarix: 28/01/13 Dünyanın ən bahalı şirkəti dəyişdi
Amerika korporasiyasının səhmlərinin qiyməti 2,4 faiz azaldıqdan sonra şirkətin kapitallaşdırma dəyəri 10 milyard dollar azalaraq 413 milyard dollara bərabər olub. Nəticədə “Apple” dünyanın ən bahalı korporasiyası titulunu itirib.
Tarix: 28/01/13 VI Astana İqtisadi Forumunda innovasiyalar müzakirə ediləcək
Cari ilin 22-24 may tarixlərində VI Astana İqtisadi Forumu keçiriləcək. İnnovasiyaların müzakirə ediləcəyi forumda 100 ölkədən 8500 nümayəndənin iştirakı gözlənilir.
Tarix: 28/01/13 “İKT innovativ tədris və öyrənmə imkanlarının təmin edilməsi üçün müəllimlərə böyük imkanlar yaradır”
Texnologiyaların təhsil sahəsinə tətbiqi bununla bağlı elmi-tədqiqatların aparılmasını da zərurətə çevirir. Bu səbəbdən, 2012-ci ildə Təhsil Problemləri İnstitutu tərəfindən “Təlim prosesində yeni pedaqoji texnologiyalardan və İKT-dən istifadənin elmi əsasları və təlimin keyfiyyətinə onların təsiri” mövzusunda tədqiqat işi aparılıb.
Tarix: 26/01/13 İran gömrükçüləri Azərbaycana gömrük rəsmiləşdirməsini elektron qaydada aparmağı təklif ediblər
İran gömrükçüləri Azərbaycanla sərhəd-gömrük məntəqələrində tərəflərin ərazilərində tərtib olunaraq, elektron qaydada mübadilə edilən məlumatlar əsasında müvafiq gömrük rəsmiləşdirməsini təklif ediblər.
Tarix: 26/01/13 2012-ci ildə dünyada 1,6 milyard rabitə qurğusu satılıb
"Strategy Analytics" analitik şirkətinin məlumatına əsasən, 2012-ci ildə 1,6 milyard rabitə mobil qurğusu satılıb. Ötən ildə olduğu kimi "Samsung", "Nokia" və "Apple" şirkətləri lider olaraq qalıblar.
Tarix: 25/01/13 Ziya Məmmədov: «4 elektron xidmət üzrə inzibati reqlamentlərin layihələri hazırlanıb»
Nəqliyyat Nazirliyində 2012-ci ilin yekunlarına dair kollegiya iclası keçirilib. İclasda müvafiq qurumların və strukturların hesabatları dinlənilib.
Tarix: 25/01/13 Verilənlərin ötürülməsi üçün yeni sistem hazırlanır
“Fujitsu Labs” tədqiqatçılarının təqdim etdikləri yeni texnologiya vasitəsilə verilənləri kompüterdən mobil telefona, sadəcə, ekranı mobil telefonun kamerası ilə çəkməklə ötürmək mümkündür.
Tarix: 25/01/13 “Windows 8” də onu xilas edə bilmədi
“Microsoft” korporasiyası rüblük məlumatları dərc edərək investorların “Windows 8” əməliyyat sisteminin nə fərdi kompüterlər, nə də planşetlər bazarında nəzərə çarpmayacağı ilə bağlı xəbərdarlıqlarını təsdiqləmiş olub.
Tarix: 25/01/13 “Nokia” uzun müddət edə bilmədiyini bacardı
“Nokia” son 7 rüb ərzində ilk dəfə olaraq mənfəət əldə edib. 2012-ci ildə “Nokia”nın mədaxili 2011-ci illə müqayisədə 22 faiz azalaraq 30,2 milyard, şirkətin əməliyyat zərəri isə 2,3 milyard avro təşkil edib.
Tarix: 25/01/13 “Ağıllı” telefon və planşetlər onun gəlirlərini artırdı
Koreyanın “Samsung Electronics” şirkəti bildirib ki, 2012-ci ilin dördüncü rübündə onun mənfəəti “ağıllı” telefon və planşetlərin uğurlu satışı fonunda 76 faiz artıb.
Tarix: 25/01/13 Bərdə sakinləri elektron xidmətlərlə bağlı maarifləndiriləcək
İqtisadi İnkişaf Nazirliyi tərəfindən göstərilən elektron xidmətlərə dair vətəndaşların məlumatlandırılması məqsədilə 2012-ci ildən etibarən Bakıda və ölkə regionlarında müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir.
Tarix: 25/01/13 Sərtgövdəli disklərə tələbat artır
“IHS iSuppli” şirkəti 2013-cü il üçün sərtgövdəli daşıyıcılar bazarı üzrə proqnozunu açıqlayıb.
Tarix: 25/01/13 Ötən il pərakəndə əmtəə dövriyyəsində elektron ticarət dövriyyəsinin həcmi 1 599,8 min manat olub
2012-ci ildə pərakəndə əmtəə dövriyyəsində elektron ticarət dövriyyəsinin həcmi 1 599,8 min manat olub. "ICTnews.az" elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, bu barədə Dövlət Statistika Komitəsi (DSK) məlumat yayıb.