Tarix: 08/01/13 Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda azad iqtisadi zona yaradılacaq
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda azad iqtisadi zona yaradılacaq
Tarix: 07/01/13 “1 şagird – 1 kompüter” müsabiqəsi keçiriləcək
Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “1 şagird – 1 kompüter” müsabiqəsinin keçirilməsi nəzərdə tutulub. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin TN-in rəsmi saytına istinadən verdiyi məlumata görə, müsabiqənin təşkil edilməsində əsas məqsəd İKT əsaslı fərdiləşmiş təhsilin formalaşdırılmasından ibarətdir.
Tarix: 07/01/13 “Elektron hökumət” portalına yeni xidmətlər əlavə edilib
Müəllif Hüquqları Agentliyi 5 yeni elektron xidmətini “e-Gov” Elektron Xidmətlər Portalı vasitəsilə ictimaiyyətə təqdim edib.
Tarix: 07/01/13 “Microsoft” ABŞ-ın Müdafiə Nazirliyi ilə saziş imzalayıb
“Microsoft” korporasiyasının ABŞ-ın Müdafiə Nazirliyi ilə imzaladığı sazişin şərtlərinə əsasən, proqram nəhəngi ABŞ-ın Müdafiə Nazirliyinin proqram təminatı ilə təchiz edilməsinin təxminən 75 faizindən məsuliyyət daşıyacaq. “Microsoft”, həmçinin Amerika hərbçilərinə İT xidmətlər göstərəcək.
Tarix: 07/01/13 “HTC” 2013-cü ildə əvvəlki vəziyyətini bərpa edəcəyinə ümid edir
İT dünyasında ən böyük sərgilərdən biri sayılan “CES 2013”-ün yaxınlaşması ilə əlaqədar şirkət-istehsalçılar tez-tez cari il üçün öz inkişaf strategiyaları haqqında məlumat verir.
Tarix: 07/01/13 “Müəllimlərin işə qəbulu” elektron xidməti qəbul zamanı əsassız müdaxilələri aradan qaldırıb
“Müəllimlərin işə qəbulu” elektron xidməti işə qəbulda əsassız müdaxilələri aradan qaldırıb. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə bu barədə Təhsil Nazirliyindən məlumat verilib.
Tarix: 07/01/13 “Hewlett-Packard” heyətini ixtisar etməyə davam edir
“Hewlett-Packard” (HP) şirkəti 2012-ci ildə aparılan yenidənqurma proqramı çərçivəsində 17800 əməkdaşını ixtisar edib. 2012-ci il oktyabrın 31-nə olan məlumata görə, hazırda “HP” şirkətində 331800 əməkdaş çalışır.
Tarix: 07/01/13 2013-сü ildə İT bazarının həcmi 3.7 trilyon dollar təşkil edəcək
“Gartner” tədqiqat şirkətində çalışan analitiklərin proqnozuna əsasən, 2013-cü ildə İT bazarının həcmi 4.2 faiz artaraq 3.7 trilyon dollar təşkil edəcək.
Tarix: 07/01/13 Ukrayna Elm və Texnologiya Mərkəzi və AMEA 2013-cü ilin layihələr müsabiqəsini elan edir
Ukrayna Elm və Texnologiya Mərkəzi (UETM) və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) arasındakı əməkdaşlıq haqqında bəyanata əsasən, UETM və AMEA müştərək Məqsədli Tədqiqat və İnkişaf Təşəbbüsləri (MTİT) Proqramı çərçivəsində 2013-cü ilin layihələr müsabiqəsini elan edir.
Tarix: 07/01/13 “ASAN xidmət” mərkəzində 9 dövlət orqanının xidməti birləşəcək
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov bildirib ki, “ASAN xidmət”in əsas üstünlüyü odur ki, burada müxtəlif dövlət orqanları vətəndaşlara vahid məkanda xidmət göstərəcəklər
Tarix: 30/12/12 Bakıda İnformasiya Sistemlərinin istismarı üzrə təlim keçirilib
Mədəd Azərbaycan” İnformasiya Sistemlərinin istismarı üzrə təlim keçib. Təşkilatdan “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə verilən məlumata görə, təlimlər 10-14 dekabr tarixlərində Bakıda Təhsil Nazirliyinin
Tarix: 30/12/12 DSK-nin nümayəndələri Türkstatın təqdim etdiyi sistemin təşkilində informasiyatexnologiyalarının tətbiqi ilə tanış olublar
Azərbaycanın Dövlət Statistika Komitəsinin təşəbbüsü ilə Türkiyənin Ankara şəhərində, Türkstatda Keyfiyyətin idarə olunması və metaməlumatlar mövzusunda təcrübə mübadiləsi keçirilib.
Tarix: 30/12/12 Elektron məlumat bazasından ilk növbədə daşınmaz əmlak üzərində hüquqların qeydiyyatı sistemi bəhrələnəcək
Elektron məlumat bazası icra və qanunvericilik orqanlarının strukturlarını, məhkəmələri, bankları, fiziki və hüquqi şəxsləri, bələdiyyələri qanunvericilikdə müəyyən edilmiş qaydalar çərçivəsində dövlət tərəfindən mövcudluğu tanınmış kadastr uçotu obyektləri barədə dolğun kadastr məlumatları ilə təchiz edəcək.