Tarix: 20/12/12 “Tegra 4” mobil çipi haqqında təfərrüatlar məlum olub
“NVIDIA”-nın növbəti nəsil mobil prosessoru haqqında təfərrüatlar məlum olub. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “vesti.ru” saytına istinadən bildirir ki, “Tegra 4” mobil çipi rəqabətədavamlı olmaq üçün 28 nanometr texnoloji proses üzrə hazırlanacaq.
Tarix: 19/12/12 Plastik kart üzərindən ödənişləri mobil telefon vasitəsilə də etmək olacaq
"MasterCard" beynəlxalq ödəniş sistemi gələn il Azərbaycanda mobil telefonla ödənişlər etməyə imkan verən xidmətin tətbiqinə başlayacaq. Bu barədə "MasterCard"ın Azərbaycandakı regional meneceri Hakan Açar məlumat verib. Onun sözlərinə görə, sistem mobil ödənişlərin inkişafına böyük diqqət verir və bir çox göstəricilər üzrə dünyada bu bazarın lideridir.
Tarix: 19/12/12 “ULTRA” şirkəti yerli bankda “Elektron sənəd dövriyyəsi” sistemi qurub
“ULTRA” şirkətinin mütəxəssisləri “NikoilBank”da vahid komanda şəklində “DocLogix” E-sənəd dövriyyəsi sistemini 6 ay ərzində uğurla tətbiq etdi. Bu barədə şirkətdən “ICTnews.az”-a verilən məlumata görə, bu E-sənəd dövriyyəsi sistemi daxil olan və göndərilən sənədlərin, həmçinin, daxili yazışmaların avtomatlaşdırılması bankdaxili 100 istifadəçi üçün nəzərdə tutulub.
Tarix: 19/12/12 Yaxın gələcəkdə smartfonlarda yeniliklər gözlənilir
Simsiz enerjidoldurma, elastik qurğular və smartfonların inkişaf etməkdə olan ölkələrdə populyarlaşması yaxın gələcəkdə “ağıllı” telefon bazarı üçün əsas texnologiya və tendensiyalardır. "ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “cnews.ru” saytına istinadən bildirir ki, “Accenture” konsaltinq şirkəti qlobal smartfon bazarı üçün 3 əsas tendensiyanı açıqlayıb
Tarix: 19/12/12 “Dell” “Credant Technologies” şirkətini satın alır
Kompüter istehsalçısı “Dell” “Credant Technologies” şirkətini satın almaq üçün saziş bağladığını elan edib. “Dell” şirkəti bu satın alma vasitəsilə korporativ məlumatların və şəbəkələrin mühafizəsi üçün məhsul xəttini genişləndirmiş olacaq.
Tarix: 19/12/12 “Samsung” “Apple”-a qarşı Avropada qaldırdığı iddiaları geri götürdü
Koreyanın “Samsung” şirkəti “Apple” şirkətinə qarşı dostluq əli uzadaraq bildirib ki, bundan sonra Avropada “iPhone” və “iPad” qurğularının istehsalçısını onun “SEP” (standards essential patent) patentlərindən qanunsuz istifadəyə görə ittiham etməyəcək. “Samsung”un bəyanatına əsasən, bu qərar istifadəçilərin marağı naminə qəbul edilib.
Tarix: 19/12/12 SAM: «2012-ci ildə Azərbaycan informasiya cəmiyyəti qurmaq niyyətini bir daha təsdiqlədi»
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzi 2012-ci ildə ölkəmiz üçün əhəmiyyət kəsb edən hadisələrin qısa icmalını yayıb. Mərkəzdən “ICTnews.az” elektron xəbər xidmətinə verilən məlumata görə, cari ildə Azərbaycan dövlətinin daxili və xarici siyasətinin uğurları respublikamızın
Tarix: 19/12/12 Ən böyük mobil aparat istehsalçısı hansı şirkətdir?
“IHS iSuppli” analitik şirkəti geridə qoyduğumuz ildə mobil cihaz bazarının inkişafı ilə bağlı ilkin nəticələri elan edib. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “compulenta.ru” saytına istinadən bildirir ki, hesablamalara görə, 2012-ci ildə mobil telefon və smartfon satışlarının həcmi ötən illə müqayisədə yalnız 1 faiz artacaq.
Tarix: 19/12/12 “Cisco” “BroadHop” şirkətini satın alır
Şəbəkə avadanlığı istehsalçısı “Cisco Systems” şəbəkələri idarə etmək üçün proqram təminatı istehsal edən “BroadHop” şirkətini satın almaq niyyəti haqqında elan edib. Sazişin şərtləri açıqlanmayıb.
Tarix: 19/12/12 “Oracle” hesabat verib
Korporativ proqram təminatının ən böyük istehsalçısı “Oracle” korporasiyası ikinci maliyyə rübü üzrə hesabat verib. Göstəricilər analitiklərin proqnozundan yuxarı olub. Bu, həmçinin internet vasitəsilə işləyən proqram təminatı satışlarının uğurlu alınması sayəsində mümkün olub
Tarix: 18/12/12 Azərbaycanla Pakistan arasında informasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub
Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Daşqın Şikarov bu ölkənin Milli Assambleyasının sədri vəzifəsini icra edən Fəysal Kərim Kundi ilə görüşüb.
Tarix: 18/12/12 Azərbaycanın İKT sahəsində fəaliyyət göstərən sahibkarları Minskdə görüşlər keçirəcək
Sabah Minsk şəhərində "Azərbaycan: inkişaf və tərəqqi yolunda" tədbiri çərçivəsində Azərbaycan-Belarus biznes forumu keçiriləcək. Bu barədə “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Tarix: 18/12/12 "Elektron xidmət növlərinin siyahısı"na dəyişiklik edildi
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin (NK) 2012-ci il 17 oktyabr tarixli 235 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Elektron xidmət növlərinin siyahısı"nda dəyişiklik edilməsi barədə NK qərar qəbul edib.
Tarix: 18/12/12 Ölkə başçısı Azərbaycanın Kosmik Proqramının məsləhətçisi akademik Roald Saqdeyevi qəbul edib
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Kosmik Proqramının məsləhətçisi akademik Roald Saqdeyevi qəbul edib.
Tarix: 18/12/12 Azərbaycanda qeyri-kommersiya hüquqi şəxslər üçün avtomatlaşdırılmış qeydiyyat informasiya sistemi yaradılıb
Azərbaycanda ədalət mühakiməsinin səmərəliliyinin artırılması, əhalinin məhkəmələrə müraciət imkanlarının asanlaşdırılması, müasir infrastrukturun yaradılması üzrə dövlət başçısının rəhbərliyi ilə genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirilir.