Tarix: 28/09/12 Əbülfəs Qarayev: «Elektron lisenziyanın verilməsi prosesinə keçid şəffaflığa xidmət edəcək»
Ölkədə fəaliyyət göstərən mehmanxanalara və mehmanxana tipli obyektlərə lisenziyalar elektron qaydada veriləcək. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, bu barədə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin şöbə müdiri Qabil Abbasov Bakıda keçirilən Ümumrespublika daxili turizm
Tarix: 28/09/12 Azərbaycan yeni “Apple iPhone 5” smartfonunun rəsmi satışlarını başlayan ilk MDB ölkəsi oldu
Azərbaycan yeni Apple iPhone 5 smartfonunun rəsmi satışlarını başlayan MDB məkanında ilk ölkə oldu. İKT İnformasiya Mərkəzinin məlumatına görə,
Tarix: 28/09/12 Şahbaz Xələfov: “Bu gün Azərbaycanda hər bir mütəxəssis özü kompüterdə işləyə bilir”
Bu gün Azərbaycanda hər bir mütəxəssis özü kompüterdə işləyə bilir. Kompüter texnologiyaları ilə bağlı demək olar ki, ayrıca bir ştat yoxdur. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə bu barədə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi (ƏƏSMN) Dövlət Məşğulluq Xidmətinin (DMX)
Tarix: 28/09/12 İşaxtaranlarla bağlı elektron bazada 190 minə yaxın vətəndaş qeydiyyatdadır
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi (ƏƏSMN) Dövlət Məşğulluq Xidmətinin (DMX) işaxtaranlarla bağlı elektron bazasında hazırda təxminən 190 minə yaxın vətəndaş qeydiyyatdadır. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə bu barədə Dövlət Məşğulluq Xidmətinin rəis müavini
Tarix: 28/09/12 “Apple” daha 22 ölkədə “iPhone” smartfonunun satışlarına başlayıb
“Apple” şirkəti bu gün daha 22 ölkədə “iPhone 5” smartfonunun satışlarına başlayır.“ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “tech.onliner.by” saytına istinadən bildirir ki, həmin ölkələr Avstriya, Belçika, Çexiya, Danimarka, Estoniya, Finlandiya, Macarıstan,
Tarix: 28/09/12 “Western Digital” 4 TB tutumlu sərt disk istehsal edib
“Western Digital” şirkəti 3,5 düymlü və 4 TB tutumlu sərt disk istehsal edib. Yeni daşıyıcı “SATA” və ya “SAS” interfeysləri üçün nəzərdə tutulmuş versiyalarda əlçatandır. İstehsalçı bildirib ki, yeni daşıyıcı saxlama serverləri, korporativ işçi stansiyalar və digər sahələr üçün optimallaşdırılıb.
Tarix: 28/09/12 Bakıda yaşıl texnologiyanın tətbiqi ilə bağlı seminar keçirilib
Sentyabrın 27-də Bakıda Polşanın Azərbaycandakı səfirliyi və Azərbaycan Sənaye və Energetika Nazirliyinin (SEN) təşkilatçılığı ilə “Greenevo - Yaşıl Texnologiyaların Akseleratoru” adlı iqtisadi seminar keçirilib. Polşanın Azərbaycandakı səfiri Mixail Labenda son illərdə ölkəsinin
Tarix: 28/09/12 AzTU-da “Tədris İnformasiya Sisteminin Yaradılması” layihəsi çərçivəsində işlər davam etdirilir
Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin (KOİCA) “Azərbaycan Texniki Universitetində Tədris İnformasiya Sisteminin Yaradılması” layihəsi çərçivəsində Koreyanın “NDS” şirkətinin nümayəndələri universitetdə olub. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin AzTU-ya istinadən verdiyi məlumata görə,
Tarix: 27/09/12 İnformasiya və rabitə xidmətləri sahəsində ÜDM istehsalı 1,7 faiz təşkil edib
Azərbaycanda Ümumi Daxili Məhsul istehsalının 1,7 faizi informasiya və rabitə xidmətlərinin payına düşüb. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin
Tarix: 27/09/12 2012-ci ildə şəbəkəyə qoşulmuş "ağıllı" qurğu satışlarının həcmi 1,2 milyard təşkil edə bilər
“IDC” şirkəti 2016-cı ilədək internetə qoşulmuş "ağıllı" qurğu satışları ilə bağlı proqnozunu elan edib. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “compulenta.ru”
Tarix: 27/09/12 “Microsoft”un Azərbaycan nümayəndəliyində yeni təyinat olub
Səbinə Pərvizi “Microsoft Azərbaycan” şirkətinin marketinq meneceri vəzifəsinə təyin edildi. Bu barədə şirkətdən “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə verilən xəbərdə bildirilir. Məlumatda bildirilir ki, S.Pərvizi artıq bir neçə gündür vəzifəsinin icrasına başlayıb.
Tarix: 27/09/12 Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi 9 dövlət orqanının xidmətlərini təqdim edəcək
Azərbaycanın 9 dövlət orqanı öz xidmətlərini Azərbaycan Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin mərkəzlərində həyata keçirəcək. Bunu çərşənbə günü Azərbaycan Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial
Tarix: 27/09/12 Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Agentliyi yaradıldı
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev İnformasiya təhlükəsizliyi sahəsində fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi tədbirləri haqqında fərman imzalayıb.
Tarix: 27/09/12 Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Qafqaz Universitetində texnopark yaradılacaq
Azərbaycanda ali təhsil müəssisələri arasında ilk dəfə olaraq Qafqaz Universitetində Orta Doğu Texniki Universitetinin dəstəyi ilə texnoparkın yaradılması məsələsi müzakirə olunub. Bu müzakirələr təhsil naziri Misir Mərdanovun Qafqaz Universitetinin rektoru Əhməd Saniç və
Tarix: 26/09/12 Tbilisidə korrupsiyaya qarşı şəffaf və yüksək texnologiyalı vasitələrlə mübarizə üsulları araşdırılıb
Sentyabrın 25-26-da Gürcüstanın paytaxtı Tbilisi şəhərində əhaliyə ictimai xidmətlərin göstərilməsi, o cümlədən elektron xidmətlər sahəsində innovasiyalar üzrə “İctimai xidmətlərin gələcəyi - müasir həll yolları” mövzusunda dünyanın müxtəlif ölkələrindən mütəxəssislərin,