Tarix: 13/10/15 Kərəm Həsənov: “Yaxın gələcəkdə kadastr xidmətləri elektron xidmətlər sırasına keçməklə məmur-vətəndaş ünsiyyəti minimuma enəcək”
Hazırda ölkənin bütün ərazisinin elektron kadastr xəritələrinin hazırlanması istiqamətində işlər aparılır. Torpaq tədqiqatı, torpaqların bonitirovkası və iqtisadi qiymətləndirilməsi ilə bağlı tədbirlər həyata keçirilir.
Tarix: 13/10/15 Daşınmaz Əmlakın Qeydiyyatı, Kadastrı və İdarəedilməsi İnformasiya Sisteminin hazırlanması istiqamətində işlər yekunlaşmaq üzrədir
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinin (ƏMDK) İKT strategiyasının tətbiqi və resursların səmərəli idarə edilməsi istiqamətində tədbirlər cari ilin 9 ayında davam etdirilib.
Tarix: 13/10/15 MTN elektron xidmətlə bağlı gördüyü işləri açıqlayıb
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi e-xidmətlər portalında 2011-2012-ci ildən başlayaraq 6 elektron xidməti əhalinin istifadəsinə verib.
Tarix: 13/10/15 Əhaliyə göstərilən elektron xidmətlərdən istifadə imkanlarının artırılması məqsədilə yardım masaları təşkil edilib
“Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Dövlət orqanlarının elektron xidmətlər göstərilməsinin təşkili sahəsində bəzi tədbirlər haqqında” 23 may 2011-ci il tarixli Fərmanının icrası ilə əlaqədar olaraq görülən tədbirlər nəticəsində Dövlət Sosial Müdafiə Fondu pensiyaçılar, sığortaedənlər və sığortaolunanlar üçün nəzərdə tutulan əsas xidmətləri elektronlaşdırıb.
Tarix: 13/10/15 Avtomatlaşdırılmış kitabxana sistemi ilə bağlı bölgələr üçün treninqlər keçirilir
Kitabxanalarda yeni avtomatlaşdırılmış kitabxana sistemi olan ALİSA proqramının tətbiqi ilə bağlı bölgələr üçün növbəti treninqlərə başlanılıb.
Tarix: 13/10/15 Azərbaycan tərəfindən hazırlanan antikorrupsiya saytı ilə əməkdaşlıq edilməsi üçün müraciətlər olunur
Azərbaycanda korrupsiyaya qarşı aparılan mübarizə metodlarından biri də informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqidir.
Tarix: 13/10/15 Azərbaycanda informatikanı populyarlaşdıran “Bebras həftəsi” bu il 5-11 noyabr tarixlərində keçiriləcək
Azərbaycanda informatikanı populyarlaşdıran “Bebras həftəsi” bu il 5-11 noyabr tarixlərində keçiriləcək. Bu barədə məlumat verən Azərbaycan ACM Bölməsi təşəbbüs qrupunun üzvü, layihə rəhbəri Adil Əliyevin sözlərinə görə, respublika turu bu dəfə təxirə salınıb:
Tarix: 13/10/15 “Gartner”: 2018-ci ilə insanların həyatında robot texnikasının rolu artacaq
«Gartner» tədqiqat şirkətinin növbəti illik uzunmüddətli proqnozuna əsasən, insanların həyatında robot texnikası və avtomatlaşdırmanın rolu artacaq.
Tarix: 13/10/15 Azərbaycan “WTIS-2015” - beynəlxalq İKT statistikası məsələləri forumunda təmsil olunacaq
Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının rabitə və İKT sahəsində ümumdünya göstəricilər üzrə 13-cü Simpoziumu - “WTIS-2015”-də təmsil olunacaq.
Tarix: 13/10/15 Azərbaycan gənclərinin xaricdə təhsil almasına dair Dövlət Proqramına birgə elmi tədqiqatların aparılması kimi yeni məqsədlər əlavə olunub
2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsil almasına dair Dövlət Proqramı”nın cari ildə başa çatması nəzərə alınaraq, yeni Dövlət Proqramının layihəsi hazırlanıb və hazırda razılaşdırma mərhələsindədir.
Tarix: 13/10/15 ABŞ-da insanların istəklərini əvvəlcədən bilən robotlar yaradılacaq
ABŞ-da insanların istəklərini əvvəlcədən biləcək robotların hazırlanması üzərində işə başlanılıb. Texnikadan daha çox polis xidmətində istifadə edilə biləcəyi bildirilir.
Tarix: 13/10/15 «Microsoft Edge» brauzeri hələ ki istifadəçilərin rəğbətini qazanmayıb
«Windows 10» əməliyyat sistemi (ƏS) ilə birgə nümayiş etdirilmiş yeni «Microsoft Edge» brauzeri hələ istifadəçilər arasında populyarlıq əldə etməyib.
Tarix: 13/10/15 İT tarixində ən bahalı saziş imzalanıb
ABŞ-ın «Dell» şirkəti rəsmən «EMC» məlumatların saxlanılması sistemləri üzrə aparıcı istehsalçnı 67 milyard dollara satın almaq niyyətini elan edib. Bu sazişin dəyəri İT sənayesi tarixində ən böyük olacaq.
Tarix: 13/10/15 Doqquz ay ərzində Elektron Səhiyyə Mərkəzinə 22 min insan müraciət edib, onların problemlərinin əksər hissəsi yerindəcə həll olunub
Doqquz ay ərzində Elektron Səhiyyə Mərkəzinə 22 min insan müraciət edib, onların problemlərinin əksər hissəsi yerindəcə həll olunub.
Tarix: 13/10/15 Bakı şəhəri və onun qəsəbələrində rabitə xidmətlərinin yaxşılaşdırılması işləri davam etdirilir
Bakı şəhərinin və onun qəsəbələrinin sosial-iqtisadi inkişafına dair Dövlət Proqramı çərçivəsində əhalinin su, qaz, elektrik enerjisi və istiliklə təchizatı, rabitə xidmətlərinin yaxşılaşdırılması, abadlıq və quruculuq, qəsəbədaxili yolların salınması işləri davam etdirilir.