Tarix: 10/10/15 Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi e-xidmətlərindən istifadə sayına görə birinci olub
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi (RYTN) sentyabr ayı ərzində elektron xidmətlərindən istifadə sayına görə birinci mövqedə qərarlaşıb.
Tarix: 10/10/15 Azərbaycanda taksilərin gedəcəyi məsafə üçün hesablanan məbləği “GoMap” üzərindən öyrənmək mümkündür
“GoMap elektron xəritə” elektron xidməti vasitəsilə ölkəyə gələn turistlər, eləcə də vətəndaşlar taksi xidmətindən istifadə etmək üçün iki məntəqə arasında nəzərdə tutulan tarifi öyrənə biləcəklər.
Tarix: 09/10/15 Elmar Məmmədyarov: “Azərbaycanla Hindistan arasında informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq üçün əlverişli imkanlar var”
Azərbaycanla Hindistan arasında informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq üçün əlverişli imkanlar var.
Tarix: 09/10/15 Şahin Əsədli: “MSK və RYTN əməkdaşlığı çərçivəsində ölkə üzrə seçki məntəqələrinin 20 faizi veb-kameralarla təmin edilib”
“Bizim araşdırmalarımıza görə, Azərbaycanda veb-kameralardan istifadə dünya seçki praktikası üçün yeni bir istiqamətdir”.
Tarix: 09/10/15 Təhsil Sisteminin İnformasiyalaşdırılması İdarəsi proqram təminatını təkmilləşdirir
Azərbaycan Təhsil Nazirliyi ölkənin aparıcı İT şirkətlərindən biri olan “Ultra Computers” şirkəti ilə müqavilə imzalayıb.
Tarix: 09/10/15 Avropa İttifaqında ödənişlər sahəsində yeni qaydalar təsdiq edilib
Avropa Parlamenti ödəniş servisləri üzrə direktivə əlavələri rəsmən qəbul edilib. Avropa Komissiyası tərəfindən təklif edilən yeni qaydaların sahədə rəqabəti artıracağı və innovasiyaların tətbiqi və istehlakçı hüquqlarının qorunmasının yaxşılaşdırılması üçün şərait yaradacağı gözlənilir.
Tarix: 09/10/15 Rüfət Gülməmmədov: “Ümid edirik ki, Mərkəzi Seçki Komissiyasının lokal şəbəkəsi bu seçkidən də böyük uğurla sınaqdan çıxacaq”
Bu gün Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya infrastrukturu, optik kabel üzərindən xidmətlərdən istifadə genişlənir.
Tarix: 09/10/15 Elektron səsvermə gələcəkdə qanunvericilikdə öz əksini taparsa, onun reallaşması üçün infrastruktur, texniki problem yoxdur, amma...
Elektron səsvermə gələcəkdə qanunvericilikdə öz əksini taparsa, onun reallaşması üçün infrastruktur, texniki problem yoxdur.
Tarix: 09/10/15 Sentyabrda 400-dən çox elektron imza sertifkatı istifadəyə verilib
Sentyabr ayında əldə olunan elektron imza sertikatlarının sayı 436 ədəd təşkil edib.
Tarix: 09/10/15 Akademik Rasim Əliquliyevin həmmüəllifi olduğu məqalə dünyaca məşhur elmi jurnalda dərc olunub
Hazırda dünya elminin qarşısında duran məsələlərdən biri də kadrların idarə olunmasında personalın qiymətləndirilməsi metodu və onun səmərəliyinin artırılmasıdır
Tarix: 09/10/15 Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının Radiorabitə üzrə Ümumdünya Konfransında təkliflərlə çıxış edəcək
Azərbaycan noyabrın 2-27-də Cenevrədə keçiriləcək Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (İTU) Radiorabitə üzrə Ümumdünya Konfransda təmsil olunacaq.
Tarix: 09/10/15 “Elektron hökumət” portalına daxil olanların sayı 2 502 366 nəfərə çatdı
“Elektron hökumət” portalına daxil olanların sayı 2 502 366 nəfərə çatıb. Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin (RYTN) Məlumat Hesablama Mərkəzinin (MHM) direktoru Nail Mərdanov bu barədə “Elektron hökumət" bülleteni üzrə MHM-də keçirilən növbəti brifinqdə məlumat verib.
Tarix: 09/10/15 Avstriya Azərbaycanda həyata keçirilən e-məhkəmə sistemi ilə maraqlanır
Avstriyanın ali, apelyasiya, regional və rayon məhkəmələrinin, Baş Prokurorluğunun və Ədliyyə Nazirliyinin 40 nəfərə yaxın nümayəndə heyəti ölkəmizə maraq göstərərək səfərə gəlib.
Tarix: 09/10/15 «Facebook» genişləndirilmiş reallığın yaradılması üzərində çalışır
«Tech Crunch» nəşri yazır ki, «Facebook» artırılmış reallıq texnologiyasının yaradılması üzərində işləyir.
Tarix: 09/10/15 “HP” Avropada musiqi servisi istifadəyə verir
ABŞ-ın “Hewlett-Packard” (HP) korporasiyası "Universal Music Group” şirkəti ilə birlikdə Avropa, Yaxın Şərq və Afrika istifadəçilərinə musiqi arxivindən onlayn pulsuz yararlanmağa imkan verəcək “HP Lounge” servisindən istifadə üçün saziş imzalamağı təklif edir.