Tarix: 15/09/15 ICANN “Fellowship” və “NextGen” proqramlarında iştirak üçün qeydiyyat elan edib
Bu gün, 2016-cı ilin mart ayında Mərakeşdə keçiriləcək “ICANN55” konfransı çərçivəsində “Fellowship” və “NextGen” proqramlarında iştirak üçün qeydiyyat raundu açıq elan edilib.
Tarix: 15/09/15 “Elektron kitabxananın idarəedilməsi” mövzusunda təlim keçiriləcək
Bakıda sentyabrın 17-də dövlət və özəl təhsil müəssisələri və digər müəssisələrin kitabxanaçıları üçün “Elektron kitabxananın idarəedilməsi” mövzusunda təlim keçiriləcək.
Tarix: 15/09/15 “NASA” “Ultra HD” formatında telekanal istifadəyə verəcək
ABŞ Kosmik Agentliyi (NASA) və "Harmonic” şirkəti “Ultra HD” formatında yayımlanacaq telekanalın işə salınması ilə bağlı planlarını açıqlayıb.
Tarix: 15/09/15 Əlilliyin və sağlamlıq imkanlarının məhdudluğunun qiymətləndirilməsi sisteminin təkmilləşdirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı
Azərbaycan Respublikasında vətəndaşların əlilliyinin və sağlamlıq imkanlarının məhdudluğunun qiymətləndirilməsi sahəsində şəffaflığın artırılması və müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqinin genişləndirilməsi
Tarix: 15/09/15 Hərbçilərimizə “İnformasiya əməliyyatları doktrinası” və “İnformasiyanın təhlili” mövzuları üzrə təlimlər keçirilir
Bakıda “Böhranlara cavab əməliyyatlarında NATO-nun psixoloji əməliyyatları” mövzusunda təlim kursu keçirilir.
Tarix: 15/09/15 Yapon şirkəti süni intellekt yaradır
Yaponiyanın “Toyota” avtomobil nəhəngi Massaçusets İnstitutu və Stenford Universitetinin birgə tədqiqat layihəsinə 50 milyon dollardan çox sərmayə qoymaq qərarına gəlib.
Tarix: 15/09/15 Elmi-texniki sahənin inkişafı məqsədilə keçirilən “İstedadların hazırlığı laboratoriyası” üzrə lll Respublika Olimpiadasının final mərhələsi başlayır
“İstedadların hazırlığı laboratoriyası” layihəsi üzrə lll Respublika Olimpiadasının final mərhələsi başlayır. Gənclər və İdman Nazirliyindən bildirilib ki, gənclər arasında elmi-texniki sahəni inkişaf etdirmək və həmçinin də müasir ölkəmizdə yüksək intellektual potensiala malik olan yeni nəslin formalaşdırılması vacib məsələlərdən biridir.
Tarix: 15/09/15 İnternet televiziyanı məhv edir
“Moffett Nathanson Research” şirkətinin analitiki və media bazarı üzrə mütəxəssis Maykl Natanson öz yeni tədqiqatında iddia edir ki, internet reklam bazarının artımı ənənəvi televiziya və başqa KİV-in hesabına qeydə alınır.
Tarix: 15/09/15 Ötən ay 14,5 min sığortaolunan onlayn uçota alınıb
Azərbaycanda avqust ayı ərzində 14,5 min sığortaolunan onlayn uçota alınıb.
Tarix: 15/09/15 Havanada nanotexnologiyalar üzrə beynəlxalq seminar keçirilir
Bazar ertəsi Kubanın paytaxtı Havanda açılan V nanoelmlər və nanotexnologiyalar üzrə beynəlxalq seminarda dünyanın onlarla ölkəsindən 50 mütəxəssis iştirak edir.
Tarix: 15/09/15 Yaxın 20 ildə Böyük Britaniyada iş yerlərinin 35 faizində robotlar işləyəcək
Oksford Universiteti və “Deloitte” analitik şirkətinin birgə tədqiqatına əsasən, yaxın 20 ildə Böyük Britaniyada iş yerlərinin təxminən 35 faizi avtomatlaşacaq, yəni robotlar işləyəcək.
Tarix: 15/09/15 ABŞ tənzimləyici orqanları "Nokia” və “Alcatel-Lucent” arasında sazişi təsdiq edib
ABŞ Xarici investisiyalar komitəsi Finlandiyanın “Nokia” şirkətinə “Alcatel-Lucent” Fransa-ABŞ şirkətini satın almağa icazə verib. Bu barədə Finlandiya şirkətinin saytında deyilir.
Tarix: 15/09/15 Bir sıra ölkələrin bazarlarında azalma dünya reklam bazarının artımını zəiflədəcək
“Publicis” şirkətinə məxsus “Zenith Optimedia” agentliyi 2015-ci ildə dünya reklam bazarının artımı üzrə proqnozu 0,2 faiz - 4 faizədək azaldıb.
Tarix: 15/09/15 Rasim Əliquliyev: “HORIZON 2020” layihələrində alimlərimizin fəal iştirakı Azərbaycan elminin inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir”
Avropa İttifaqının (Aİ) 2014-2020-ci illər üçün nəzərdə tutulmuş tədqiqat və innovasiya proqramı “HORIZON 2020” proqramı çərçivəsində Aİ, Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya ölkələri arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi, İKT sahəsində birgə fəaliyyət imkanlarının müzakirəsi nəzərdə tutulur.
Tarix: 15/09/15 Uruqvay Azərbaycanla əməkdaşlıqda maraqlı olduğu prioritet sahələri açıqladı
Uruqvay Azərbaycan ilə energetika, texnologiya və kənd təsərrüfatı sahələrində əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu açıqlayıb.