Tarix: 08/07/15 “E-Pul” elektron ödəniş sisteminə daha bir bank qoşulub
“E-Pul” elektron ödəniş portalında xidmət göstərilən bankların sırasına yenisi əlavə olunub.
Tarix: 08/07/15 Bu il dünyada kompüter elektronikasının tədarükü 1,5 faiz artacaq
“Gartner” analitik şirkəti kompüter elektronikası bazarı üzrə proqnozu azaldıb. 2015-ci ildə istehsalçıların ümumilikdə 2,5 milyard qurğu, o cümlədən portativ və masaüstü fərdi kompüter, planşet, ultrabuk və mobil telefon buraxacağı gözlənilir.
Tarix: 08/07/15 Avropada kontaktsız ödənişlərdən istifadə genişlənir
Avropalılar mağazalarda kontaktsız ödəmə alətləri vasitəsilə daha çox alış-veriş edirlər. Son 12 ayda yalnız “Visa” ödəmə kartı üzərindən 12.6 milyard dollar məbləğində 1 milyarddan çox alış-veriş edilib.
Tarix: 08/07/15 “Elektron Naxçıvan-10” beynəlxalq konfransı keçirilib
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri yanında Bilik Fondunun təşkilatçılığı ilə Naxçıvan Dövlət Universitetində “Elektron Naxçıvan-10: təhsil prosesinin təkmilləşdirilməsində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının rolu” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tarix: 07/07/15 Dünya çip bazarında satış həcmi 25 ay ardıcıl yüksəlir
Yarımkeçiricilər Sənayesi Assosiasiyası ayın nəticəsinə görə sahə üzrə vəziyyət haqda növbəti məlumatını dərc edib.
Tarix: 07/07/15 Azərbaycanlı tələbələrin İT layihəsi Silikon Vadisi şirkətlərinin nümayəndələri tərəfindən qiymətləndirilib
Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının genişlənməsi və startap layihələri üçün geniş meydanın yaranması bu fəaliyyətə ölkədə fəaliyyət göstərən təhsil ocaqlarının da qoşulmasına səbəb olub.
Tarix: 07/07/15 Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin tətbiq etdiyi inzibati cərimələr “ASAN ödəniş” sistemi ilə ödəniləcək
Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi “Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi tərəfindən baxılan inzibati xətalar haqqında işlərə dair sənədlər və onların tərtib olunma Qaydaları”nda dəyişiklik edib.
Tarix: 07/07/15 Ünvanlı dövlət sosial yardımının alınması üçün texniki infrastrukturun hazırlanması işləri artıq yekunlaşıb
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin (ƏƏSMN) mərkəzləşdirilmiş informasiya sistemində ünvanlı dövlət sosial yardımı üzrə Vahid Elektron Müraciət və Təyinat Alt Sisteminin (VEMTAS) yaradılması üçün müvafiq texniki infrastrukturun hazırlanması işləri artıq yekunlaşdırılıb.
Tarix: 07/07/15 “OLED” televizorların satış həcmi yeddi dəfədən çox yüksəlib
“DisplaySearch” tədqiqat şirkətinin qiymətləndirməsinə görə, 2015-ci ilin birinci rübündə dünyada 35,2 min “OLED” texnologiyalı televizor satılıb. Bu, ötənilki göstəricini (4.6 milyon) yeddi dəfə ötür.
Tarix: 07/07/15 Ədliyyə sistemində rəhbər şəxslərin görüşünə onlayn qaydada yazılmaq mümkünləşib
Azərbaycanda vətəndaşların rəhbər vəzifəli şəxslərlə görüşünün və birbaşa müraciətinin təmin edilməsi məqsədi ilə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından geniş şəkildə istifadə olunur.
Tarix: 07/07/15 Türkiyədə elektron ticarət sahəsində sabit artım qeydə alınıb
2014-cü ildə Türkiyədə elektron ticarətin həcmi 6,34 milyard avro təşkil edib ki, bu da 2013-cü illə müqayisədə 35 faiz yüksəkdir.
Tarix: 06/07/15 2018-ci ildə mobil telefonların 93 faizini smartfonlar təşkil edəcək
2013-cü ilin birinci rübündə bütün mobil telefonların rüblük tədarük həcminin 50 faizindən çoxunu ilk dəfə smartfonlar tutub.
Tarix: 06/07/15 Ən nüfuzlu İT şirkətlərinin adı bəlli olub
Cənubi Koreyanın “Samsung Electronics” şirkəti ABŞ-da ən nüfuzlu texnologiya şirkəti adlandırılıb. Korporasiyanın liderliyi şirkətin məhsul və xidmətlərinin Amerika istehlakçıları arasında populyarlığı ilə bağlıdır.
Tarix: 06/07/15 Akademik Akif Əlizadə: “AMEA ən aktual elmi-innovativ məsələlərin multidistiplinar səviyyədə müzakirə olunduğu intellektual beyin mərkəzidir”
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Rəyasət Heyəti ən aktual elmi, elmi-innovativ və elmi-təşkilati məsələlərin professional və multidistiplinar səviyyədə müzakirə olunduğu intellektual beyin mərkəzinə çevrilib.
Tarix: 06/07/15 Milli Kitabxananın xidmətlərindən onlayn şəkildə bütün rayon və şəhər oxucuları yararlanacaq
Yeni avtomatlaşdırılmış kitabxana sistemi olan ALİSA proqramının tətbiqi ilə bağlı Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin tapşırığına əsasən, Azərbaycan Milli Kitabxanasında (AMK)10 günlük kurslar təşkil ed