Tarix: 08/06/15 Azərbaycanda 174 cinayət avtomatlaşdırılmış kriminalistik uçotlar vasitəsilə açılıb
Mülkiyyət əleyhinə cinayətlərin profilaktikasında Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) informasiya sistemlərinin tətbiqinin də böyük rolu olub.
Tarix: 08/06/15 “Rabitə müəssisələri (operatorlar) tərəfindən rabitə vasitələrinin satışı və istifadəsi zamanı tələb olunan şərtlərin təsdiq edilməsi haqqında” qərara dəyişikliklər edilib
“Rabitə müəssisələri (operatorlar) tərəfindən rabitə vasitələrinin satışı və istifadəsi zamanı tələb olunan şərtlərin təsdiq edilməsi haqqında” qərara dəyişikliklər edilib
Tarix: 06/06/15 “Bakcell” şirkəti “AppLab” proqramında qalib gəlmiş startap müəlliflərinə mükafatlar təqdim edib
“Bakcell” şirkəti “AppLab” proqramı çərçivəsində təqdim edilmiş uğurlu startap layihələrin qaliblərinə mükafatlar təqdim edib.
Tarix: 06/06/15 “Bakcell” şirkəti “LTE” şəbəkəsini bu ilin sonuna kimi 2 dəfə genişləndirmək niyyətindədir
Azərbaycanın ilk mobil rabitə operatoru "Bakcell" şirkəti bu ilin sonuna kimi “4G-LTE” şəbəkəsini 2 dəfə genişləndirmək niyyətindədir.
Tarix: 06/06/15 Birinci rübdə daşınan qurğuların satışı 200 faiz artıb
Daşınan elektron qurğular bazarında ardıcıl səkkizinci rübdür stabil artım qeydə alınır. Bu barədə “International Data Corporation” (IDC) tədqiqat şirkətinin hesabatında deyilir.
Tarix: 06/06/15 Avropa Bank Assosiasiyası Aİ ölkələrini internet ödənişlərinin təhlükəsizliyini təmin etməyə çağırır
Böyük Britaniya, Slovakiya və Estoniya Avropa Bank Assosiasiyasının onlayn tranzaksiyaların mühafizəsi ilə bağlı tələblərini yerinə yetirə bilməyəcəyini bəyan edib.
Tarix: 05/06/15 Azərbaycan “Microsoft Imagine Cup” müsabiqəsinin ümumdünya yarımfinalında qalib gəlib
Ümumdünya onlayn-yarımfinalının qalibləri müəyyənləşib. Bu mərhələnin qaliblərindən biri Azərbaycan komandası olub.
Tarix: 05/06/15 “AMEA-nın regional elmi müəssisələrində kargüzarlıq və kadr məsələlərinin tənzimlənməsi” mövzusunda seminar keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətində Hüquq və kadrlar idarəsi “AMEA-nın regional elmi müəssisələrində kargüzarlıq və kadr məsələlərinin tənzimlənməsi” mövzusunda seminar keçirib.
Tarix: 05/06/15 Müəllimlərin müraciətləri əsasında yerdəyişmə prosesi ilə əlaqədar iki nazirlik arasında elektron məlumat mübadiləsinə başlanılıb
Ümumi təhsil müəssisələri və peşə liseylərində işləyən müəllimlərin müraciətləri əsasında onların bir rayondan ) başqa rayona yerdəyişməsi prosesi ilə əlaqədar Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin əmək müqaviləsi bildirişi üzrə elektron informasiya sistemi ilə Təhsil Nazirliyinin informasiya sistemi arasında məlumat mübadiləsinə başlanılıb.
Tarix: 05/06/15 Bakıda yeni elektron tablolar quraşdırılıb
Bakıda Nəqliyyatın İntellektual İdarəetmə Mərkəzi I Avropa Oyunları ilə bağlı yeni elektron tablolar tətbiq edib.
Tarix: 05/06/15 “SpaceX” şirkəti internetin inkişafı üçün peyklərdən istifadə edəcək
Məşhur ABŞ iş adamı Elon Maskın sahibi olduğu “SpaceX” kosmik şirkəti kənd və regionlarda internetə çıxışı təmin edə biləcək kosmik peyklərdən istifadə üçün ABŞ Federal Rabitə Komissiyasına müraciət edib.
Tarix: 05/06/15 “Nanotexnologiyaya əsaslanan ekoloji mühəndislik” ixtisaslaşmasında postmagistr tədris proqramının yaradılması üzrə işlər davam edir
Avropa Birliyinin “Tempus” proqramı çərçivəsində ECONANO qrant layihəsində iştirak edən 12 magistrantın İtaliyanın La Sapienza, Fransanın Paris 13 və Yunanıstanın Patras universitetlərində üç aylıq təcrübələri sona çatıb.
Tarix: 05/06/15 Bütün kateqoriyalı torpaqların elektron uçotu və məlumat bankı yaradılacaq
Son illərdə Azərbaycanda tətbiq olunan elektron, onlayn, SMS və mobil ofis xidmətləri, qeydiyyatı prosesinin sadələşməsi, eləcə də mütəmadi keçirilən “kütləvi çıxarış” kampaniyası daşınmaz əmlakın qeydiyyatının artmasına səbəb olub.
Tarix: 05/06/15 Azərbaycan dilinin və linqvistikasının kompüter tərəfindən tanınmasının təmin edilməsi sistemi kommersiya istifadəsinə veriləcək
Qafqaz Universiteti yaxın zamanda “CeDAWI” adlanan Azərbaycanın internet seqmentində verilənlərin analizi sistemini kommersiya istifadəsinə verəcək.
Tarix: 05/06/15 “Startup”lara ayrılan qrantların məbləği artırıla bilər
RYTN “startup”lara dövlət dəstəyi çərçivəsində ayrılan qrantların məbləğini artıra bilər.