Tarix: 25/05/15 Azərbaycanda ay ərzində 100 dəqiqə mobil rabitə ilə danışıq üçün orta tarif 6,9 manatdır
Azərbaycanda ay ərzində 100 dəqiqə mobil rabitə ilə danışıq üçün orta tarif 6,9 manatdır. 5 il əvvəl 2010-cu ildə isə bu göstərici 7,7 manat təşkil edib. Mobil rabitə danışığı tarifinin hər nəfərə düşən orta aylıq ümumi milli gəlirə nisbəti isə 1,3 faizlə ölçülür.
Tarix: 25/05/15 Dövlət informasiya ehtiyatlarının və fərdi məlumatların informasiya sistemlərinin sayı açıqlanıb
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi (MHM) dövlət informasiya ehtiyatlarının və fərdi məlumatların informasiya sistemlərinin dövlət reyestrləri üzrə statistikanı açıqlayıb.
Tarix: 25/05/15 Bakıda “Veb-idarəetmənin elektron texnologiyaları” mövzusunda seminar keçiriləcək
Bakıda iyunun 4-də “Veb-idarəetmənin elektron texnologiyaları” mövzusunda seminar keçiriləcək.
Tarix: 25/05/15 “ZTE” şirkəti böyük tutumlu batareyaya malik ucuz smartfonunu təqdim edib
Çinin “ZTE” şirkəti ucuz “Q519T” smartfonunu təqdim edib. Qurğunun əsas özəlliyi aparata quraşdırılmış akkumulyator batareyasının böyük tutuma malik olmasıdır ki, nəticədə cihaz uzun müddət avtonom işləyə bilir.
Tarix: 25/05/15 Korporativ daşınan qurğular bazarında kəskin artım proqnozlaşdırılır
Zaman keçdikcə daha çox korporativ istifadəçi daşınan elektronikadan istifadə etməyə başlayır və yaxın illərdə bu tendensiya yalnız güclənəcək.
Tarix: 25/05/15 Dünya ödənişli televiziya bazarının həcmi 237 milyard dollar təşkil edir
“IHS Infonetics” şirkətinin tədqiqatına əsasən, 2014-cü ilin nəticəsinə görə, ödənişli qlobal televiziya xidmətləri bazarı, həmçinin kabel, peyk, “IPTV” və “OTT” xidmətlərin həcmi 237 milyard dollar təşkil edib ki, bu da 2013-cü illə müqayisədə 7 faiz yüksəkdir.
Tarix: 25/05/15 Polşada “Robotlar gecəsi” keçirilib
Varşavada vətəndaşlara polyak mühəndislərinin uğurlarını nümayiş etdirmək məqsədilə “Robotlar gecəsi” keçirilib. Avtomatika və Ölçmə Sənayesi İnstitutunda xizəkli-tırtıllı avtomobillər, polis robotları, tibbi və antiterror maşınları nümayiş olunub.
Tarix: 25/05/15 Analitiklər: “2020-ci ilədək “5G” rabitə texnologiyası əlçatan olacaq”
“5G” rabitə texnologiyası və ya simsiz şəbəkələrdə yeni inqilab Barselonada keçirilmiş Ümumdünya Mobil Konqresində (“Mobile World Congress”) ilin əsas telekommunikasiya mövzusu olub.
Tarix: 25/05/15 "8K” formatlı televizorlar bazara 2018-ci ildə çıxarılacaq
Ekspertlərin proqnozuna görə, yeni nəsil “Ultra HD” formatlı televizorlar (8KTV) bazara 2018-ci ildə çıxarılacaq, onların kütləvi istehsalını Cənubi Koreya şirkətləri həyata keçirəcək, həmçinin dünyanın böyük televizor istehsalçıları 2018-ci ildə yeni bazar standartı kimi “8K” texnologiyasının tətbiqinə başlayacaq.
Tarix: 25/05/15 “Garnter”: “2015-ci ildə dünyada 7,3 milyon xrombuk satılacaq”
“Gartner” analitik şirkəti xrombuk bazarı ilə bağlı öz proqnozunu paylaşıb. Analitik şirkətin proqnozuna görə, 2015-ci ildə dünyada “Google Chrome OS” əməliyyat sistemi (ƏS) ilə işləyən 7,3 milyon noutbuk satılacaq. 2014-cü illə müqayisədə sözügedən bazarın artımı 27 faizə yaxınlaşacaq.
Tarix: 25/05/15 Yeni texnologiyaların tətbiqi ilə funikulyorun təhlükəsizlik məsələləri tam təmin olunub
Paytaxta gözəllik və retro hissləri qatan Bakı funikulyorunda informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiq edilməsi ilə təhlükəsizlik məsələləri tam şəkildə həll olunub.
Tarix: 25/05/15 Televiziya gənclər arasında mövqeyini itirir
“DEFY” şirkəti tərəfindən 13-24 yaşlı tamaşaçılar arasında keçirilən tədqiqatdan məlum olub ki, rəyi sorşulanların 69 faizi rəqəmli texnologiyaların onlara baxmaq istədikləri kontenti verməsini düşünür. Bununla yanaşı, televiziya tərəfdarlarının sayı 56 faiz təşkil edib.
Tarix: 25/05/15 Yol tıxacları mobil rabitə şəbəkələrinin işində ciddi fasilələr yaradacaq
“Machina Research” şirkətinin analitikləri yaxın gələcəkdə yol tıxaclarının mobil rabitə şəbəkələrinin işində ciddi fasilələr yaratmağa başlaması ilə bağlı fikir irəli sürüblər.
Tarix: 25/05/15 Prezident Bolqarıstanla elektron rabitə, informasiya texnologiyaları və elektron idarəçilik sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş təsdiq edib
Azərbaycan Respublikasının Hökuməti ilə Bolqarıstan Respublikasının Hökuməti arasında elektron rabitə, informasiya texnologiyaları və elektron idarəçilik sahəsində əməkdaşlıq haqqında Sazişin təsdiq edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı
Tarix: 23/05/15 M.Nalbantoğlu: “Azərbaycanın İKT üzrə irəli sürülən yeni ideyaları və İT mütəxəssislərini dünyaya çıxardacağıq”
“Azərbaycandan informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində irəli sürülən yeni ideyaları və İT mütəxəssislərini dünyaya çıxardacağıq”.