Tarix: 13/05/15 "Hər yerdə pulsuz Wi-Fi olacaq"
“Bakıda keçiriləcək I Avropa Oyunları ilə əlaqədar Dənizkənarı Bulvar ərazisi artıq gücləndirilmiş iş rejiminə keçib”.
Tarix: 13/05/15 I Avropa Oyunlarının internet üzərindən rahat və fasiləsiz izlənilməsini təmin etmək məqsədi ilə internetin sürəti yüksəldilib
Azərbaycanda keçiriləcək I Avropa Oyunlarının internet üzərindən rahat və fasiləsiz izlənilməsini təmin etmək məqsədi ilə “KATV1” şirkəti təqdim etdiyi internetin sürətini yüksəldib.
Tarix: 13/05/15 Cenevrədə Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı Şurasının illik sessiyası keçirilir
Cenevrədə (İsveçrə) Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ) Şurasının - təşkilatın rəhbər orqanının illik sessiyası işə başlayıb.
Tarix: 13/05/15 Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Elmin İnkişafı Fondunun dəstək verdiyi layihənin yekun hesabat tədbiri keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) “Kitabxana innovasiyaları: qabaqcıl dünya nəzəriyyə və təcrübəsinin tədqiqi və alınan nəticələrin elmin informasiya təminatında əhəmiyyətli rolu olan AMEA-nın kitabxana sisteminə tətbiqi” adlı layihənin yekun hesabat tədbiri keçirilib.
Tarix: 13/05/15 “Dilmanc” layihəsi elmi tədqiqatçılar və proqramçılar axtarır
“Dilmanc” layihəsi riyaziyyat sahəsində elmi tədqiqatçıları və proqramçıları işə dəvət edir.
Tarix: 13/05/15 Alimlər BMT-ni insanları smartfonların zərərli şüalanmasından qorumağa səsləyir
Bu həftənin əvvəlində 200-ə yaxın alim Birləşmiş Millətlər Təşkilatına (BMT) mobil telefon, noutbuk, planşet və digər simsiz qurğuların elektromaqnit şüalanmasından qorunmaq üçün normativ qaydalar qəbul etmək üçün müraciət ünvanlayıb.
Tarix: 13/05/15 “Apple” Çində fəaliyyətini genişləndirir
Çinə rəsmi səfəri zamanı “Apple” şirkətinin baş direktoru Çinin Dövlət şurasının baş nazirinin müavini Lyu Yandun ilə görüşüb. Görüş zamanı Çin və ABŞ arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi müzakirə edilib.
Tarix: 13/05/15 Artur Rasi-zadə: “Türkiyə ilə Azərbaycanın rabitə, telekommunikasiya və digər sahələrdə işbirliyi çox böyük səmərəli nəticələr verib”
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Artur Rasi-zadə regional biznes-forumun işində iştirak etmək üçün ölkəmizə səfərə gələn Türkiyə Cümhuriyyəti Baş nazirinin müavini Əli Babacanı qəbul edib.
Tarix: 13/05/15 “Huawei” Avropada rəqəmləşmə prosesinin sürətləndirilməsi üçün yeni tədqiqat institutu açır
Çinin “Huawei” şirkəti Brüsseldə keçirilən Avropa Biznes Sammiti çərçivəsində Avropa Tədqiqat İnstitutunun (ERI) açılmasını bəyan edib.
Tarix: 13/05/15 Azərbaycana gələn turistlər İKT xidmətlərindən məmnun qalırlar
Birləşmiş Millətlərin Ümumdünya Turizm Təşkilatı (BMÜTT) turizm sahəsində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının, eləcə də mobil texnologiyaların geniş tətbiq edilməsini dünya ictimaiyyətinə tövsiyə edib.
Tarix: 13/05/15 Rusiya və Çin informasiya təhlükəsizliyi sahəsində əməkdaşlığa dair saziş imzalayıb
Çin Xalq Respublikasının sədri Si Tsin Pinin Moskvaya səfəri zamanı Rusiya və Çin xarici işlər nazirləri Sergey Lavrov və Van İ beynəlxalq informasiya təhlükəsizliyinin təmini sahəsində saziş imzalayıblar.
Tarix: 13/05/15 Tallində "e-İdarəçilik" üzrə beynəlxalq konfrans davam edir
11-13 may tarixlərində nəzərdə tutulmuş "e-İdarəçilik" üzrə beynəlxalq konfrans "Dövlət idarəçiliyi islahatları” seminarı ilə öz işinə başlayıb.
Tarix: 13/05/15 Ən yaşıl şirkətlərin reytinqi dərc edilib
Aparıcı İT korporasiyalar öz məhsulunun ekoloji göstəricilərini nəzərəçarpacaq dərəcədə yaxşılaşdırıb. “Greenpeace” təşkilatı "yaşıl" istehsalçıların növbəti reytinqini dərc edib.
Tarix: 12/05/15 “Elektron məktəb üçün elektron müəllim” kursu başa çatıb
Təhsil Problemləri İnstitutu (TPİ) nəzdində keçirilən “Elektron məktəb üçün elektron müəllim” təlimlərinin növbəti iştirakçılarına Təhsil Nazirliyinin nömrələnmiş sertifikatları təqdim edilib.
Tarix: 12/05/15 Azərbaycanlı rabitəçi Los-Anceles saytında Xocalı faciəsindən yazdı
Azərbaycanın Los-Ancelesdəki Baş Konsulluğunun təşəbbüsü və dəstəyi ilə Los-Ancelesin saytında Xocalı soyqırımının şahidi, rabitəçi Dürdanə Ağayevanın “A story of survival and the healing power of familiarity” adlı məqaləsi dərc olunub.