Tarix: 17/04/15 YUNESKO mobil texnologiyalardan savadlılıq səviyyəsinin artırılmasında geniş istifadə etməyə çağırır
YUNESKO-nun Baş direktoru xanım İrina Bokova Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü ilə bağlı müraciətlə çıxış edib.
Tarix: 17/04/15 Qlobal smartfon bazarında üçaylıq eniş qeydə alınıb
“TrendForce” analitik şirkətinin məlumatına görə, 2015-ci ilin yanvar-martında qlobal smartfon tədarükü 291,2 milyon təşkil edib ki, bu da ötən ilin dördüncü rübü ilə müqayisədə 9,2 faiz azdır. Üçaylıq eniş gözlənildiyindən çox olub.
Tarix: 17/04/15 2018-ci ilədək dünyada kontaktsız ödənişlərin dövriyyəsi 10 milyard dollara yaxınlaşacaq
“J'son & Partners Consulting” şirkəti kontaktsız ödənişlər bazarı üzrə tədqiqatını təqdim edib.
Tarix: 17/04/15 Azərbaycanda əqli mülkiyyət tərkibli məhsullara xüsusi nəzarət markalarının vurulmasına yaxın aylarda başlanılacaq
Yaxın aylarda əqli mülkiyyət tərkibli məhsulların, o cümlədən kitabların, fonoqramların və audiovizual əsərlərin nüsxələrinin üzərinə xüsusi nəzarət markalarının vurulmasına başlanılacaq.
Tarix: 17/04/15 Azərbaycanda biometrik şəxsiyyət vəsiqələrinin çap olunacağı 9 regional mərkəzin infrastrukturu yenilənib
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 1 dekabr tarixli Sərəncamı rəhbər tutularaq biometrik şəxsiyyət vəsiqələrinin çap olunacağı 9 regional mərkəzin infrastrukturu yenilənib.
Tarix: 17/04/15 “Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış: kreativlik, əqli mülkiyyət və innovasiyalı inkişaf” mövzusunda konfrans keçiriləcək
Aprelin 24-də saat 10:30-da “JW Marriott” Abşeron otelində “Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış: kreativlik, əqli mülkiyyət və innovasiyalı inkişaf” mövzusunda konfrans keçiriləcək.
Tarix: 17/04/15 ABŞ-da avtonom pilotsuz uçan aparatlar eskadrilyasının uğurlu sınaqları keçirilib
ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin (HDQ) elimi-tədqiqat idarəsi qarşılıqlı fəaliyyət göstərən bir neçə avtonom pilotsuz uçan aparatlardan ibarət hərbi sistemin uğurlu sınaqlarının keçirilməsini bəyan edib.
Tarix: 17/04/15 Azərbaycan alimləri RTF-DCS üzrə keçirilən müsabiqəyə dəvət ediliblər
İnkişaf etməkdə olan ölkələrin alimlərinin Elmi Tədqiqatlarda İştirakı Proqramı (RTF-DCS) üzrə 2015-2016-cı illər üçün müsabiqə elan edilib.
Tarix: 17/04/15 “Elektron bankçılıq - mövcud vəziyyət və inkişaf perspektivləri” mövzusunda seminar keçirilib
Mərkəzi Bank tərəfindən (MB) “Bilik mübadiləsi” layihəsi çərçivəsində ölkədə nağdsız hesablaşmaların həcminin artırılması və nağdsız ödənişlərin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi məqsədilə silsilə tədbirlər həyata keçirilir. Növbəti belə bir tədbir Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin tələbələri üçün “Elektron bankçılıq: mövcud vəziyyət və inkişaf perspektivləri” mövzusunda təşkil edilib.
Tarix: 17/04/15 Tamamilə avtonom işləyə bilən videokamera yaradılıb
Kolumbiya Universitetində işləyən amerikalı alimlər dünyada tamamilə avtonom işləyə bilən ilk kamera prototipini yaradıblar.
Tarix: 17/04/15 CAR-da robot kanalizasiya borularını yoxlayır
Cənubi Afrika Respublikasında (CAR) robot kanalizasiya borularını yoxlamağa başlayıb. Yerli mətbuatın məlumatına görə, məmulat artıq paytaxt Keyptaun mənzil-kommunal təsərrüfatının sərəncamına verilib.
Tarix: 17/04/15 Turizm informasiya mərkəzlərinin elektron təbliğatı günü-gündən güclənir
Turizm informasiya mərkəzlərinin (TİM) elektron təbliğatı gücləndirilir.
Tarix: 17/04/15 Tim Kuk dünyanın 100 ən nüfuzlu insanından biridir
Aprelin 16-da ABŞ-ın “Time” jurnalı dünyanın 100 ən nüfuzlu insanının reytinqini dərc edib. Reytinqdə ənənəvi olaraq nüfuzlu siyasi və dövlət xadimləri, idmançılar, sənət adamları yer alıb.
Tarix: 16/04/15 Bakıda Qafqaz Universitetində ilk “Big Day Data 2015” məlumatların analizinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Bu gün Bakıda Qafqaz Universitetində ilk “Big Day Data 2015” məlumatların analizi, vizuallaşdırılması və axtarışı məsələlərinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tarix: 16/04/15 Elm və texnika sahəsində istedadlı gəncləri üzə çıxarmaq üçün təşkil edilən virtual turların tarixi müəyyənləşib
500-ə qədər yeniyetmənin iştirak etdiyi III “İstedadların hazırlığı laboratoriyası” layihəsinin I onlayn turu artıq arxada qalıb. 45 dəqiqə sürən imtahan turunda 500 iştirakçıdan 71 nəfəri yüksək göstəricilər nümayiş etdirib.