Tarix: 05/03/15 “IBM” şirkəti Azərbaycan bazarında iştirakının üçrəqəmli artımını proqnozlaşdırıb
“IBM” şirkəti yaxın zamanda Azərbaycan bazarında iştirakını dəfələrlə artırmaq niyyətindədir.
Tarix: 05/03/15 Belarusun İKT şirkətləri Bakıya gəlir
Belarus Respublikasının bir sıra sahələr üzrə, o cümlədən informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərinin Bakıya səfəri gerçəkləşəcək. Səfər çərçivəsində Azərbaycan-Belarus biznes forumu keçiriləcək.
Tarix: 05/03/15 Azərbaycan Qadınlarının İKT Klubu görüş keçirəcək
Klubun təsisçiləri 2015-ci il üçün nəzərdə tutulmuş iş planını qəbul edəcək, gənclər və xüsusilə qızlar arasında informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sektorunu təşviq etmək məqsədilə orta məktəb və universitetlərdə maarifləndirici proqramlardan ibarət bir sıra ictimai tədbirlər fəaliyyətini təyin edəcəklər.
Tarix: 05/03/15 “IBM” şirkətinin Azərbaycanda nümayəndəliyi açıldı
Bu gün Bakıda “International Business Machines” (IBM) korporasiyası yeni ofisinin açılışını elan edib və bununla bağlı mətbuat konfransı keçirib.
Tarix: 05/03/15 Mobil ödəniş istifadəçilərinin sayı 2018-ci ilədək üç dəfə artacaq
Martın 2-5-də Barselonada keçirilən “Mobile World Congress 2015” konfransında “GSMA” Mobil Operatorlar Assosiasiyası 2018-ci ilədək mobil ödənişlər və elektron ticarətin inkişafı üzrə proqnoz təqdim edib.
Tarix: 05/03/15 Avropada mobil internetin universal xidmətlərə daxil edilməsi təklif olunur
Mobil internet Avropa vətəndaşlarına işıq və su kimi lazımdır. Bu barədə yekdil fikir Avropa operatorlarının nümayəndələri tərəfindən martın 2-5-də Barselonada keçirilən “Mobile World Congress 2015” sərgi və konfransında səsləndirilib.
Tarix: 05/03/15 İsveç şirkəti və Cənubi Koreya provayderi "5G” sahəsində birgə tədqiqatlara başlayıb
Barselonada keçirilən “Mobile World Congress 2015” sərgi və konfransında “Ericsson” şirkəti və Cənubi Koreyanın “KT Corporation” (KT) telekommunikasiya provayderi arasında beşinci nəsil rabitə texnologiyasının (5G) inkişafı və tətbiqi sahəsində əməkdaşlığa dair niyyət protokolu imzalanıb.
Tarix: 05/03/15 Şimali Avropada ilk “3D” kafe açılıb
Finlandiyanın Tampere şəhərinin mərkəzində “3D Crush” adlı kafe açılıb. Adı çəkilən kafenin ziyarətçiləri içəridə qurulmuş “3D” printerin köməyi ilə müxtəlif predmetləri çap edə və ya sadəcə, qurğunun iş prosesini izləyə bilərlər.
Tarix: 05/03/15 Nazir müavini: “Elektron informasiya sistemi əmək bazarı ilə bağlı obyektiv təhlillərin aparılmasına imkan verir”
Əmək müqaviləsi bildirişi üzrə elektron informasiya sistemində (ƏMEİS) yer alan real və etibarlı məlumatlar əmək bazarı ilə bağlı düzgün və obyektiv təhlillərin aparılmasına imkan verdir.
Tarix: 05/03/15 AMEA-nın “www.science.az” veb-portalının yeni versiyası istismara veriləcək
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin “www.science.az” veb-portalının yeni versiyası istismara veriləcək.
Tarix: 05/03/15 Korporativ mühitdə planşetlərdən istifadə artacaq
“IDC” analitik şirkətinin məlumatına əsasən, Qərbi Avropada planşet bazarının artımı korporativ satışların köməyi ilə stimullaşdırılacaq.
Tarix: 05/03/15 Əmək müqaviləsi bildirişlərinin qeydiyyata alınması üzrə elektron xidməti istifadə sayına görə ilk yerdədir
Cari ilin fevral ayında Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin (ƏƏSMN) “Əmək müqaviləsi bildirişlərinin qeydiyyata alınması və bu barədə işəgötürənə məlumatın verilməsi” elektron xidmətindən istifadə sayı 133324 ədəd təşkil edib.
Tarix: 05/03/15 “Kantar”: “Apple” Avropada iştirakını genişləndirir
“Kantar Worldpanel” tədqiqat şirkətinin hesabatına əsasən, “iPhone 6” və “iPhone 6 Plus” qurğularının uğurlu satışı fonunda Avropanın böyük ölkələrinin bazarında “iOS” platformasının bazar payı artmağa davam edir.
Tarix: 05/03/15 Dünya mobil telefonlar bazarının həcmi 4 faiz artıb
“Gartner” analitik şirkəti dünyada satılan mobil telefonların sayını açıqlayıb. “Apple” şirkəti "iPhone 6” və “iPhone 6 Plus” modelləri sayəsində dünyada ikinci telefon istehsalçısı olub.
Tarix: 05/03/15 Nəhəng İT şirkətləri gəlirlərini ABŞ-dan niyə gizlədir?
ABŞ-ın ən böyük şirkətləri milyardlarla dollar həcmində gəlirini ölkənin hüdudlarından kənara çıxarmaq istəyirlər. Hətta “Apple”, “Microsoft” və “Google” öz vəsaitini ofşor şirkətlərdə gizlədir.