Tarix: 25/12/14 Almatıda informasiya iqtisadiyyatına dair keçirilmiş təlim kursunda Azərbaycandan olan nümayəndələr də iştirak edib
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ticarət və İnkişaf Konfransı (UNCTAD), Asiya və Sakit okean ölkələri üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının (ESCAP) Şimali və Mərkəzi Asiya regional bölməsinin (NCA) təşkilatçılığı ilə Qazaxıstanın Almatı şəhərində “İnformasiya iqtisadiyyatının statistikasının istehsalı” mövzusunda təlim kursu keçirilib.
Tarix: 25/12/14 İlk hibrid elektrik təyyarə sınaqdan çıxarılıb
Artıq bir çoxları hibrid avtomobillərə öyrəşiblər, lakin klassik daxili yanma qurğuları ilə yanaşı, elektrik mühərriki ilə təchiz edilmiş uçan aparatlar haqda az insan eşidib.
Tarix: 25/12/14 “Samsung” autizm xəstəliyindən əziyyət çəkən uşaqlara kömək etdi
“Samsung” şirkətinin hazırladığı “Look At Me” adlı tətbiqin köməyi ilə autizm sindromundan əziyyət çəkən uşaqlar ətrafdakı insanlarla ünsiyyət saxlamağı öyrənə bilərlər.
Tarix: 25/12/14 "Azercell"in prezidenti vəzifəsini tərk edir
2012-ci ilin sentyabr ayından etibarən “Azercell Telekom” MMC-nin prezidenti vəzifəsini icra edən Kiril Qaburiç müqavilə müddətinin başa çatması ilə əlaqədar vəzifəsini tərk edib.
Tarix: 25/12/14 “İKT-də Qızlar günü” gələn ilin aprelində qeyd ediləcək
Gələn il “İKT-də Qızlar günü” (Girls in ICT Day” ) aprelin 23-də qlobal səviyyədə Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) 150 illiyinə həsr edilmiş tədbirlər çərçivəsində qeyd ediləcək.
Tarix: 25/12/14 “Asan İmza”nın tətbiqi müsbət qiymətləndirilib
“Şəffaflıq Azərbaycan” təşkilatının «Elektron Xidmətlər və Elektron Hökumət İnfrastrukturunun Qiymətləndirilməsi» hesabatı geniş ictimaiyyətə təqdim edilib.
Tarix: 25/12/14 Yaponiya infrastruktur sisteminin mühafizəsini gücləndirir
Yaponiya bu yaxınlarda “Sony” şirkətinin korporativ şəbəkəsinə edilən müdaxilə fonunda mümkün kiberhücumlardan ehtiyat edərək əsas infrastrukturun möhkəmləndirilməsi üzrə işlərə başlayıb.
Tarix: 25/12/14 2015-ci ildə “iPhone” smartfonunun mini-versiyası istehsal edilə bilər
“Apple” korporasiyası 2015-ci ildə “iPhone” smartfonunun üç yeni modelini təqdim edə bilər. Bu modellərin arasında smartfonun 4 düymlük ekranla təchiz edilmiş mini-versiyası olacaq. Bu haqda “Cowen and Company” şirkətinin analitiki Timoti Arkyura istinadən “Apple Insider” bloqu yazıb.
Tarix: 24/12/14 Yüksək Texnologiyalar Parkında fəaliyyət göstərən startapların layihələri sərgidə nümayiş olunur
Dekabr ayının 24-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi Kitabxanası – İnformasiya Resursları Mərkəzində təşkil olunmuş I Respublika Əqli Mülkiyyət və İnnovasiya Sərgisi keçirilir.
Tarix: 24/12/14 Azərbaycanda “Skolkovo” qrantına iddia edən terminallar quraşdırıla bilər
Rusiyanın “Terminal həlləri” şirkəti Azərbaycana SİM kart satışı üçün ticarət avtomatlarının gətirilməsi ilə bağlı danışıqlar aparır.
Tarix: 24/12/14 I Respublika Əqli Mülkiyyət və İnnovasiya Sərgisi keçirilib
2014-cü il dekabrın 24-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi Kitabxanası – İnformasiya Resursları Mərkəzində təşkil olunmuş I Respublika Əqli Mülkiyyət və İnnovasiya Sərgisi öz işinə başlayıb.
Tarix: 24/12/14 Azərbaycanlı diplomat BMT-nin İnkişaf Proqramının İraqdakı nümayəndəliyində yüksək vəzifələrdən birinə təyin edilib
BMT əməkdaşı azərbaycanlı diplomat BMT-nin İnkişaf Proqramının Kürdüstandakı (İraq) Regional Ofisinin rəhbəri vəzifəsinə təyin edilib.
Tarix: 24/12/14 Elektron ödəmə populyarlaşır
“ITG”-nin yeni hesabatına əsasən, ötən ay elektron ödənişlərin ümumi həcminin 1 faizi “Apple Pay”, 4 faizi isə “Google Wallet” ödəmə sistemlərinin payına düşüb.
Tarix: 24/12/14 Səlim Müslümov: “Əmək müqaviləsi bildirişi üzrə elektron informasiya sisteminin istifadəyə verilməsi əmək münasibətlərində yeni mərhələ açdı”
İqtisadi idarəetmə və xidmətin yeni texnologiyalar əsasında müasirləşdiyi bir zamanda əmək və sosial müdafiə sistemində neqativ hallara şərait yaradan iş üsullarının qalması mümkün deyil və nazirliyin fəaliyyətində yeni yanaşmaların tətbiqi artıq günün tələbi kimi ortaya çıxır.
Tarix: 24/12/14 Bakıda “İnnovasiya və ixtira, faydalı model və sənaye nümunələri" adlı sərgi işə başlayıb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya Resursları Mərkəzində bu gün “İnnovasiya və ixtira, faydalı model və sənaye nümunələri" adlı sərgi işə başlayıb.