Tarix: 14/10/14 “Apple” Finlandiyanın iki aparıcı sahəsini məhv edib
Finlandiyanın baş naziri Aleksander Stubb hesab edir ki, “Apple”-ı adıçəkilən ölkənin iki ən böyük sənayesinin (telefon və kağız istehsalı) tənəzzülünə görə məsuliyyətli hesab etmək olar.
Tarix: 13/10/14 Bakıda “Mobil ödənişlər: inkişaf problemləri və perspektivləri” mövzusunda beynəlxalq seminar işə başlayır
Bakıda oktyabrın 14-16-da Beynəlxalq Rabitə İttifaqının MDB ölkələri üçün “Mobil ödənişlər: inkişaf problemləri və perspektivləri” mövzusunda seminar keçiriləcək.
Tarix: 13/10/14 Azərbaycan-Rusiya Biznes Forumunda İKT sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə ediləcək
Bakıda oktyabrın 16-da Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərinin iş adamlarından ibarət nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfəri çərçivəsində İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Bakıda Azərbaycan-Rusiya Biznes Forumu keçiriləcək.
Tarix: 13/10/14 Dövlət İnformasiya Ehtiyatları və Fərdi Məlumatların İnformasiya Sistemləri dövlət reyestrlərinə indiyədək 222 məlumat daxil edilib
Oktyabrın 1-i tarixinə bütün qurumlar üzrə Dövlət İnformasiya Ehtiyatlarının və Fərdi Məlumatların İnformasiya Sistemlərinin dövlət reyestrlərinə daxil edilmiş məlumatların sayı 222-yə çatıb.
Tarix: 13/10/14 Yaxın vaxtlarda ADİU-da elektron sənəd dövriyyəsinə keçiləcək
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU) oktyabr ayının sonuna qədər elektron kitabxana layihəsi tam hazırlanaraq tələbələrin ixtiyarına veriləcək.
Tarix: 13/10/14 Bakıda növbəti “Startup Günləri” keçiriləcək
Noyabrın 14 -16-sı tarixlərində Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi Yüksək Texnologiyalar Parkında “Startup Günləri” keçiriləcək.
Tarix: 13/10/14 “İqtisadiyyatın innovativ inkişafında intellektual mülkiyyətin rolu və əhəmiyyəti” beynəlxalq elmi-texniki konfrans keçiriləcək
2014-cü il 11-13 noyabr tarixlərində Kiyev şəhərində Milli “Odessa Hüquq Akademiyası” Universitetinin Əqli Mülkiyyət İnstitutu və Ukrayna Milli Hüquq Elmləri Akademiyasının Əqli Mülkiyyət Elmi Tədqiqat İnstitutu Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Elmi İnnovasiyalar Mərkəzi
Tarix: 13/10/14 Yaponiya şirkəti istifadəçinin “3D” modelinin yaradılması funksiyası ilə fərdi kompüter istehsal edəcək
Noyabrda Yaponiyada “Fujitsu” şirkəti istifadəçiyə öz üçölçülü modelini yaratmağa imkan verən sistemlə təchiz edilən fərdi kompüteri satışa çıxaracaq.
Tarix: 11/10/14 “Apple” şirkəti böyük ölçülü “iPad”in buraxılışını təxirə salır
“Foxconn Technology” şirkəti “Apple”-ın yeni qurğularının istehsalını çatdıra bilmir və böyük ölçülü “iPad”in buraxılışı təxirə salınacaq.
Tarix: 11/10/14 Təhsil naziri: “Müasir təhsili qloballaşan dünyaya uyğun çeviklik, peşəkarlıq, yeni texnologiyalar olmadan təsəvvür etmək çox çətindir”
“Bu gün müasir təhsili qloballaşan dünyaya uyğun çeviklik, peşəkarlıq, yeni texnologiyalar olmadan, xarici dillərin öyrənilməsindən kənar təsəvvür etmək çox çətindir. Bu proseslərin hər biri yeni yaradılan SABAH qruplarında özünü əks etdirir”.
Tarix: 11/10/14 Milanda keçiriləcək “ItaliaRestarts Up” sərgisinə Azərbaycanda fəaliyyət göstərən sahibkarlar və “start-up”lar dəvət olunurlar
2014-cü il 9-10 dekabr tarixlərində İtaliyanın Milan və digər şəhərlərində İtaliya Ticarət Agentliyinin təşkilatçılığı ilə “ItaliaRestarts Up” adlı tədbir keçiriləcək.
Tarix: 11/10/14 Britaniya şirkəti “Əşyalar interneti” üçün xüsusi əməliyyat sistemi yaradacaq
Böyük Britaniyanın məşhur prosessor istehsalçısı “ARM” şirkəti bu yaxınlarda “Əşyalar interneti” qurğuları üçün xüsusi əməliyyat sisteminin yaradılması ilə bağlı planlarını açıqlayıb.
Tarix: 10/10/14 “Google” “Nexus” brendinə məxsus birinci fabletini buraxmaq niyyətindədir
“Google” şirkəti fabletlər bazarında kəskin rəqabətə artıq bu ay “Nexus” istehsal xəttində ən böyük smartfonunu buraxmaq niyyətindədir. Bu haqda “The Wall Street Journal” nəşri yazıb.
Tarix: 10/10/14 “AMD”-nin baş direktoru dəyişib
“Intel”dən sonra ən böyük yarımkeçirici istehsalçısı “Advanced Micro Devices” (AMD) şirkətinin direktoru Rori Rid tutduğu vəzifəni tərk edib.
Tarix: 10/10/14 “Azərbaycanda tətbiq olunan əmək müqaviləsi bildirişi üzrə elektron informasiya sistemi BƏT tərəfindən yüksək dəyərləndirilir”
Azərbaycanda tətbiq olunan əmək müqaviləsi bildirişi üzrə elektron informasiya sistemi (EİS) olduqca önəmli bir islahat tədbiri kimi böyük önəm kəsb edir və Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (BƏT) tərəfindən yüksək dəyərləndirilir.