Tarix: 23/07/14 Rayon telekommunikasiya qovşaqlarında “Elektron qəbul otağı” yaradılacaq
Hazırda “Elektron hökumət” portalında “Rəsmi yazışmalar” bölməsinin başa çatdırılaraq əhalinin istifadəsinə verilməsi üzrə aparılan işlər yekunlaşmaq üzrədir.
Tarix: 23/07/14 Daha bir azərbaycanlı “Microsoft”un yüksək mükafatına layiq görülüb
Daha bir azərbaycanlı – Fərhad Kərimov – “Microsoft”un Ən Dəyərli Mütəxəssis (MVP – “MostValuable Professional”) adına layiq görülüb.
Tarix: 23/07/14 Şirkətlərin 62 faizi İT büdcəsinin artacağını proqnozlaşdırır
Şirkətlərin 62 faizi İT büdcəsinin artacağını proqnozlaşdırır İnformasiya texnologiyaları (İT) sahəsi üçün kadrların seçimində ixtisaslaşan “TEKsystems” şirkəti İT bazarında aparılan tədqiqatın nəticələrini açıqlayaraq 240 İT rəhbəri, o cümlədən texniki və İT direktorlar, vitse-prezident və menecerlər arasında sorğu keçirib.
Tarix: 23/07/14 Danimarkalılar xoşbəxtlik üçün genetik proqramlaşdırılıblar
Danimarkada dünyanın ən xoşbəxt insanları yaşayır. Aparılmış yeni tədqiqatdan məlum olub ki, ölkə sakinlərinin xoşbəxtliyinin sirri onların DNK-sındadır.
Tarix: 23/07/14 ABŞ şirkətinin smartfonları hansı ölkələrdə daha yaxşı satılır?
ABŞ-ın “Apple” şirkətinin smartfonları daha yaxşı Rusiya, Braziliya, Hindistan və Çində satılır. Bu barədə şirkət rəhbəri Tim Kuk bəyan edib.
Tarix: 23/07/14 Azərbaycan, Fransa və Türkiyə arasında biotexnologiya üzrə yeni əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olunub
AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutu (GEİ), Fransanın Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzi (İNRA) və Türkiyənin İnönü Universiteti arasında biotexnologiya və genomika sahələri üzrə yeni əməkdaşlığın qurulması və gələcəkdə digər beynəlxalq layihələrdə birgə iştirak məsələləri müzakirə olunub.
Tarix: 23/07/14 2014-cü ilin ikinci rübündə qlobal planşet tədarükü 55,06 milyon təşkil edib
“Digitimes Research” analitiklərinin hesablamasına əsasən, 2014-cü ilin ikinci rübündə dünya bazarına 55,06 milyon planşet tədarük edilib. Ekspertlər bildirirlər ki, ötən illə müqayisədə nəticə 18% artıb.
Tarix: 23/07/14 “İnnovativ Biznes-inkubator”un keçirdiyi tədbirlərə maliyyə və təşkilati dəstəyin göstərilməsi ilə bağlı müqavilə imzalanıb
Gənclər və İdman Nazirliyi ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti arasında əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanıb. Müqavilədə ADİU-nun nəzdində yaradılan “İnnovativ Biznes-inkubator”un keçirdiyi tədbirlərə maliyyə və təşkilati dəstəyin göstərilməsi nəzərdə tutulub.
Tarix: 23/07/14 “Apple” xüsusi xidmət orqanlarına xidmət edir?
“Apple” şirkətinin 600 milyondan çox mobil məhsulunda sənədsiz xidmətlər mövcuddur, bu da nəticədə xüsusi xidmət orqanlarına i-qurğu sahibi haqqında informasiya əldə etməyə imkan verir.
Tarix: 23/07/14 Bölgələrdə onlayn media inkişaf etdirilir
Azərbaycan bölgələrində onlayn medianın inkişafı üçün son zamanlar çoxsaylı işlər görülüb və görülməkdədir.
Tarix: 23/07/14 Çinin “Apple” şirkəti 12 dollarlıq “ağıllı” bilərzik nümayiş etdirib
“Xiaomi” şirkəti Mi 4 smartfonundan başqa, həmçinin “Mi Band” fitness bilərziyini nümayiş etdirib. Onun funksionallığı başqa istehsalçıların müvafiq qurğularına uyğun gəlir, amma yeni cihaz iki əsas özəlliyə (avtonom iş vaxtı və qiymət) malikdir.
Tarix: 23/07/14 Müəllim və şagirdlərdə İKT bacarıqlarının inkişafını nəzərdə tutan “eTwinning Plus” layihəsinin əhatə dairəsi genişləndiriləcək
Müəllim və şagirdlərdə informasiya- kommunikasiya texnologiyaları (İKT) bacarıqlarını inkişaf etdirməyi hədəf seçən “eTwinning Plus” layihəsinin əhatə dairəsi genişləndiriləcək. Belə ki, növbəti tədris ili ərzində daha 50 məktəb və 100 müəllimin bu layihəyə cəlb olunması nəzərdə tutulub. Sözügedən məsələ layihə üzrə 2014-cü il planlarına daxil edilib.
Tarix: 23/07/14 Meliorasiya və Su Təsərrüfatı ASC-nin e-xidməti “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya olunub
Meliorasiya və Su Təsərrüfatı Açıq Səhmdar Cəmiyyətinə məxsus xidmət “Elektron hökumət” portalı üzərindən göstəriləcək.
Tarix: 23/07/14 Britaniya provayderləri istifadəçiləri pirat faylların yüklənməsi barədə xəbərdar edəcək
Britaniya provayderləri müəllif hüququ sahibləri ilə birlikdə piratçılığa qarşı kampaniyaya start verməyi planlaşdırırlar.
Tarix: 23/07/14 Azərbaycanda yeni elektron xidmətlərin formalaşdırılması fəal mərhələyə qədəm qoyur
“Elektron hökumət” modern və çevik idarəetmənin təmin edilməsində, dövlət orqanlarının fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılmasında, şəffaflığının təmin edilməsində və bürokratik əngəllərin aradan qaldırılması və əhaliyə elektron xidmətlərin göstərilməsində mühüm vasitədir. Bu gün Azərbaycanda yeni elektron xidmətlərin formalaşdırılması fəal mərhələyə qədəm qoyur, vətəndaşlara təqdim edilməli elektron xidmətlərin sayı sürətlə artır.