Tarix: 25/06/14 Ölkədə İnternet Bələdiyyə Sistemi hazırlanacaq
Azərbaycanda İnternet Bələdiyyə Sistemi hazırlanacaq. Artıq ilin əvvəlindən etibarən bələdiyyələrin vergi informasiya sisteminin avtomatlaşdırılmasına başlanılıb.
Tarix: 25/06/14 Azərbaycan komandası informatika üzrə 13-20 iyulda Tayvanda keçiriləcək beynəlxalq olimpiadaya hazırlaşır
Təhsil Nazirliyində beynəlxalq fənn olimpiadalarında Azərbaycanı təmsil edəcək şagirdlərdən ibarət komandalar və onların rəhbərləri ilə görüş keçirilib.
Tarix: 25/06/14 Avropa İttifaqı rouminq tariflərini azaltmaq niyyətindədir
İyulun 1-dən etibarən Avropa İttifaqında (Aİ) mobil rabitə operatorlarının məlumatların ötürülməsi üçün rouminq tariflərini növbəti dəfə azaldacağı gözlənilir.
Tarix: 24/06/14 Azərbaycan və Gürcüstanın sərhədboyu ərazilərində CDMA kanalları araşdırılır
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin (RYTN) Dövlət Radiotezliklər İdarəsinin (DRİ) mütəxəssisləri Azərbaycan və Gürcüstanın sərhədboyu ərazilərində CDMA kanallarını araşdırır.
Tarix: 24/06/14 “iPhone 6” istehsalçılarını yeni işçilər cəlb etməyə nə vadar edir?
“Foxconn” şirkəti yeni “iPhone” modellərinin istehsalına hazırlıq çərçivəsində 100 mindən çox insanı işə götürmək niyyətindədir.
Tarix: 24/06/14 “Startap Azərbaycan” yarımfinalçıları ekspertlər qarşısında təqdimatlar ediblər
“Startap Azərbaycan” Təşkilat Komitəsi bildirir ki, yarımfinala çıxan startaplar ekspertlərə öz layihələrini təqdim ediblər.
Tarix: 24/06/14 İran Kosmik Agentliyi: “Üç yeni peyk orbitə buraxılmaq üçün hazırdır”
Üç yeni peyk orbitə buraxılmaq üçün hazırdır. Bu barədə İran Kosmik Agentliyinin rəhbər müavini Həmid Fazeli yerli informasiya agentliklərinə müsahibədə deyib. “İran istehsalı olan “Şərif, “Fəcr” və “Tədbir” peykləri buraxılışa hazırdır”, - H.Fazeli bildirib.
Tarix: 24/06/14 MDB-nin Elektrotexniki Şurası ilə əməkdaşlıq sazişinin layihəsi Soçidə müzakirə olunacaq
MDB-nin Elektrotexniki Şurası ilə əməkdaşlıq sazişinin layihəsi Rusiya Federasiyasının Soçi şəhərində müzakirə olunacaq. Müzakirələr iyunun 26-na qədər davam edəcək Standartlaşdırma, Metrologiya və Sertifikatlaşdırma üzrə Dövlətlərarası Şuranın (DŞ) növbəti 45-ci iclasında həyata keçiriləcək.
Tarix: 24/06/14 Azərbaycanda əqli mülkiyyət hüquqlarının avtomatlaşdırılması üzrə əməkdaşlığın yeni mərhələsi başlayır
Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi və Koreya Respublikasının Koreya Əqli Mülkiyyət Ofisi arasında (KİPO) Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Tarix: 24/06/14 “İnnovasiya, təhsilin keyfiyyəti və inkişaf” III Beynəlxalq elmi konfransı keçirilib
Bakı Pedaqoji Kadrların İxtisasartırma və Yenidənhazırlanma İnstitutunda Azərbaycan, Belarus, Böyük Britaniya, Özbəkistan və Ukraynanın müvafiq ali məktəblərinin təşkilatçılığı, həmçinin
Tarix: 24/06/14 Bakıda Mədəniyyət və Rəqəmsallaşmada Platforma Mübadiləsi beynəlxalq tədbiri keçiriləcək
“Azərbaycanın sədrliyi mədəniyyətlə bağlı daha bir sıra tədbirlərə ev sahibliyi edəcəkdir. Bunların sırasında iyul ayının əvvəllərində keçiriləcək Mədəniyyət və Rəqəmsallaşmada Platforma Mübadiləsi, hər ikisi oktyabr ayında Bakı şəhərində keçiriləcək 2014-cü il Mədəni Marşrutlar üzrə Məşvərətçi Forumu və İrs günlərinə həsr olunmuş tədbir və oktyabr ayında Qəbələdə keçiriləcək “Nifrət Nitqinə Yox Hərəkatı” Gənclər Forumu daxildir”.
Tarix: 24/06/14 “Milli rəqəmsal yaddaş” layihəsinə hazırlıq işləri aparılır
Yeni açılmış Mərkəzi Kitabxananın İnformasiya Resursları Mərkəzinin (İRM) Kitabxana şöbəsinin işçi heyəti müntəzəm olaraq hər həftənin bir günü Bakı şəhərində yerləşən muzeyləri ziyarət edirlər.
Tarix: 23/06/14 Azərbaycan iki Beynəlxalq İnformasiya Təhlükəsizliyi Təşkilatına üzv olub
Azərbaycan Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Mərkəzi (ETM) iki kibertəhlükəsizlik ilə mübarizə üzrə beynəlxalq təşkilata üzv olub.
Tarix: 23/06/14 Dünya Bankı nağdsız əməliyyatların stimullaşdırılması sahəsində Azərbaycana texniki yardım göstərməyə hazırdır
Dünya Bankı nağdsız əməliyyatların stimullaşdırılması və bələdiyyələrdə elektron qeydiyyat sisteminin tətbiqi məsələlərində Vergilər Nazirliyinə texniki yardım göstərməyə hazırdır. Bu barədə nazirliyin məlumatında qeyd edilir.
Tarix: 23/06/14 Tüstü detektoru istehsalı ilə məşğul olan şirkət “bulud” izləmə kamera istehsalçısını satın alıb
Texnoloji termostat və tüstü detektoru istehsalı ilə məşğul olan “Nest” şirkəti “Dropcam” “bulud” izləmə kamera istehsalçısını satın alıb. Sazişin dəyəri 555 milyon dollar təşkil edib.