Tarix: 07/06/14 ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi sosial şəbəkələrdə aktivləşdi
ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi (MKİ) “Facebook” sosial şəbəkəsində və “Twitter” mikrobloqlar servisində qeydiyyatdan keçərək hesabların hər birində məlumat dərc edib.
Tarix: 07/06/14 Braziliya İT xərclərinə görə dünyada yeddinci yeri tutur
“IDC” analitik şirkətinin hesablamasına əsasən, 2013-cü ildə Braziliyada kompüter avadanlığı, proqram təminatı və informasiya texnologiyaları (İT) xidmətlərinə xərclər 15,4 faiz artıb ki, bu da ötən il üçün proqnozlaşdırılan 14,5 faizdən çoxdur.
Tarix: 07/06/14 Sürücüsüz avtomobillərin sınaqdan keçirilməsi üçün xüsusi şəhər salınır
Miçiqan Universitetinin ərazisində sürücüsüz avtomobillərin sınaqdan keçirilməsi üçün xüsusi şəhər tikiləcək. Təxminən 13 hektar sahəyə malik "Mobility Transformation Facility" obyektinin tikintisinə bu yay başlanacaq və cari ilin sonuna kimi bitəcək.
Tarix: 07/06/14 "iWatch" saatları oktyabrda satışa çıxarılacaq
ABŞ-ın "Apple" şirkəti sentyabrda "iWatch" saatını nümayiş etdirəcək. Bu haqda "Los Angeles Times" qəzeti yazıb.
Tarix: 06/06/14 Azərbaycanla Malayziya arasında İKT sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib
Bu gün xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovla Malayziyanın xarici işlər naziri Anifah Amanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib. XİN-in mətbuat xidmətindən “ICTnews.az”a verilən məlumata görə, görüşdə E.Məmmədyarov malayziyalı həmkarının ölkəmizə səfərinin iki dövlət arasındakı əlaqələrinin inkişafına öz töhfəsini verəcəyini qeyd edib.
Tarix: 06/06/14 2014-cü ilin sonunadək mobil qoşulmaların sayı 7 milyarda çatacaq
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) proqnozuna görə, 2014-cü ilin sonunadək mobil qoşulmaların sayı 7 milyarda çatacaq. Ən yüksək artım tempi inkişaf etməkdə olan ölkələrdə qeydə alınıb.
Tarix: 06/06/14 “Sprint” şirkəti “T-Mobile” şirkətinin biznesi üçün 32 milyard dollar təklif edib
Amerikanın “Sprint” telekommunikasiya şirkəti, demək olar ki, rəqibi “T-Mobile” şirkətini 32 milyard dollara almaqla bağlı razılaşma əldə edib.
Tarix: 06/06/14 Məlumatların saxlanılması sistemləri bazarının həcmi 6,9% azalıb
“IDC” tədqiqat şirkəti qlobal xarici saxlanc qurğular bazarında vəziyyəti təhlil edib. Ekspertlərin qiymətləndirməsinə əsasən, 2014-cü ilin birinci rübünün nəticəsinə görə onun həcmi 5,6 milyard dollar təşkil edib ki, bu da ötən illə müqayisədə 5,2% azdır.
Tarix: 06/06/14 Mobil ofislər vətəndaşlara daha rahat xidmət göstərilməsini təmin edir
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi aprel ayından start verdiyi xüsusi təbəqədən olan insanlara mobil ofislər vasitəsilə yerlərdə qeydiyyat xidmətlərinin göstərilməsini davam etdirir.
Tarix: 06/06/14 Elektron ticarətin həcmi 25 milyonu ötüb
Bakı Banklararası Valyuta Birjası (BBVB) tərəfindən Elektron Ticarət Sistemində (BEST) hesabat ayında 40 ticarət sessiyası keçirilib və 24 əqd qeydə alınıb.
Tarix: 05/06/14 Azərbaycana gələn miqrantlar üçün videoçarxlar və slaydlar hazırlanıb
Dövlət Miqrasiya Xidməti (DMX) ölkəmizə gələn əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Miqrasiya Məcəlləsinin tələblərinə uyğun, olduğu yer üzrə qeydiyyatı ilə bağlı maarifləndirilməsi istiqamətində hədəf qruplarına yönəlmiş yeni layihələrə start verib.
Tarix: 05/06/14 “Sahibkarlarımız İKT sektoruna pul yatırma təcrübəsinə yiyələnməlidirlər”
“Bütün dünyada İKT bazarının inkişafında özəl şirkətlər bir nömrəli təşəbbüskar kimi çıxış edirlər. Azərbaycanda və bu regionda fəaliyyət göstərən özəl sektor təmsilçiləri İT sferasında olan böyük pulları görməli və bu sahəyə maraqlarını daha da artırmalıdırlar”.
Tarix: 05/06/14 “Samsung” və “InterDigital” patent sazişi imzalayıblar
Simsiz rabitə seqmentində araşdırmalarla və texnoloji yeniliklərin hazırlanması ilə məşğul olan “InterDigital” şirkəti “Samsung” şirkəti ilə patent sazişi imzalayıb.
Tarix: 05/06/14 Bu ay İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondu qrant layihələrinin kompleks ekspertizasını başa çatdıracaq
Azərbaycan Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondu qrant müsabiqəsinə təqdim edilən layihələrin ilkin ekspertizasını başa çatdırıb.
Tarix: 05/06/14 AMEA-nın vitse-prezidenti İsa Həbibbəyli: “İKT vasitəsilə dünyanın istənilən ölkəsində baş verən mədəni prosesləri izləmək mümkündür”
AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutu “Audiovizual sənətlərin müasir informasiya cəmiyyətində rolu” mövzusunda Respublika elmi-praktiki konfransını keçirib.