Tarix: 19/05/14 “Apple” və “Motorola” şirkətləri qarşılıqlı patent iddialarını ləğv ediblər
“Apple” və “Motorola” şirkətlərinin rəsmiləri Vaşinqton Apelyasiya Məhkəməsinə bildiriblər ki, özləri razılığa gələrək 2010-cu ildə şirkətlər arasında yaranmış patent mübahisəsini sərbəst həll ediblər.
Tarix: 19/05/14 Azərbaycanda bu ilin əvvəlindən 469 milyon manatlıq rabitə xidməti göstərilib
Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsinin statistik hesabatına əsasən, ölkədə bu ilin yanvar-aprel aylarında göstərilmiş informasiya və rabitə xidmətlərinin həcmi 468,9 milyon manat təşkil edib.
Tarix: 19/05/14 İyuldan QDİƏT-in elm və texnologiya sahəsində əməkdaşlıq üzrə İşçi Qrupuna Azərbaycan sədrlik edəcək
Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (QDİƏT) Türkiyənin İstanbul şəhərində yerləşən qərargahında keçirilən QDİƏT-in elm və texnologiya sahəsində əməkdaşlıq üzrə İşçi Qrupunun iclası artıq başa çatıb.
Tarix: 19/05/14 Norveçdə “400G” İP şəbəkə magistralı istifadəyə verilir
İKT həlləri tərtibatçısı "Huawei” şirkəti və “Broadnet” məlumatların ötürülməsi provayderi Norveçdə regionda ilk dəfə olaraq “400G” texnologiyasının kommersiya istifadəsi üçün nəzərdə tutulan İP şəbəkə magistralının (backbone) istifadəyə verilməsini bəyan ediblər.
Tarix: 17/05/14 “ICT News” 3 yaşını qeyd edir
Düz 3 il əvvəl Azərbaycan, ingilis və rus dilində onlayn xəbər xidməti kimi meydana gələn “ICT News” bu gün öz ad gününü qeyd edir. İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsində ölkəmizdə və dünyada baş verən ən son yeniliklərlə bağlı gündəlik xəbərlər, həmçinin sektor üzrə ən son hadisələri özündə ehtiva edən reportajlar, araşdırmalar, analitik yazılar
Tarix: 17/05/14 “IDC” analitikləri İT bazarı üzrə proqnoza yenidən baxıblar
“International Data Corporation” (IDC) analitik şirkəti qlobal İT bazarı üzrə proqnozunu aşağı salıb. Ekspertlər daha əvvəl 2014-cü ilin yekunu üzrə informasiya texnologiyaları üzrə qlobal xərclərin artımını 4.6% səviyyəsində qiymətləndiriblər
Tarix: 17/05/14 “Müasir elmdə innovasiyalar” IV beynəlxalq yaz simpoziumu keçiriləcək
Mayın 31-də Rusiya Federasiyasının Taqanroq şəhərində “Müasir elmdə innovasiyalar” IV beynəlxalq yaz simpoziumu keçiriləcək. Bu barədə AMEA Elmi İnnovasiya Mərkəzindən (EİM) bildirilib.
Tarix: 17/05/14 İnnovativ metod və texnologiyalarla təhsilin məzmununun səmərəli mənimsənilməsinin təmin edilməsi üçün qiymətləndirilmə aparılacaq
İyun ayında Bakı şəhərinin bütün dövlət ümumi təhsil müəssisələrində çalışan müəllimlərin bilik və səriştəsinin sınaq qiymətləndirilməsi aparılacaq. Bu proses təhsil nazirinin “Müəllimlərin bilik və səriştəsinin sınaq qiymətləndirilməsi barədə” əmrinə əsaslanır.
Tarix: 17/05/14 17 may - Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Günü münasibətilə Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının baş katibi Hamadun Turenin müraciəti
Bu il qeyd edilən Beynəlxalq Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Günü 1865-ci ildə yaradılan Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) 149 illiyi ilə əlamətdardır.
Tarix: 17/05/14 Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı ölkələri “Davamlı inkişaf naminə genişzolaqlı rabitənin inkişafı” tezisi ətrafında birləşməyə səsləyir
Artıq 8 ildir ki, beynəlxalq aləm 17 may tarixini “Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Günü” olaraq qeyd edir. Əvvəlcə, bu tarixi günün beynəlxalq müstəvidə qeyd edilməsi, qlobal ictimaiyyət üçün daşıdığı mahiyyətə aydınlıq gətirək.
Tarix: 16/05/14 Qiymətli kağızların elektron qeydiyyatı ilə bağlı maarifləndirici tədbir keçirilib
Azərbaycan Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsində elektron xidmətlər vasitəsi ilə investisiya qiymətli kağızlarının buraxılışı və qeydiyyatı ilə əlaqədar maarifləndirici seminar keçirilib.
Tarix: 16/05/14 Azərbaycan Vyanada Nüvə Silahlarının Hərtərəfli Qadağan Olunması üzrə Müqavilə Təşkilatının milli məlumat mərkəzlərinin toplantısında iştirak edir
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) əməkdaşları Vyanada Nüvə Silahlarının Hərtərəfli Qadağan Olunması üzrə Müqavilə Təşkilatının (NSHQOMT) milli məlumat mərkəzlərinin toplantısında iştirak edir.
Tarix: 16/05/14 Bakıda “IDC IT Security and Datacenters Transformation Roadshow 2014” keçiriləcək
İyunun 12-də Bakıda “IDC IT Security and Datacenters Transformation Roadshow 2014” konfransı keçiriləcək.
Tarix: 16/05/14 “Elektron hökumət” portalına inteqrasiyada fəal və qeyri-fəal xidmət təchizatçıları müəyyənləşib
Cari ilin birinci rübünün nəticələrinə əsasən, “Elektron hökumət” portalına 45 qurum fiziki olaraq qoşulub və Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilmiş 428 elektron xidmətdən 319-u vahid portal (bir pəncərə prinsipi) vasitəsi ilə əhaliyə təqdim olunur.
Tarix: 16/05/14 ƏMDK “Daşınmaz əmlakla bağlı elektron xidmətlər yeni mərhələdə” adlı ictimai təqdimat keçirib
Bu gün Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi (ƏMDK) “Daşınmaz əmlakla bağlı elektron xidmətlər yeni mərhələdə” adlı ictimai təqdimat keçirib.