“Sony” şirkətinin Avropadakı nümayəndələri “whathifi.com” saytına verdikləri bəyanatda Asiya ölkələrində Yaponiya istehsalçısının “OLED” üzvi işıq diodlar texnologiyası
Tarix: 16/05/14 Texnologiyalar parkı haqqında Nümunəvi Əsasnamə
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 15 may tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmişdir
Tarix: 15/05/14 İlk dəfə olaraq imtahan binalarında mobil telefon və digər rabitə qurğularını avtomatik aşkarlayan sistem tətbiq ediləcək
2014/2015-ci tədris ili üçün Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinə və tam orta təhsil bazasında orta ixtisas təhsili müəssisələrinə tələbə qəbulu prosesində şəffaflığın və yüksək təhlükəsizliyin təmin olunması məqsədilə Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyası (TQDK) yeniliyin tətbiqinə başlayır.
Tarix: 15/05/14 Koreyanın ölkəmizdəki səfiri İTİDF-də olub
2014-cü il 15 may tarixində İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunda (İTİDF) Koreya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Çoi Suk-in ilə görüş olub.
Tarix: 15/05/14 Rusiyada ən kiçik mobil telefon istehsal edilib
Rusiyanın "Leksand Laboratoriya" şirkəti kiçik “Lexand Mini LPH1” mobil telefonunu nümayiş etdirib. İstehsalçı iddia edir ki, bu, Rusiya bazarında ən kiçik telefondur. Onun ölçüsü 93 x 39 x 15 mm-dir.
Tarix: 15/05/14 Azərbaycan rabitə iqtisadiyyatı üzrə beynəlxalq tədbirdə iştirak edəcək
Azərbaycan mayın 28–29-da Astanada (Qazaxıstan) keçiriləcək Regional Rabitə Birliyinin Rabitə Operatorları Şurasının, rabitə və rabitə iqtisadiyyatı üzrə komissiyaların 33/29/33-cü birgə iclaslarında iştirak edəcək.
Tarix: 15/05/14 “IDEALINVENT” “Ultra” şirkəti ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanda qlobal iştirakını genişləndirir
“IDEALINVENT” texnologiyalar şirkəti Qafqaz regionuna daxil olduğunu məmnuniyyətlə elan edir.
Tarix: 15/05/14 Böyük Britaniya Müdafiə Nazirliyi “GPS” sisteminin alternativini hazırlayır
Böyük Britaniya Müdafiə Nazirliyi şərti adı “kvant kompas” olan naviqasiya sistemi hazırlayır.
“The Financial Times” nəşrinin məlumatına görə, 3-5 il ərzində hazırlanacaq qurğu öz mövqeyini fəzada Yerin maqnit sahəsinin subatom effektləri əsasında dəqiqliklə müəyyən edəcək.
Tarix: 15/05/14 “SABAH” qrupuna qəbul olmaq istəyənlər iyunun 12-dək elektron qeydiyyata düşməlidirlər
“SABAH” (Savadlı, bacarıqlı, hazırlıqlı) qrupuna qəbul olmaq istəyən tələbələr iyunun 12-dək “www.sabah.edu.az” saytında elektron qeydiyyata düşməlidirlər.
Tarix: 15/05/14 “Adsız” planşetlərin qlobal təchizat həcmləri 27,4% azalıb
Bu ilin birinci rübündə dünya üzrə “adsız” planşetlərin təchizatının həcmi 20,4 milyon təşkil edib.
Tarix: 15/05/14 Cənubi Koreya istehsalçısı planşetlər bazarında “Apple”dan geriliyi azaldır
Cənubi Koreyanın “Samsung Electronics” şirkətinin dünya planşet kompüterlər bazarında payı rekord səviyyəyə çatıb ki, bu da ona lider “Apple” korporasiyasından geriliyi azaltmağa imkan verib
Tarix: 15/05/14 AMEA Coğrafiya İnstitutunun direktoru: “Gənclər internet və İKT-dən istifadəni genişləndirməlidirlər”
“Ölkəmizdə gənclərlə bağlı dövlət proqramlarının, müxtəlif layihələrin həyata keçirilməsi dövlətin gənc nəslə olan diqqət və qayğısından xəbər verir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında yeni Bilik Fondunun yaradılması elm və təhsildə olan boşluqları doldurmağa, bir çox ehtiyacları ödəməyə yardımçı olacaq”.