Tarix: 02/05/14 Regional Rabitə Birliyi MDB ölkələrinin təhsil sistemlərində İKT-nin istifadəsi haqda qanun qəbul edib
Regional Rabitə Birliyi MDB ölkələrinin Parlamentlərarası Assambleyasının 40-cı iclası çərçivəsində MDB ölkələrinin təhsil sistemlərində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) istifadəsi haqda model qanununu qəbul edib.
Tarix: 02/05/14 “Google Glass” eynəyinin komponentlərinin qiyməti 80 dollardır
İnternet nəhəngi hələ də “Google Glass” üzərində təkmilləşdirmə işləri aparır, amma istəkdən asılı olaraq 1500 dollar xərcləyərək “ağıllı” eynəyi satın almaq olar. “TechInsights” onlayn nəşri komponentləri təhlil edərək belə nəticəyə gəliblər ki, cihazın istehsalı “Google” şirkətinə 80 dollara başa gəlir.
Tarix: 02/05/14 Stiv Cobs “Google”u necə məhv etmək istəyirdi?
“Intel” şirkətinin keçmiş vitse-prezidenti Avram Miller bloqunda maraqlı informasiya bölüşüb. O deyib ki, Stiv Cobs axtarış sisteminin yaradılması ilə bağlı məxfi layihənin hazırlanması ilə məşğul olub. Məqsəd “Apple”ın əsas rəqibi “Google” şirkətini məhv etmək olub.
Tarix: 02/05/14 “Apple” təbiətin qayğısına qalır
“Apple” bərpa olunan enerji mənbələri üzrə yeni menecer vakansiyasını bağlı elan edib. “NV Energy” energetika şirkətinin keçmiş vitse-prezidenti Bobbi Xollis bu vəzifəni icra edəcək. Bu haqda “Mac Rumors” onlayn nəşri yazır.
Tarix: 01/05/14 Teatr tamaşaları haqqında SMS-lərlə məlumat veriləcək
Azərbaycanda teatr tamaşaları haqqında tamaşaçılar SMS vasitəsi ilə məlumatlandırılacaq. "ICTnews" elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, Azərbaycan Dövlət Musiqili Teatrı (ADMT) və "BIMTEK Mobile Solutions And Marketing" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti arasında müqavilə imzalanıb.
Tarix: 01/05/14 Azərbaycanda aparılan araşdırmalarda qabaqcıl texnologiyalardan geniş istifadə olunmaqdadır
Elmi bilik və yeniliklərin tədrisdə tətbiqi, eləcə də tədrisdə meydana çıxan problemlərin yenidən elm tərəfindən dəyərləndirilməsi müasir dövrün ən mühüm prioritetlərindəndir.
Tarix: 01/05/14 Dövlət Agentliyində Elmi-Texniki Şura fəaliyyətə başlayıb
Alternativ və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyinin Elmi-Texniki Şurası yaradılıb.
Tarix: 01/05/14 “Apple” Yaponiyada məhkəmədə uduzub
“Apple” şirkəti və yapon ixtiraçısı Norixiko Sayto arasında 7 il davam edən məhkəmə araşdırması ABŞ şirkətinin xeyrinə həllini tapmayıb. Yaponiyanın əqli mülkiyyət məsələləri üzrə Ali Məhkəməsi Tokio Dairə Məhkəməsinin qərarının qanuniliyini tanıyıb
Tarix: 01/05/14 İnkişaf etmiş ölkələr böyük həcmli məlumatlar texnologiyasından daha səmərəli istifadə edir
İnkişaf etmiş ölkələr böyük həcmli məlumatlar texnologiyasından inkişaf etməkdə olan və yoxsul ölkələrdən daha səmərəli istifadə edir.
Tarix: 01/05/14 “BestComp Group” şirkəti “DELL” şirkətinin Azərbaycanda rəsmi distribüteri statusunu alıb
Azərbaycanın və Cənubi Qafqazın İKT sahəsində liderlik mövqeyini daim yeniliklərlə qoruyub saxlayan “Bestcomp Group” şirkəti fəaliyyət sahəsini daim genişləndirir.
Tarix: 01/05/14 Mobil telefon bazarında sürpriz yerdəyişmə
Smartfonlarla bağlı rüblük hesabatın ardınca “Strategy Analytics” mütəxəssisləri mobil telefon bazarında vəziyyət haqqında tədqiqat dərc ediblər.
Tarix: 01/05/14 "Samsung Electronics”in birinci rübdə xalis gəliri 7 milyard dolları ötüb
Cənubi Koreyanın "Samsung Electronics” şirkətinin 2014-cü ilin birinci rübündə xalis gəliri 2013-cü ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 6 faiz artaraq 7,57 trilyon von (7 milyard dollardan çox) təşkil edib. Bu barədə şirkətin məlumatında deyilir.
Tarix: 01/05/14 Aydın Əliyev: “Elektron hökumət” çərçivəsində sənədlərin qəbulunu sürətləndirəcəyik”
“Elektron hökumət” sahəsində bir sıra işlər görülüb. Xidmət çərçivəsində sənədlərin qəbul olunmasını sürətləndirmək istəyirik”.
Tarix: 01/05/14 Mobil modemlərin tədarükü 21% azalıb
“ABI Research” analitiklərinin qiymətləndirməsinə əsasən, 2013-cü ildə təxminən 73 milyon mobil genişzolaqlı modem buraxılıb ki, bu cihazlar internetə çıxış üçün kompüter və başqa istehlak elektronikasına qoşulur.
Tarix: 30/04/14 Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev İsrailin xarici işlər nazirini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev İsrail Dövlətinin xarici işlər naziri Aviqdor Libermanı qəbul edib.