Tarix: 28/02/14 İnternet media da dövlət tərəfindən maliyyələşə bilər
Azərbaycan Mətbuat Şurasında “Onlayn media: peşəkarlıq və məsuliyyət” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
Tarix: 28/02/14 Elm və texnologiyanın inkişafı AMEA-nın strukturunda islahatlara ehtiyac yaradıb
Elm və texnologiyanın inkişafı, yeni elmi istiqamətlərin meydana çıxması Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) nəzdindəki bəzi institutların fəaliyyətinin genişlənməsi ilə müşayiət olunur.
Tarix: 27/02/14 BDU nanotədqiqatlar istiqamətində 5 milyon dollarlıq qrant layihələri icra edib
Son illər elm və təhsil sahəsində bir sıra beynəlxalq və yerli qrant layihələrini yerinə yetirən Bakı Dövlət Universiteti bu ilin başlanğıcında da yeni beynəlxalq layihələrin qalibi olub.
Tarix: 27/02/14 Elektron bildirişlər əmək kitabçalarını əvəzləyəcək
Azərbaycanda əmək kitabçalarının yerinə elektron bildirişlər fəaliyyət göstərəcək. Bu barədə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Səlim Müslümov danışıb. O bildirib ki, buna görə də ölkədə əmək kitabçaları ləğv ediləcək.
Tarix: 27/02/14 ƏMDK satınalma müqavilələrinin vahid məlumat bazasını yaradır
“Korrupsiyaya qarşı mübarizəyə dair 2012-2015-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın 14.8-ci bəndinə uyğun olaraq Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsində (ƏMDK) dövlət satınalma prosedurları nəticəsində bağlanan satınalma müqavilələrinin vahid məlumat bazasının yaradılması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Tarix: 27/02/14 Əmlaka dair hüquqların qeydiyyatı ilə bağlı olunan elektron müraciətlərin cavablandırılması müddəti açıqlanıb
“Korrupsiyaya qarşı mübarizəyə dair 2012-2015-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın 2.6-cı bəndinə uyğun olaraq vətəndaşların ərizə və şikayətlərinin qəbulu, qeydiyyatı və rəsmi cavablandırılması Dünya Bankının Daşınmaz Əmlakın Qeydiyyatı Layihəsi çərçivəsində hazırlanmış Avtomatlaşdırılmış Sənəd Dövriyyəsi İnformasiya Sistemi (ASDİS) vasitəsi ilə aparılır.
Tarix: 27/02/14 “Boeing” xüsusi xidmət orqanları "öz-özünə məhv olan" üçün smartfon təqdim edib
“Reuters” agentliyi yazır ki, “Boeing” şirkəti xüsusi xidmət orqanları üçün "öz-özünə məhv olan" “Black” smartfonunu təqdim edib. Bu haqda şirkətin ABŞ Federal Rabitə agentliyinə təqdim etdiyi sənədlərdə yazılıb.
Tarix: 27/02/14 “Azercell” hesabat verdi
“Azercell Telekom” MMC ötən ilin nəticələrinə həsr edilən mətbuat konfransı keçirdi. Şirkətin prezidenti Kirill Qaburiç mətbuat nümayəndələrinə bildirdi ki, 2013-cü il üçün əsas nailiyyət, şəbəkənin 20%-ə qədər rekord səviyyədə gücləndirilməsi olub:
Tarix: 27/02/14 Özbəkistanda peyk orbitlərinin və radiotezlik çeşidinin istifadəsinin tənzimlənməsi məsələləri müzakirə ediləcək
Martın 12-14-də Daşkənddə (Özbəkistan) Radiotezlik çeşidinin idarəedilməsi üzrə işçi qrupun 4-cü iclası və Regional Rabitə Birliyinin peyk orbitlərinin və radiotezlik çeşidinin istifadəsinin tənzimlənməsi üzrə komissiyası yanında radioyayım üzrə işçi qrupun isə 3-cü iclası keçiriləcək.
Tarix: 27/02/14 Xəzər Universitetində “Cisco” laboratoriyası fəaliyyətə başlayır
Xəzər Universiteti nəzdində fəaliyyət göstərən İnternet İnstitutunda “Cisco” laboratoriyası fəaliyyətə başlayır.
“ICTnews” xəbər xidmətinin məlumatına əsasən, laboratoriyada tələbələrin sərbəst çalışaraq “ICND1”, “ICND2”, “CCENT” və “CCNA” beynəlxalq sertifikatları almaları üçün müvafiq şərait yaradılıb.
Tarix: 27/02/14 Çin şirkəti “5G” şəbəkəsi standartını hazırlamağa başlayıb
Dünyanın nəhəng mobil rabitə provayderi "China Mobile” şirkəti beşinci nəsil şəbəkəsi standartını (5G) hazırlamağa başlayıb. Bu barədə Çin şirkətinin nümayəndələri Barselonada keçirilən “Mobile World Congress” sərgisində məlumat veriblər.
Tarix: 27/02/14 10 milyondan çox istifadəçi dinlənilməsi mümkün olmayan messencerdən istifadə edir
“Google Play” tətbiqlər internet mağazasının statistikasına əsasən, 10 milyondan çox istifadəçi “Telegram” messencerinin “Android” əməliyyat sistemi üçün versiyasını yükləyib.
Tarix: 27/02/14 “Startup Turkey 2014” proqramının Azərbaycandan olan iştirakçıları ilə görüş keçiriləcək
Martın 1-də “Startup Turkey 2014” proqramının Azərbaycandan olan iştirakçıları ilə Təşəbbüskar Gənclərin görüşü (rektorluq binasının akt zalı) keçiriləcək.
Tarix: 27/02/14 İnsanlar kompüterdən daha çox mobil cihazlardan istifadə edir
Fərdi kompüterlərin (FK) satış həcminin azalması mobil qurğuların populyarlığının artması ilə bağlıdır. Bəzi ölkələrdə insanlar internetə çıxış üçün daha çox mobil cihazlardan istifadə edirlər.
Tarix: 26/02/14 Mobil texnologiyaların tətbiqi biznesə həftədə 7,5 saata qənaət etməyə imkan verir
Mobil texnologiyalar sayəsində vaxt və pul vəsaitlərinə qənaət etmək mümkün olur. Bu barədə “Intuit” şirkətinin Avstraliya kiçik biznesinin nümayəndələri arasında apardığı tədqiqatdan məlum olub.