Tarix: 28/01/14 Daşınmaz əmlaka dair yüklülük arayışlarının real vaxt rejimində verilməsi ilə bağlı elektron xidmət yaradılır
Yaxın zamanda Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi (ƏMDK) tərəfindən daşınmaz əmlaka dair yüklülük arayışlarının (Forma-1) notariuslara real vaxt rejimində (onlayn) verilməsi elektron xidməti cəmiyyətin istifadəsinə təqdim ediləcək.
Tarix: 28/01/14 Kərəm Həsənov rəhbərlik etdiyi komitənin göstərdiyi elektron xidmətlərdən danışıb
“Şəffaflıq və səmərəliliyin gücləndirilməsi məqsədilə müasir effektiv mexanizmlərin və optimal elektron xidmətlərin tətbiqi genişləndirilib”.
Tarix: 28/01/14 İT şirkətlərinə xüsusi xidmət orqanlarının sorğuları üzrə statistikanı açıqlamağa icazə verilib
“France-Presse” agentliyinin yaydığı məlumata əsasən, xarici kəşfiyyata nəzarət işi üzrə ABŞ məhkəməsi böyük İT şirkətlərinə fərdi məlumatlara aid hökumət sorğuları haqqında informasiyanı elan etməyə icazə verib.
Tarix: 28/01/14 Dünyanın ən bahalı şirkəti kəskin ucuzlaşdı
“Apple” şirkətinin kapitallaşdırma dəyəri 2013-cü ilin oktyabr-dekabr hesabatının nəşrindən sonra 8% azalaraq 355 milyard dollar olub.
Tarix: 28/01/14 İngilis dili müəllimlərinin sertifikasiyası ilə bağlı İKT əsaslı layihəyə ərizə qəbulu yanvarın 31-də yekunlaşacaq
Təhsil Nazirliyi, “Microsoft” Korporasiyası, “Mədəd Azərbaycan” və “British Council” “İngilis dili Müəllimlərinin Peşəkarlıq Səviyyəsinin Təkmilləşdirilməsi və Sertifikasiyası” üzrə birgə layihəyə start verib.
Tarix: 28/01/14 “Ericsson” və “Samsung” patent mübahisələrinin bitməsi ilə bağlı razılığa gəlib
İsveçin “Ericsson” və Cənubi Koreyanın “Samsung” şirkətləri iki ildir lisenziya sazişinin müddətini uzatmağa imkan verməyən bütün patent mübahisələrinin sona yetməsi ilə bağlı razılığa gəlib. Bu barədə İsveçin “Ericsson” şirkətinin məlumatında deyilir.
Tarix: 28/01/14 “SkyDrive” fayl saxlanc xidmətinin adı dəyişdirildi
“Microsoft” korporasiyası bloqunda yazıb ki, “SkyDrive” “bulud” fayl saxlancı yaxın gələcəkdə “OneDrive” adlandırılacaq.
Tarix: 28/01/14 Ötən il informasiya və rabitə xidmətlərində 1,0 milyard manatlıq əlavə dəyər yaradılıb
2013-cü ildə informasiya və rabitə xidmətlərində 1,0 milyard manatlıq (1,8 faiz) əlavə dəyər yaradılıb. Bu barədə Dövlət Statistika Komitəsi məlumat yayıb.
Tarix: 27/01/14 Şahin Mustafayev: “Azərbaycanla Macarıstan arasında elm və innovasiya sahəsində sənədlər müzakirə mərhələsindədir”
Azərbaycanla Macarıstan arasında İKT, turizm, təhsil sahəsində sahələrarası sənədlər razılaşdırılıb, bir sıra ikitərəfli sənədlər, o cümlədən nəqliyyat, səhiyyə, gənclər və idman, elm və innovasiya sahəsində sənədlər müzakirə mərhələsindədir.
Tarix: 27/01/14 Artıq “Elektron hökumət” portalı üzərindən POS-terminalların onlayn qeydiyyatı xidməti işə salınıb
“POS-terminalın onlayn qeydiyyatı” elektron xidməti “Elektron hökumət” portalı üzərindən bankların istifadəsinə verilib.
Tarix: 27/01/14 Planşetlər bazarında azalma gözlənilir
“Digitimes Research” analitik şirkətinin ekspertlərinin proqnozuna görə, 2014-cü ilin birinci rübündə qlobal bazara ümumilikdə 62,1 milyondan çox planşet tədarük ediləcək ki, bu da ötən ilin son rübü ilə müqayisədə 20,8% aşağıdır. Eyni zamanda proqnoza əsasən, illik hesablama üzrə dinamika müsbət olacaq.
Tarix: 27/01/14 Qafqazda yayım mediası üzrə ixtisaslı kadrlar hazırlayan yeganə məktəb Azərbaycandadır
Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və dəstəyi ilə yenidən inşa edilərək istifadəyə verilən 5 nömrəli Bakı Peşə Məktəbində Qafqazda yayım mediası üzrə ixtisaslı kadrlar hazırlayan yeganə və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisəsi kimi zəngin maddi-texniki baza yaradılıb.
Tarix: 27/01/14 Gənclərin İKT biliklərini artırmaq məqsədilə yeni veriliş yaradıldı
Azərbaycanda gəncləri informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsindəki yeniliklərlə tanış etmək, texnologiyanın yararlı tərəfləri ilə bağlı məlumat vermək və texnologiyanın düzgün istifadə qaydalarını öyrətmək məqsədi ilə yeni veriliş yaradılıb.
Tarix: 27/01/14 “LG G Pro 2” smartfonu fevralda nümayiş etdiriləcək
“LG” şirkətinə istinadən “Slash Gear” nəşri yazıb ki, “LG G Pro 2” smartfonu rəsmən 2014-cü ilin fevralında təqdim ediləcək. İstehsalçı qurğu haqqında ətraflı məlumat verməyib.
Tarix: 27/01/14 “IDC” analitikləri “ağıllı” şəhərlərin inkişafını proqnozlaşdırır
“IDC” analitikləri hesab edirlər ki, 2014-cü ildə "ağıllı” şəhər layihələri üzrə tədqiqat və ilkin qiymətləndirmə mərhələsindən pilot layihələri və təşkilat strukturlarına sərmayə yatırılması mərhələsinə keçid sürətlənəcək.