Tarix: 08/10/13 Planşet sahibləri ənənəvi fərdi kompüterdən imtina etmək istəmirlər
“IDC” şirkəti tərəfindən ABŞ-da 18 yaşdan yuxarı planşet sahibləri arasında keçirilmiş sorğunun nəticəsində məlum olub ki, onların yalnız 8,7%-i öz cihazlarını ənənəvi noutbuka əvəzetmə hesab edirlər.
Tarix: 08/10/13 MSK “Elektron naviqasiya” vasitəsilə seçicilərin işini asanlaşdırıb
Azərbaycan Mərkəzi Seçki Komissiyası internet resursunda “Elektron naviqasiya” xidmətini istifadəçilərin ixtiyarına verib. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, seçicilərin bu xidmətdən istifadə edərkən ilk növbədə elektron xəritədə olduğu yeri müəyyən etməsi tələb olunur.
Tarix: 08/10/13 Avropa İttifaqı şəxsi məlumatların qorunması haqda ümumi qanun qəbul edir
Avropa ölkələrinin ədliyyə nazirlərinin şəxsi məlumatların qorunması haqda ümumi qanunu bütün Avropa İttifaqı ərazisində işləməlidir.
Tarix: 08/10/13 2014-cü ilin dövlət büdcəsində informasiya sahəsində fəaliyyət xərcləri artırılıb
2014-cü il üzrə dövlət büdcəsinin layihəsi Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə təqdim edilib.
Tarix: 08/10/13 Elman Rüstəmov: “Elektron ipoteka” sistemi yaradılıb”
Cari ilin 9 ayı ərzində ölkədə ödəniş sistemlərinin sabitliyi və təkmilləşdirilməsi Mərkəzi Bankın mühüm fəaliyyət istiqamətlərindən biri olub. Bu dövrdə Milli Ödəniş Sistemi vasitəsilə ödənişlərin həcmi 90 milyard manata çataraq ümumi daxili məhsulu 2,3 dəfə üstələyib
Tarix: 08/10/13 Səlim Müslümov: “Lokal şəbəkələr fiber-optik kanallarla mərkəzi informasiya sisteminə birləşdirilərək fondun ümumi korporativ şəbəkəsi formalaşdırılıb”
Pensiya təyinatının avtomatlaşdırılması davamlı pensiya islahatı tədbirlərinin məntiqi nəticəsidir. Bu sıraya pensiya təyinatı alqoritminin sadələşdirilməsi, ödənilən sosial sığorta haqlarının fərdi uçotunun təşkili, sistemdə Avropa standartlarına uyğun müasir infrastrukturun qurulması, fondun serverlərində nadir məlumat bazalarının yaradılması kimi kompleks tədbirlər daxildir.
Tarix: 08/10/13 “Kosmik sənaye Azərbaycanda daha da inkişaf edəcək”
Biz bu illərdə kosmik sənayeyə malik olan ölkələrin klubuna daxil olduq. Bu gün Azərbaycanın öz peyki vardır. “Azərspace-1” peykimiz vardır ki, artıq Azərbaycan xalqına və dövlətinə xidmət göstərir.
Tarix: 07/10/13 Azərbaycan Dövlət Sosial Müdafiə Fondu İKT əsasında qurulmuş idarəetmə sistemi vasitəsilə 2 milyon 620 min nəfərin fərdi hesabları açılıb
Azərbaycan Dövlət Sosial Müdafiə Fondu İKT əsasında qurulmuş yeni idarəetmə sisteminin yaradılması çərçivəsində sosial sığorta haqlarının fərdiləşdirilmiş uçot prinsipləri əsasında yığımına nail olub.
Tarix: 07/10/13 Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatı Azərbaycanda əqli mülkiyyət və patent sistemi infrastrukturunun qurulması işlərini yüksək qiymətləndirib
Azərbaycan İsveçrənin Cenevrə şəhərində Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (WIPO) Baş Assambleyasının 51-ci sessiyasında təmsil olunub.
Tarix: 07/10/13 "Google” və ya “Samsung” “BlackBerry”ni alacaqmı?
Keçən ay Kanadanın “Fairfax Financial Holdings”ə satılacağı açıqlanan “ağıllı” cib telefonu şirkəti “BlackBerry” yeni alternativlər axtarmağa başlayıb.
Tarix: 07/10/13 “Texnoloji transfer və innovasiyalar -2013” beynəlxalq konfransı keçiriləcək
29-30 oktyabr tarixlərində Çexiya Respublikasının Praqa şəhərində 2-ci “Texnoloji transfer və innovasiyalar-2013” (TTI 2013) beynəlxalq konfransı keçiriləcək. AMEA Elmi İnnovasiyalar Mərkəzindən (EİM) bildirilib ki, konfransla yanaşı, 30 oktyabr tarixində B2B (biznes biznes üçün) seminarı keçiriləcək.
Tarix: 07/10/13 “Apple” şirkəti xidmətlərini genişləndirir
“AppleInsider” və “TechCrunch” internet nəşrləri öz mənbələrinə istinadən bildirib ki, “Apple” şirkəti fərdi assistent xidməti rolunda çıxış edən “Cue” xidmətini satın alıb.
Tarix: 07/10/13 “Huawei” Malayziyada nəhəng data mərkəzi tikəcək
Mobil rabitə şirkətləri üçün avadanlıqların istehsalı ilə məşğul olan Çinin “Huawei Technologies” telekommunikasiya həllər istehsalçısı Malayziyanın cənub hissəsində nəhəng data və logistika mərkəzinin yaradılması ilə bağlı planlarını açıqlayıb
Tarix: 07/10/13 Elektron ticarətin təşviqi ilə bağlı qanunvericilik aktlarına dəyişikliklərin edilməsinə dair təkliflər paketi hazırlanıb
Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinin Avropa İttifaqının qanunvericiliyinə uyğunlaşdırılması ilə bağlı ölkədə həyata keçirilən işlər çərçivəsində Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi (RİTN) tərəfindən bir sıra tədbirlər həyata keçirilib.
Tarix: 07/10/13 “Microsoft” çərşənbə axşamı düzəlişlər dəstini təqdim edəcək
Ötən həftənin cümə günü “Microsoft”dan bildirilib ki, korporasiya proqram təminatı üçün düzəlişlərin oktyabr dəsti çərçivəsində “Windows” və “Internet Explorer”də aşkar edilmiş boşluqları aradan qaldıran səkkiz düzəliş dəsti buraxacaq.