Tarix: 23/09/13 Azərbaycanda şagirdlər tədris üçün zəruri materialları “Təhsil buludu”ndan istifadə etməklə yükləyəcəklər
Yaxın illər ərzində Azərbaycanda da tədricən fərdi kompüterlər və ya planşetlər vasitəsilə elektron dərsliklərdən istifadə ölkə miqyasında “Bulud” texnologiyalara keçidi tezləşdirəcək.
Tarix: 23/09/13 Çin orbitə yeni meteoroloji peyk buraxıb
Çin bu gün şimali Şansi əyalətində yerləşən Tayyuan kosmodromundan “Fengyun-3” seriyasından olan növbəti meteoroloji peykin orbitə buraxılışını uğurla həyata keçirib.
Tarix: 23/09/13 Azərbaycanda virtual məkana, xüsusilə də “Vikipediya”ya böyük maraq var
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin (RİTN) dəstəyi ilə Azərbaycan Gənc Tərcüməçilər Assosiasiyası tərəfindən icra edilən “VikiHərəkat” çərçivəsində ilk təlim artıq başa çatıb.
Tarix: 23/09/13 “Huawei” Avropada 5500 iş yeri açmaq niyyətindədir
Çinin şəbəkə elektronikası istehsalçısı “Huawei” şirkəti qarşıdakı 5 ildə Avropada 5500 iş yeri yaratmaq niyyətindədir. Bu barədə Çinin dövlət qəzeti “China Daily” məlumat verib.
Tarix: 23/09/13 “Nintendo” şirkətinin banisi vəfat edib
Yaponiyada 85 yaşında “Nintendo” şirkətinin keçmiş prezidenti Hirosi Yamauti dünyasını dəyişib. Onun xidmətləri sayəsində şirkət kiçik oyun kartları istehsalçısından dünya video oyunlar bazarının liderinə çevrilib.
Tarix: 21/09/13 “Nokia”nın satılması başa çatdıqdan sonra Stiven İlop 18,8 milyon avro alacaq
Finlandiyanın “Nokia” şirkəti ABŞ-ın “Microsoft” korporasiyası ilə birləşdikdən sonra vəzifəsi kiçildilən “Nokia”nın icraçı direktoru və prezidenti Stiven İlop mobil bölmənin və servislərin satılmasından xeyli qazanc əldə edəcək.
Tarix: 21/09/13 “Cisco” Çin hakimiyyəti üçün casus vasitələrinin yaradılmasında günahlandırılır
Bir qrup ABŞ və Çin vətəndaşı “Cisco Systems” şəbəkə avadanlığı istehsalçısını Çin hökuməti ilə fəaliyyəti qadağan olunan “Falunqun” dini-siyasi təşkilatına nəzarət və üzvlərinin aşkarlanması məqsədilə məxfi işbirliyində təqsirləndirib.
Tarix: 21/09/13 “HP” şirkəti “Apple” şirkətinin “iPad” qurğusunun texniki dəstəyini təmin etməyə hazır olduğunu bildirib
“Hewlett-Packard” şirkəti bu gün texniki servisinin imkanlarını, “SmartFriend” proqramının iş şəraitini yeniləyərək genişləndirib və artıq təkcə “Windows”, “Android”, “ChromeOS”, “MacOS” qurğularının problemlərini həll etmir, o həmçinin bu siyahıya “iPhone” və “iPad” iOS-qurğularını da əlavə edib.
Tarix: 21/09/13 “BlackBerry” minlərlə insanı işsiz qoydu
Kanadanın "Blackberry" şirkəti maliyyə itkiləri ilə əlaqədar olaraq cümə günü 4,5 min əməkdaşını ixtisar etmək qərarı haqqında bəyan edib.
Tarix: 21/09/13 Azərbaycanla Belarus arasında birgə innovativ layihələr üzrə İşçi qrupun ikinci iclası keçirilib
AMEA Rəyasət Heyətində Belarus Respublikası Fundamental Araşdırmalar Fondunun icraçı direktoru, akademik Valentin Orloviçin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Tarix: 21/09/13 UNESKO-nun tövsiyəsi - İKT bacarıqları məktəbdən aşılanmalıdır
Ölkənin peşəkar İT kadrlarına olan qıtlığından söz düşən istənilən məkanda ümumi bir fikir səsləndirilir - İKT bacarıqları məktəb illərindən aşılanmalıdır.
Tarix: 21/09/13 “Dell” monitorlar bazarında “Samsung”u ötüb
Dünya fərdi kompüter monitorları bazarında dəyişiklik baş verib. Belə ki, 2007-ci ildən bəri ilk dəfə olaraq “Dell” şirkəti tədarük həcminə görə Koreyanın “Samsung” şirkətini üstələyərək 2013-cü ilin ikinci rübündə 5 milyondan çox bu məhsuldan tədarük edib.
Tarix: 20/09/13 “iPhone 5S” smartfonu üçün növbəyə görə 5 min funt təklif edilib
Bu gün dünyanın bir çox ölkələrində “Apple” şirkətinin smartfonları satışa çıxarılıb. Müxtəlif qiymətləndirmələrə əsasən, “Apple”ın Londonda yerləşən əsas mağazasının qarşısında təxminən min nəfər toplaşıb.
Tarix: 20/09/13 AMEA ilə Almaniya arasında innovativ təfəkkürlü gənc alim və mütəxəssis hazırlığı siyasəti genişlənir
Müasir dövrdə biliklər iqtisadiyyatına inteqrasiya proseslərinin vüsət alması innovativ təfəkkürlü gənc alim və mütəxəssislərin hazırlığı siyasətinin yüksək səviyyədə həyata keçirilməsini tələb edir.
Tarix: 20/09/13 AMEA-da elmi tədqiqatlar və innovasiya siyasəti daha da gücləndiriləcək
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında akademiyanın Nizamnamə Komissiyasının yeni tərkibi təsdiq edilib. AMEA Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, komissiyanın sədri akademik İsa Həbibbəyli seçilib.