Tarix: 20/09/13 İKT şirkətlərinə vergi və gömrük güzəştləri ediləcək
Azərbaycanda yaxın zamanda informasiya - kommunikasiya texnologiyaları sahəsində çalışan şirkətlər üçün güzəştli rüsumlar tətbiq ediləcək.
Tarix: 20/09/13 Yaponiyada dünyanın ilk “LTE-A” sınaq şəbəkəsi qurulur
“Huawei” şirkəti Yaponiyada tikilən 3,5 giqahersli dünyanın ilk “LTE-A” sınaq şəbəkəsi üçün avadanlıq tədarükçüsü qismində çıxış edib. Şəbəkənin nümayişi göstərib ki, şəbəkə “LTE-A” texnologiyasından istifadə sayəsində 770 Mbit/s sürətində yükləməni təmin edir.
Tarix: 20/09/13 Bakıda “SERP: “bulud” mühitində korporativ xəzinədarlığın effektiv idarəedilməsi sisteminin yaradılması” təcrübəsi müzakirə edilib
Bakıda Beynəlxalq korporativ xəzinədarlar forumu öz işini başa vurur. Azərbaycandakı tərəfdaşlar – “Pasha Bank” və “AFB Bank” banklarının və sistem inteqratoru olan “SİNAM” şirkətinin dəstəyi ilə keçirilən forum çərçivəsində Avropa və MDB-nin müxtəlif ölkələrini təmsil edən məruzəçilər mərkəzləşdirilmiş korporativ xəzinədarlığın təşkil edilməsi sahəsindəki mövcud təcrübəni bölüşüblər.
Tarix: 20/09/13 “Ultra” şirkəti “ASAN”-ın yeni xidmət mərkəzini ən son texnoloji avadanlıqlarla təchiz edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin (ASAN) Bakının Yasamal rayonunda yerləşən xidmət mərkəzi “Ultra” şirkəti tərəfindən ən son texnoloji avadanlıqlarla təchiz edilib. Belə ki, əhalinin informasiya alması məqsədilə foyedə dünyada ən son texnoloji yenilik olan şəffaf monitorlar quraşdırılıb.
Tarix: 20/09/13 “Huawei” şirkəti Azərbaycanın smartfon bazarının böyük hissəsini tutmağı planlaşdırır
“Ascend P6” smartfonunu bazara çıxarmaqla “Huawei” şirkəti Azərbaycanın mobil cihazlar bazarının əhatə olunması istiqamətində genişmiqyaslı fəaliyyətə başlayır.
Tarix: 20/09/13 “IBM” qrafik fayllara baxış üçün proqram təminatı istehsalçısını satın alıb
Amerikanın “IBM” şirkəti qrafik fayllara baxış üçün “Daeja” proqram təminatı istehsalçısını satın alıb. Sazişin maliyyə şərtləri açıqlanmır.
Tarix: 20/09/13 Nağdsız hesablaşmaların inkişafı məqsədilə hazırlanan qanun layihəsi müzakirə edilib
Mərkəzi Bankda ölkədə nağdsız hesablaşmaların inkişafı, bütün ödəniş xidməti təchizatçılarının fəaliyyətinin və elektron pulun emissiyasının hüquqi bazasının yaradılması, ödəniş xidməti istifadəçilərinin hüquqlarının qorunması məqsədilə hazırlanmış “Ödəniş xidmətləri haqqında” Qanun layihəsinin bank ictimaiyyəti ilə geniş müzakirəsi təşkil edilib.
Tarix: 20/09/13 Azərbaycan Asiya regionun ən böyük 4G konfransında təmsil olunub
Asiya regionunun ən böyük 4G konfransına Asiya və Sakit okean bölgəsinin 80-dən çox aparıcı İKT şirkətindən minə yaxın nümayəndə qatılıb. Bu mötəbər konfransa regionun “China Unicom”, “NTT DoCoMo”, “Singtel” və “SK Telecom” kimi nəhəng şirkətlərin təmsilçilər də qatılıb.
Tarix: 19/09/13 Zukerberq: Milli Təhlükəsizlik Agentliyinə görə insanların bizə etibarı azalmağa başlayıb
“Facebook”un direktoru Mark Zukerberq etiraf edib ki, sosial şəbəkə və onun rəqibləri ABŞ-ın Milli Təhlükəsizlik Agentliyi (MTA) tərəfindən internet şirkətlərinin məxfi dinlənilməsi ilə bağlı yaşanmış son qalmaqallara görə zərərə məruz qalıb
Tarix: 19/09/13 “İnformasiya texnologiyalarının nailiyyətlərindən gənclərin düzgün bəhrələnməsi” layihəsinə start verilir
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun dəstəyi və Dünya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (DAGB) tərəfdaşlığı ilə “İnformasiya texnologiyalarının nailiyyətlərindən gənclərin düzgün bəhrələnməsi” layihəsinə start verilir.
Tarix: 19/09/13 Elmi İnnovasiyalar Mərkəzi “Horizon 2020” konfransında təmsil olunacaq
6-8 noyabr 2013-cü il tarixində Litva Respublikasının Vilnüs şəhərində tədqiqatlar və innovasiyalara həsr ediləcək “Horizon 2020” - 8-ci çərçivə proqramı konfransı keçiriləcək. Konfrans kiçik və orta müəssisələrdə
Tarix: 19/09/13 İnformasiya texnologiyaları üzrə yeni dövlət standartları təsdiqlənib
İnformasiya texnologiyaları üzrə yeni dövlət standartları təsdiqlənib. Belə ki, Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi (SMPDK) AZS İSO/İEC 2382-18-2013 “İnformasiya texnologiyaları – Sözlük – Hissə 18 – Verilənlərin paylanmış emalı” və AZS İSO/İEC 2382-20-2013 “İnformasiya texnologiyaları – Sözlük – Hissə 20 – Sistemin işlənməsi” dövlət standartlarını təsdiq edib.
Tarix: 19/09/13 Bakıda “Nokia Lumia 625” smartfonunun təqdimatı keçirilib
“Mobitel” şirkətinin Bakıda yerləşən “Evo Store” mağazasında “Nokia” şirkətinin yeni məhsulu olan “Nokia Lumia 625” smartfonunun alıcılar üçün təqdimatı keçirilib.
Tarix: 19/09/13 Jurnalistlər “iPhone 5s” və “5c” aparatlarını dünyanın ən yaxşı smartfonu adlandırıblar
Aparıcı İT nəşrlərdə işləyən amerikalı jurnalistlər “Apple”ın yeni smartfonlarını sınaqdan keçirərək qurğuların icmallarını dərc ediblər. Müşahidəçilərin fikrincə, “Apple” dünyanın ən yaxşı smartfonlarını yaratmağa müvəffəq olub.
Tarix: 19/09/13 “USB 3.0” standartlı fləş yığıcıların tətbiqi zəif gedir
Tayvanın “TrendForce” analitik şirkətinin tədqiqat bölməsi “DRAMeXchange” ekspertləri hesab edirlər ki, bazarda “USB 3.0” standartlı fləş yığıcıların yayılması gözlənildiyindən daha zəifdir.