Tarix: 11/09/13 Azərbaycanda ilk dəfə qurulan “AzCloud” xidməti qısa bir müddətdə mürəkkəb məsələlərin həlli üçün virtual hesablama maşınları təqdim edir
“AzScienceNet” elm kompüter şəbəkəsi xidmətlərinin sayını bir qədər də artırıb. Hazırda şəbəkənin xidmət siyahısında “AzCloud”, “AzStorage” və “AzVirtual” xidmətləri də yer alıb
Tarix: 11/09/13 “Western Digital” “Verident” şirkətini 685 milyon dollara satın alır
Sərt disk istehsalçısı “Western Digital” şirkəti alış mövsümünə davam edir.
Tarix: 11/09/13 “Samsung” şirkəti 38 milyon planşetofon satıb
“Galaxy Note 3” smartfonunun nümayişindən bir neçə gün sonra “Samsung Electronics” şirkəti planşetofonlarının satış həcmi haqqında məlumat verib.
Tarix: 11/09/13 Planşetlər üçün 500 QB həcmində ilk sərt disk yaradılıb
“Seagate” şirkətinin mütəxəssisləri planşetlər üçün dünyada ilk “Ultramobile HDD” adlı sərt disk yaradıb. Onun həcmi 500 QB təşkil edir.
Tarix: 10/09/13 “BlackBerry” işçilərini ixtisar edir
Bu yaxınlarda satışa çıxarılan Kanadanın “BlackBerry” smartfonları istehsalçısı şirkətin ABŞ-da istehlak mallarının satışına görə məsul olan satış qrupunun əməkdaşlar ştatını azaldıb.
Tarix: 10/09/13 “Microsoft” yeni “Surface” planşetini anons etməyə hazırlaşır
“Microsoft” şirkəti yeni “Surface 2” planşetinin anons ediləcəyi ehtimal edilən xüsusi tədbirə dəvətnamələri paylayıb.
Tarix: 10/09/13 “Google”, “Microsoft”, “Facebook” və “Yahoo” məxfi məlumat sorğuları ilə mübarizə aparmağa cəhd edirlər
Amerikanın birinci səviyyəli internet şirkətləri federal qurumlardan istifadəçi məlumatları üzrə sorğular haqda daha dolğun məlumat nəşr etməyə icazə tələb edirlər, çünki bu sorğular yalnız kölgədə qalan hüquq-mühafizə orqanlarının maraqlarına cavab verir, bütün çətinliklər isə internet şirkətlərinin üstünə düşür.
Tarix: 10/09/13 “Microsoft” şirkətinin yaradıcısı və xanımına “Albert Lasker” mükafatı təltif edilib
Bu gün Bill Qeyts və Melinda Qeyts tibbi tədqiqatlar sahəsində Amerikanın nüfuzlu “Albert Lasker” mükafatı ilə təltif edilib.
Tarix: 10/09/13 RİTN-in dəstəyi ilə “Nar Mobile” “Onlayn medianın inkişafına dəstək” layihəsinə start verir
Hər zaman KİV nümayəndələri ilə ünsiyyətə böyük önəm verən və jurnalistlərin bilavasitə iştirak etdikləri müxtəlif tədbirlərə öz dəstəyini əsirgəməyən “Nar Mobile” mobil operatoru Multimedia İnformasiya Mərkəzi
Tarix: 10/09/13 Azərbaycanda elektron ticarətin dövriyyəsi 2 dəfəyədək artıb
Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsi 2013-cü ilin yanvar-avqust aylarında pərakəndə ticarət bazarının təhlilinin nəticələrini açıqlayıb.
Tarix: 10/09/13 Ölkəmizdə ilk dəfə olaraq səsverən şəxsin yalnız bir dəfə səsvermədə iştirakını təmin edən elektron xidmət hazırlanıb
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin “İKT ili” çərçivəsində “Respublikada “Elektron hökumət”: mövcud vəziyyət, problemlər, perspektiv və gözləntilər” mövzusunda elan etdiyi analitik məqalə müsabiqəsinin
artıq ikinci mərhələsi elan edilib. Başa çatan birinci turda bir sıra yeniliklər tətbiq edilib.
Tarix: 10/09/13 İnformasiya texnologiyaları sosial rifahın təminində mühüm rol oynayır
BMT-nin baş katibi Pan Qi Mun dünyada yoxsulluq və inkişafın irəliləyişi ilə mübarizədə informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, həmçinin sosial medianın vacib rolunu vurğulayıb.
Tarix: 10/09/13 Dövlət əmlakının qorunub saxlanılması və istifadə vəziyyəti barədə illik hesabatın elektron qəbuluna başlanılıb
“Dövlət əmlakının qorunub saxlanılması və ondan istifadə vəziyyəti haqqında illik xüsusi hesabat formasının təqdim edilməsi” xidməti “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya olunub.
Tarix: 10/09/13 Azərbaycanın coğrafi adlarının “Eurogeographics” portalında yerləşdirilməsi üçün müvafiq işlər görülür
Müxtəlif kütləvi informasiya vasitələrində, ayrı-ayrı tədbirlərdə Ermənistan tərəfindən coğrafi adlar sahəsində mütəmadi olaraq təxribat xarakterli hərəkətlərə yol verilməsinin, o cümlədən Azərbaycanın coğrafi adlarının əsassız şəkildə erməniləşdirilməsinin qarşısını almaq məqsədilə Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsində “Cənubi Qafqaz. 1903-cü il” xəritəsi hazırlanaraq nəşr edilib.
Tarix: 10/09/13 “Bank Respublika” “Microsoft Enterprise Agreement” proqramına qoşulub
Azərbaycanın aparıcı banklarından biri olan “Bank Respublika” “Microsoft Enterprise Agreement” proqramı çərçivəsində “Microsoft” şirkəti ilə uzunmüddətli əməkdaşlıq barədə müqavilə bağlayıb.