Tarix: 26/07/13 İntiqam Babayev: "Hazırda gənclərimizin böyük əksəriyyəti sosial şəbəkələrdən geniş şəkildə istifadə edir"
"Bu gün Azərbaycan gəncliyinin böyük əksəriyyəti, demək olar ki, hamısı internetə daxil olur, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından öz məqsədləri üçün istifadə edir".
Tarix: 26/07/13 “iPhone 5”-in istehsalı dayandırılacaq
“Apple” şirkəti yeni nəsil “iPhone” istehsal etməklə əvvəlki modellərin istehsalını dayandırmır və bu qurğular sonradan əksər ölkələrdə aşağı qiymətlərlə uğurla satılır.
Tarix: 26/07/13 Bazardakı hər ikinci smartfon əl hərəkətlərini anlayacaq
“ABI Research” analitik şirkətinin ekspertləri 2013-cü ildə aparıcı istehsalçıların diqqətini yönəldəcək smartfonların funksional xüsusiyyətlərinin siyahısını dərc ediblər. Siyahıda akselerometr, vizual əl hərəkətlərinin tanınması, giroskop və “NFC” texnologiyası yer alıb.
Tarix: 26/07/13 Yeni ödəniş terminalı fəaliyyətini genişləndirir
Azərbaycanda artıq “Bakcell” şirkətinin xidmətlərinin ödənişini “Modenis” şirkətinin “Emanat” ödəniş sistemi üzərindən həyata keçirmək mümkündür.
Tarix: 26/07/13 “Nokia” şirkəti videonu birbaşa “YouTube” videohostinqinə yükləmək üçün tətbiq istifadəyə verib
Finlandiyanın “Nokia” şirkəti bu gün “Windows Phone” əməliyyat sistemi ilə işləyən “Lumia” smartfonlarının istifadəçiləri üçün videonu “YouTube” portalına birbaşa yükləməyə imkan verən tətbiq istifadəyə verib.
Tarix: 26/07/13 “BlackBerry” şirkəti daha 250 əməkdaşını ixtisar edir
Kanadanın “BlackBerry” şirkəti bu gün heyətinin ixtisarı barədə məlumat verib. Belə ki, şirkətin Vaterloo nümayəndəliyindən təxminən 250 əməkdaş ixtisar ediləcək.
Tarix: 25/07/13 “HTC Zara” smartfonunun texniki xüsusiyyətləri məlum olub
“HTC Zara” smartfonunun bəzi texniki xüsusiyyətləri məlum olub: Tayvan şirkəti büdcəyə uyğun aparatın korpusunu plastiklə təchiz edib.
Tarix: 25/07/13 “Lenovo” şirkəti “Snapdragon 800” prosessoru ilə təchiz edilmiş smartfonunu təqdim edib
“Lenovo” şirkəti yeni smartfon modelini hazırlayıb. Bu yenilikdə ilk dəfə Çin istehsalçısı sözügedən aparatda “Snapdragon 800” adlı məhsuldar prosessor tətbiq edib. Qurğu bazara “K6” və ya “X910” adı altında çıxarılacaq.
Tarix: 25/07/13 Maykl Dell “Dell” şirkətinin səhmlərini geri almaq fikrindədir
“Dell” şirkətinin rəhbəri Maykl Dell özəlləşdirmə proqramı ilə bağlı yekun səsverməyə bir neçə saat qalmış səhmlərin qiymətini bir az artırıb.
Tarix: 25/07/13 Azərbaycanlı gənc alimlər bundan sonra müasir standartlara uyğun elmi tədqiqatlar apara biləcəklər
Azərbaycanlı gənc alimlər bundan sonra Avropanın elmi mərkəzlərində müasir standartlara uyğun elmi tədqiqatlar apara biləcəklər. Məhz bu məqsədlə Avropada doktorantura təhsili almağa göndəriləcək gənc alimlərin müəyyənləşdirilməsiüçün müsabiqə elan edilib.
Tarix: 25/07/13 Əli Həsənov: «Nə qədər qürurverici haldır ki, kosmik ölkələr arasında biz də varıq»
"Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində maarifləndirmə, bilik və bacarıqların artırılması istiqamətində cəmiyyətə yönəlik bir sıra layihələr həyata keçirilir. Onlardan, yəqin ki, ən başlıcalarından biri də gənclərə ünvanlanmış layihələrdir".
Tarix: 25/07/13 Seçkidə İKT-nin imkanlarından istifadə olunur
«Azərbaycanda həyata keçirilən seçki prosesində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından istifadə olunur. İKT-nin geniş imkanlarının tətbiqi bundan sonra da davam etdiriləcək. Bu gün artıq Azərbaycan seçicisi Mərkəzi Seçki Komissiyasının rəsmi internet səhifəsi vasitəsilə seçki barədə lazımi məlumatları əldə edə bilər».
Tarix: 25/07/13 Abituriyent və valideynləri məlumatlandırmaq üçün Abituriyent Məlumat Mərkəzi yaradılıb
Qafqaz Universitetində (QU) Abituriyent Məlumat Mərkəzi (AMM) yaradılıb. Universitetdən bildirilib ki, AMM abituriyent və valideynlərin Qafqaz Universiteti barədə məlumatlandırılmasına xidmət edir:
Tarix: 25/07/13 Qiymətli kağızlar bazarı üzrə elektron xidmətlərdən istifadə sahəsində məlumatlandırma tədbirləri keçiriləcək
Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsi (QKDK) “Dövlət orqanlarının elektron xidmətlər göstərməsinin təşkilli sahəsində bəzi tədbirlər haqqında” fərmanının icrası ilə əlaqədar elektron xidmətlərdən istifadə sahəsində ictimaiyyət arasında məlumatlandırma tədbirlərinin həyata keçirilməsinə başlayacaq.
Tarix: 25/07/13 “Apple” və “Microsoft” əlavələrin avtomatik yenilənməsini tətbiq edir
“Google” şirkətindən nümunə götürən “Apple” və “Microsoft” korporasiyaları istifadəçilərin iştirakı olmadan əlavələrin avtomatik yenilənməsini həyata keçirməyi planlaşdırırlar. Yenilənmələrin “Mac” kompüterlərinin “OS X Mavericks” versiyasına, planşet və smartfonlar üçün “iOS 7 və payızda buraxılacaq “Windows 8.1” əməliyyat sistemlərinə daxil ediləcəyi nəzərdə tutulub.