Tarix: 12/07/13 Səlim Müslümov: “Fond tərəfindən göstərilən elektron xidmətlər əhalinin ən çox müraciət etdiyi elektron xidmətlərdir”
Dövlət Sosial Müdafiə Fondunda (DSMF) 2013-cü ilin I yarımilinin yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan geniş kollegiya iclası keçirilib.
Tarix: 12/07/13 Azərbaycanda elektron xidmətlər göstərən dövlət qurumlarının onluğu
Azərbaycanda təxminən 40-a yaxın dövlət qurumu “Elektron hökumət” portalından qeydiyyatdan keçib.
Tarix: 12/07/13 “Elektron hökumət”in inkişafı ilə bağlı müzakirələr aparılır
Azərbaycan prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi və Elektron Xidmətlərin təşviqi üzrə İctimai Şura "2013-2014-ci illərdə dövlət orqanlarında elektron xidmətlərin genişləndirilməsi və "elektron hökumət”in inkişafına dair Dövlət Proqramı” layihəsinin ictimai müzakirəsini keçirir.
Tarix: 12/07/13 Rəqəmli texnika üzrə məşhur sərgi iyulun 25-də keçiriləcək
“CHINA JOY” rəqəmli texnika üzrə Çin sərgi və konfransı 25-28 iyul tarixlərində Şanxayda təşkil ediləcək. Sərgi 2003-cü ildən başlayaraq ənənəvi olaraq ildə bir dəfə keçirilir. Hər il nümayişdə 160-dan çox eksponent iştirak edir, 130000-dən çox qonaq sərgiyə baş çəkir.
Tarix: 12/07/13 Azərbaycanda turizm sahəsində elektron ticarətin tətbiqi genişləndirilir
“AzəriCard” prosessinq mərkəzi “SW Travel” şirkəti ilə əməkdaşlığını davam etdirir.
Tarix: 12/07/13 İstanbulda elektron ticarət və ödənişlərlə bağlı yeni həll yolları müzakirə ediləcək
Cari ilin 3-4 sentyabr tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində Elektron ticarət və ödənişlər sərgisi (“e.Commerce and Payments World” ) keçiriləcək.
Tarix: 12/07/13 “Aztelekom” regionlarda marketinq təlimlərini davam etdirir
“Aztelekom” İstehsalat Birliyi tərəfindən regionlarda marketinq sahəsi üzrə biliklərin artırılması məqsədilə “Marketinq – kommunikasiya sistemi kimi” mövzusunda təlimlər təşkil edilir.
Tarix: 12/07/13 “iPhone” istehsalı azala bilər
“Wedge Partners” şirkətinin analitikləri bildiriblər ki, “Apple” şirkəti iyun ayından dekabr ayınadək təchizatçıları detal sifarişlərinin 20% azalması haqda xəbərdar edə bilər. Məlumat doğru olduğu təqdirdə yuxarı sinfə aid olan smartfonlar üçün bazarda daha mürəkkəb şərtlər bərqərar olacaq.
Tarix: 12/07/13 “Microsoft”: “Biz məhkəmə qərarı olmadan hüquq-mühafizə orqanlarına heç bir məlumat vermirik”
“Microsoft” şirkəti dünən Britaniyanın "Qardian" qəzetində yazılmış məlumatları təkzib edib. Belə ki, həmin məlumatlarda korporasiyanın ABŞ-ın xüsusi xidmət orqanları ilə sıx əməkdaşlıq etdiyi, həmçinin Milli Təhlükəsizlik Agentliyinin mütəxəssislərinə öz şifrələmə kodlarını keçməyə kömək edərək “Skype” və “Outlook” daxil olmaqla müxtəlif məhsullarına birbaşa çıxış təmin etdiyi göstərilib.
Tarix: 12/07/13 “Sony” şirkəti yeni “Walkman” pleyerlərini təqdim edib
Getdikcə media-pleyerlərə marağın azalmasına baxmayaraq, bəzi şirkətlər hələ də sözügedən qurğuların yeni versiyalarını istehsal etməyə davam edirlər.
Tarix: 12/07/13 “Microsoft” “Google” və “Apple” ilə rəqabət aparmaq üçün dəyişiklik etdi
“Microsoft” şirkətinin direktoru Stiv Balmer dünən təşkilatın heyətinə yazılı şəkildə korporasiyanın yenidənqurma planını təqdim edib. Bu barədə proqram nəhənginin mətbuat xidməti məlumat verib. "Elan etdiyimiz şirkətin yenidənqurma planı yenilikləri daha sürətlə tətbiq etməyə imkan verəcək" – sənəddə deyilib.
Tarix: 12/07/13 Tibb mütəxəssisləri sertifikasiya test imtahanlarının nəticələrini SMS vasitəsilə öyrənəcəklər
Səhiyyə sistemi üzrə mərkəzləşdirilmiş qaydada işə qəbul imtahanlarının ikinci mərhələsində 126 nəfər iştirak edəcək. Bu barədə Səhiyyə Nazirliyindən (SN) məlumat verilib.
Tarix: 12/07/13 Argentina Azərbaycanla İKT sahəsində əlaqələrin genişlənməsində maraqlıdır
Argentina Azərbaycanla informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT), turizm, dərman istehsalı, tikinti, alternativ enerjisi istehsalı və s. sahələrdə əməkdaşlıq etməkdə maraqlıdır.
Tarix: 11/07/13 “Tanınma-2013” beynəlxalq elmi-texniki konfransı sentyabrda keçiriləcək
Bu ilin 17-20 sentyabr tarixlərində Rusiya Federasiyasının (RF) Kursk şəhərində “Surətlərin tanınması, təsvir və simvol informasiyasının emalı sistemlərində optik-elektron cihaz və qurğular” (“Tanınma-2013”) adlı XI Beynəlxalq elmi-texniki konfrans keçiriləcək.
Tarix: 11/07/13 2018-ci ilədək planetin əhalisinin 57%-i “LTE” şəbəkələrdən istifadə edəcək
Simsiz rabitə xidmətləri bazarındakı vəziyyəti fəal araşdıran “ABI Research” tədqiqat şirkəti aydınlaşdırıb ki, hazırda 193 dördüncü nəsil şəbəkəsi (LTE) kommersiya səviyyəsinə çıxıb. Yaxın iki ildə onlara daha 123 şəbəkə qoşulacaq.