Tarix: 15/06/13 Azərbaycanın rayonlarında informatika müəllimləri çatışmır
Azərbaycanın rayonlarında informatika müəllimləri çatışmır. Ümumiyyətlə, Bakı şəhərində əsas ibtidai sinif, fiziki tərbiyə və ingilis dili müəllimlərinə, digər rayon və şəhər məktəblərində isə daha çox kimya, biologiya, coğrafiya, fizika, riyaziyyat, Azərbaycan dili və ədəbiyyat, tarix, ingilis dili, informatika və ibtidai sinif müəllimlərinə ehtiyac duyulur.
Tarix: 15/06/13 Əfqanıstanın rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Əmirzai Sangin: “Azərbaycanın elektron idarəçilik modelinin öz ölkəmizdə tətbiq imkanlarını nəzərdən keçirmək istəyirik”
Qıza zaman ərzində elektron idarəçilik, elektron həllər sahəsində təcrübəsini genişləndirən Azərbaycan artıq bir sıra dünya ölkələri üçün örnək ola biləcək modelə malikdir.
Tarix: 15/06/13 Azərbaycanda “Emanat” ödəniş sistemi üzərindən bir ay ərzində 50 min tranzaksiya həyata keçirilib
Azərbaycanda yeni fəaliyyətə başlamış “Modenis” şirkətinin “Emanat” ödəniş sistemi üzərindən may ayı ərzində 50 min tranzaksiya həyata keçirilib.
Tarix: 15/06/13 “Bakcell” “Wi-Fi” internet xidmətini istifadəyə verib
“Bakcell” şirkəti Bakı şəhərində “Wi-Fi” internet xidmətini istifadəyə verib. Şirkət “Wi-Fi” internet xidmətini Bakının müxtəlif yerlərində təklif edir.
Tarix: 15/06/13 Azərbaycanda bu ilin sonunadək 1000-dək “Emanat” ödəniş terminalı quraşdırılacaq
Azərbaycan elektron ödəniş xidmətləri bazarında “MilliÖn” terminallarının rəqibi ola biləcək “Emanat” sistemi üç ay ərzində ölkənin 18 regionunda öz terminallarını quraşdırıb.
Tarix: 14/06/13 Mobil reklam bazarına hansı şirkətlər ağalıq edir?
“eMarketer” marketinq şirkətinin proqnozuna əsasən, “Google” bu il mobil reklamdan 8.8 milyard dollar həcmində mənfəət əldə edəcək ki, bu göstərici ötən illə müqayisədə 92% çoxdur.
Tarix: 14/06/13 “SSD” yığıcıların tədarük həcmi 7 dəfə artacaq
Fləş-yaddaşın tətbiq sahəsi tədricən mobil qurğular bazarının sərhədini aşır. Hazırda NAND fləş-yaddaşı yalnız fərdi kompüter (FK) deyil, həm də server istehsalçıları tərəfindən istifadə edilir. Söhbət sərtgövdəli yığıcılardan gedir.
Tarix: 14/06/13 Azərbaycan “Statistikada kommunikasiya” mövzusunda Berlində keçirilmiş tədbirdə təmsil olunub
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Avropa üzrə İqtisadi Komissiyası tərəfindən Almaniya Federativ Respublikasının Berlin şəhərində “Statistikada kommunikasiya”ya dair işçi sessiyası təşkil edilib.
Tarix: 14/06/13 Dünya şirkətlərinin yalnız 8%-i “bulud” xidmətlərindən istifadə edir
“Gartner” analitik şirkətinin məlumatına əsasən, dünya təşkilatlarının yalnız 8%-i “bulud” hesablama xidmətlərindən istifadə edir.
Tarix: 14/06/13 “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyası və hesablama texnikasının təmiri və servis xidməti” üzrə peşə məktəblərinə müraciətlər artıb
“İnformasiya-kommunikasiya texnologiyası və hesablama texnikasının təmiri və servis xidməti” üzrə peşə məktəblərinə edilən müraciətlər artıb.
Tarix: 14/06/13 Azərbaycan Mərkəzi Bankı yanında Maliyyə Monitorinq Xidməti İT təchizatı ilə bağlı tender elan edib
Azərbaycan Mərkəzi Bankı yanında Maliyyə Monitorinq Xidməti informasiya texnologiyaları sahəsində xidmətlərin satın alınması məqsədi ilə tender elan edib.
Tarix: 14/06/13 Azərbaycan İpoteka Fondu “Datasel” şirkəti ilə müqavilə imzalayıb
Azərbaycan Mərkəzi Bankı nəzdində İpoteka Fondu internet provayder xidmətlərinin satınalması üzrə kotirovka sorğusunun qalibi ilə müqavilə imzalayıb.
Tarix: 14/06/13 Texnologiyalar parkları ilə bağlı yeni təkliflər hazırlanacaq
Nazirlər Kabineti (NK) Vergi Məcəlləsinin 67-1.1.2-ci və 67-1.2.2-ci maddələrində (texnologiyalar parklarına münasibətdə) nəzərdə tutulmuş “müvafiq icra hakimiyyəti orqanı”nın səlahiyyətlərini həyata keçirən icra hakimiyyəti orqanları barədə təkliflərini iki ay müddətində hazırlayıb ölkə başçısına təqdim etməlidir.
Tarix: 14/06/13 “Samsung” “Apple” üçün işləyəcək
“Samsung” şirkəti “Apple” şirkəti ilə bütün fikir ayrılıqlarına baxmayaraq, yeni nəsil “iPad” və “iPad Mini” planşetləri üçün yüksəkkeyfiyyətli displeylərin təchizatçısı olacaq.
Tarix: 14/06/13 Sentyabrdan Azərbaycanda “Emerald” elektron bazasına giriş mümkün olacaq
AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasını (MEK) ziyarət edən “Emerald Group” nəşriyyatının nümayəndələri - Türkiyə və Mərkəzi Asiya üzrə biznes-menecer Mine Tonta və Yaxın Şərq, Cənubi Afrika və Mərkəzi Asiya üzrə regional menecer Cordi Karalt ilə aparılan danışıqlar nəticəsində əldə olunmuş