Tarix: 07/06/13 Bir il ərzində disk saxlama sistemləri bazarının həcmi 3,2% azalıb
“IDC” analitik şirkəti 2013-cü ilin birinci rübündə xarici disk saxlama sistemləri bazarının inkişafı haqqında hesabat dərc edib. Hesabata əsasən, bir il ərzində disk saxlama sistemləri bazarının həcmi 3,2% azalıb və təxminən 7,7 milyard dollar olub.
Tarix: 07/06/13 Alman Akademik Mübadilə Xidməti ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurulur
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) nümayəndəsi Nikola Uliş (Nicola Ullisch) ilə görüş keçirilib. Əsas məqsəd institutun fəaliyyəti ilə tanışlıq və əməkdaşlıq əlaqələrinin müzakirəsi olub.
Tarix: 07/06/13 EİF yaxın zamanlarda xarici tədqiqat fondları ilə əlaqələrini genişləndirməyi planlaşdırır
Prezident yanında Elmin İnkişafı Fondu (EİF) ilə Belarus Milli Elmlər Akademiyası və Belarus Respublikası Fundamental Tədqiqatlar Fondu arasında imzalanmış əməkdaşlıq haqqında beynəlxalq sazişə əsasən, EİF tərəflər arasında razılaşdırılmış elmi prioritetlərə uyğun olaraq, 1-ci Azərbaycan-Belarus birgə beynəlxalq qrant müsabiqəsini elan edərək keçirib.
Tarix: 07/06/13 Mərkəzi Bankda mövcud maliyyə sistemlərinin təkmilləşdirilməsi çərçivəsində yeni texnologiyalar tətbiq ediləcək
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı Real Vaxt Rejimində Banklararası Hesablaşmalar (AZİPS) Xırda Ödənişlər üzrə Hesablaşma Klirinq Sistemlərinin (XÖHKS) texniki platformasını təşkil edən serverlərin, digər avadanlıqların və “Oracle” Verilənlər Bazasını İdarəetmə Sisteminin satın alınması üzrə tenderin qalibini elan etdi.
Tarix: 07/06/13 2014-cü ildə “Lenovo” server və disk saxlama sistemlərinin istehsalına başlayacaq
Çinin “Lenovo” şirkətinin baş direktoru Yan Yankin deyib ki, onun şirkəti server avadanlığı, data mərkəzləri üçün disk saxlama sistemləri bazarına çıxmaq imkanını araşdırır. Onun sözlərinə görə, şirkət bu seqmentdə perspektiv görür və artıq gələn il sözügedən həllərin tədarükünə başlamağı planlaşdırır.
Tarix: 07/06/13 Onlar ABŞ-ın xüsusi xidmət orqanlarına məlumat ötürür?!
“Apple”-ın rəsmi nümayəndəsi Stiven Doulinq deyib ki, şirkət ABŞ-ın xüsusi xidmət orqanlarına istifadəçilər haqqında informasiya vermir. O bildirib ki, istifadəçilərimiz haqqında məlumat tələb edən istənilən federal qurum ilk əvvəl məhkəmədən order almalıdır.
Tarix: 07/06/13 Azərbaycan Ədliyyə Nazirliyi ölkədən çıxmasına məhdudiyyət qoyulan şəxslər haqda məlumatların verilməsi xidmətini elektronlaşdırıb
Azərbaycanın Ədliyyə Nazirliyi ölkədən çıxmalarına məhdudiyyət qoyulan vətəndaşlar haqda məlumatları elektron formada təqdim edib.
Tarix: 07/06/13 Berlin Texniki Universiteti Azərbaycanla elektron təhsil sahəsində əməkdaşlıq etmək istəyir
“Berlin Texniki Universiteti Azərbaycanın fotosintez sahəsində elmi nailiyyətlərini yüksək qiymətləndirir”.
Tarix: 07/06/13 Mobil skanerlərin tətbiqi sahəsində Fransanın təcrübəsi öyrənilir
Ümumdünya Gömrük Təşkilatının Bakıdakı Regional Tədris Mərkəzində gömrük nəzarətində mobil skanerlərin tətbiqinə dair Fransanın təcrübəsi mövzusunda seminar keçirilib.
Tarix: 07/06/13 İKT sahəsində gender bərabərsizliyinin aradan qaldırılmasına həsr edilən ictimai müzakirə keçirilib
"Oskar" mükafatı laureatı Jina Devis dünən informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində gender bərabərsizliyinin aradan qaldırılmasına həsr edilmiş müzakirə keçirib.
Tarix: 07/06/13 Azərbaycanın fotosintez sahəsində əldə etdiyi elmi nailiyyətləri Yaponiyanın kənd təsərrüfatında geniş istifadə edilib
Yaponiya Azərbaycan universitetləri ilə fotosintez, nanobiologiya və digər elmi istiqamətlər sahəsində əməkdaşlıq etməyə və öz universitetlərində azərbaycanlı tələbələri qəbul etməyə hazırdır.
Tarix: 06/06/13 Kaliforniyada “Google” və Silikon vadisinin aparıcı menecerləri üçün aviaterminal tikiləcək
Kaliforniya ştatında yerləşən San-Xose Beynəlxalq Hava limanında "Google" şirkətinin özəl aviaparkına və Silikon vadisinin aparıcı menecerlərinin təyyarələrinə xidmət etmək üçün xüsusi terminal tikiləcək.
Tarix: 06/06/13 Yerli bank paytaxtda da səyyar bankomat xidməti göstərəcək
“AtaBank” ASC, vətəndaşlar üçün səyyar bankomat xidməti olan “AtaMatik”i Bakı şəhər ərazisində istifadəyə verərək, sosial işçilər, müəllimlər və dövlət qulluğundakı digər işçilər, eləcə də sadə vətəndaşlara plastik kartlardan istifadədə rahatlıq təqdim edir.
Tarix: 06/06/13 “Davamlı inkişaf üçün fotosintez tədqiqatları” mövzusunda beynəlxalq konfrans çərçivəsində elmi seminarlar keçirilib
Bu gün Bakıda akademik Cəlal Əliyevin 85 illik yubileyinə həsr olunmuş “Davamlı inkişaf üçün fotosintez tədqiqatları” mövzusunda beynəlxalq konfransı çərçivəsində elmi seminarlar keçirilib.
Tarix: 06/06/13 ABŞ, Böyük Britaniya və Vyetnamın xüsusi xidmət orqanları ən böyük fırıldaqçı dəstələrdən birini zərərsizləşdiriblər
ABŞ, Böyük Britaniya və Vyetnamın xüsusi xidmət orqanları kredit kartlarından pul vəsaitləri oğurlayan ən böyük beynəlxalq fırıldaqçı şəbəkələrindən birini zərərsizləşdirməyə müvəffəq olub.