Tarix: 06/06/13 İKT sahəsində ilk xüsusi rejimli zona kimi “Yüksək Texnologiyalar Parkı” elmtutumlu texnoloji məhsul istehsalının artımına təkan verəcək
Cari ilin 21-24 oktyabr tarixlərində Birləşmiş Ərəb Əmirliyinin Dubay şəhərində “3-cü Qlobal Azad Ticarət və Xüsusi İqtisadi Zonalar” sammiti keçiriləcək.
Tarix: 06/06/13 Qərb təcrübəsi əsasında İnnovativ Məktəb Proqramı modelinin hazırlanmasına start verilib
Ölkəmizdə “Qərb təcrübəsi əsasında İnnovativ Məktəb Proqramı modelinin hazırlanması və Azərbaycan təhsil ictimaiyyəti arasında təbliği” adlı layihəyə start verilib.
Tarix: 05/06/13 AMEA-nın vitse-prezidenti: “İnnovasiya və digər şöbələrin təşkilində əsas məqsəd idarəetmə işlərinin təkmilləşdirilməsindən ibarətdir”
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında (AMEA) İctimai və Humanitar Elmlər Bölməsinə daxil olan elmi-tədqiqat institutları və təşkilatların direktorları ilə müşavirə keçirilib.
Tarix: 05/06/13 Yeni nəsil “Intel” prosessorları təqdim edilib
“Intel” şirkəti iyunun 4-də Taybeydə açılmış “Computex 2013” sərgisində “Intel Core” prosessorlarının dördüncü nəslini təqdim edib.
Tarix: 05/06/13 Smartfon bazarının həcmi artır
“International Data Corporation” (IDC) analitikləri tərəfindən tərtib edilən “Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker” rüblük hesabatına əsasən, 2012-ci ilin yekununa görə, dünyada smartfon tədarüklərinin həcmi 722,5 milyon olub.
Tarix: 05/06/13 “Bakcell” abunəçilərinin sosial şəbəkələrdən optimal istifadəsi üçün internet sürəti artırılıb
Azərbaycanın ilk mobil operatoru və aparıcı mobil internet provayderi “Bakcell” şirkəti “Nokia Siemens Networks” şirkəti ilə birgə “PCRF” (policy charging and rules function) texnologiyası üzərində qurulmuş internet trafik və xidmətin idarə edilməsi sistemini tətbiq edib ki, bu da öz növbəsində “Bakcell” şəbəkəsini Azərbaycan bazarında ən qabaqcıl şəbəkəyə çevirib.
Tarix: 05/06/13 “Elektron Təhsil” Respublika müsabiqəsinin nominantları müəyyənləşdirildi
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən keçirilən “Elektron Təhsil” Respublika müsabiqəsinin növbəti mərhələsində 194 layihə qalib statusu uğrunda mübarizəni davam etdirəcək.
Tarix: 05/06/13 2012-ci il dövlət büdcəsinin xərclərində nəqliyyat və rabitə sahəsi üzrə ümumi xərclər 85 415 860 manat təşkil edib
2012-ci il dövlət büdcəsinin xərclərində nəqliyyat və rabitə sahəsi üzrə ümumi xərclər 85 415 860 manat, o cümlədən nəqliyyat sahəsi üzrə 75 234 140, rabitə
Tarix: 04/06/13 Sabahdan 2 saylı “ASAN xidmət” mərkəzi işə başlayacaq
Xətai rayonunda sabahdan etibarən 2 saylı “ASAN xidmət” mərkəzi fəaliyyətə başlayacaq.
Tarix: 04/06/13 Ev üçün nəzərdə tutulmuş səs sistemlərinin satışı üzrə “show-room” sentyabrda işə başlayacaq
Azərbaycanda “Harmann” şirkətinin ev üçün nəzərdə tutulmuş səs sistemlərinin satışı üzrə “show-room”unun açılışı sentyabrda olacaq.
Tarix: 04/06/13 “Microsoft” İT direktoruna jest etdi
“Microsoft” korporasiyasının informasiya texnologiyaları üzrə direktoru Toni Skott şirkəti tərk etməyə qərar verib. Onun “LinkedIn” işgüzar profilində yerləşdirilmiş göstərişinə əsasən, o, Amerika şirkətinin sabiq İT direktorudur.
Tarix: 04/06/13 Hər il tələbə elmi-texniki konfransları keçiriləcək
300.gif)
Bakı Ali Neft Məktəbində tələbələrin ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 90 illiyinə həsr olunmuş 1-ci elmi-texniki konfransına yekun vurulub.
Tarix: 04/06/13 “Turizmin inkişafı üçün gənclərin İKT bacarıqlarının artırılması” layihəsinin icrasına başlanıb
“Gənclərin Sosial Tərəfdaşlığı Mərkəzi” İctimai Birliyi Azərbaycan Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi ilə “Turizmin inkişafı üçün gənclərin İKT bacarıqlarının artırılması” layihəsinin icrasına başlayıb.
Tarix: 04/06/13 Nanotexnologiyalar Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru: “Nanotexnologiyalar sahəsinə dünya üzrə ayrılan vəsait 800 milyard dollara qalxıb”
Əgər nanotexnologiyalar sahəsinə son 5-6 ildə dünya üzrə 100 milyard dollar vəsait ayrılmışdırsa, indi bu rəqəm 800 milyard dollara qalxıb.
Tarix: 04/06/13 Fransa hökuməti “Apple” şirkətindən 5 milyon avro vergi tələb edir
Fransada “Apple” şirkətinin ünvanına 5 milyon avro dəyərində vergi iddiaları daxil olub.