Tarix: 30/05/13 “The Japan Times” qəzetində Azərbaycanın ilk milli telekommunikasiya peykinin orbitə buraxılması ilə bağlı geniş məqalə dərc edilib (VİDEO)
“The Japan Times” qəzetində Azərbaycanın ilk milli telekommunikasiya peykinin orbitə buraxılması ilə bağlı geniş məqalə dərc edilib.
Tarix: 30/05/13 Azərbaycan “Seed Forum” layihələrində iştirak edəcək
«StartUp Azerbaijan» proqramının iştirakçıları üçün sərmayədarlarla “Seed Forum” beynəlxalq görüşlərdə iştiraka hazırlıq üzrə treninq keçiriləcək. “ICTnews” xəbər xidmətinin məlumatına əsasən, “Seed Forum”un nümayəndəsi Rando Pərna, “StartUp Azerbaijan”ın təşkilatçılığı və “Best Solutions” şirkətinin dəstəyi ilə iyunun 8-də investorlarla görüşə ilkin hazırlıq üzrə birgünlük treninq keçiriləcək.
Tarix: 30/05/13 Regionlarda e-hökumət təşviq edilir
Azərbaycanda korrupsiyaya qarşı yeni metodların, innovativ vasitələrin, “elektron hökumət”in təşviqinə başlanılıb. Artıq regionlarda e-hökumətin təşviqi ilə bağlı görüşlər keçirilir.
Tarix: 30/05/13 ARDNŞ-ə işə qəbul üçün elektron formada müraciət etmək olar
Vətəndaşlar Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinə (ARDNŞ) işə qəbulla bağlı elektron qaydada müraciət edə bilərlər.
Tarix: 30/05/13 “Panasonic” şirkəti 5000 əməkdaşını ixtisar edib
“Panasonic”in direktoru Kasuxiko Çuqo şirkətin avtomobil və sənaye bölmələrindən təxminən 5000 əməkdaşının ixtisarı haqqında qərar qəbul edib.
Tarix: 30/05/13 Regionlarda elektron növbəlilik sistemi tətbiq ediləcək
“Aztelekom”İB regionlarda, ilk öncə böyük qovşaqlarda elektron növbəlilik sistemi tətbiq edəcək. İlk gediş kimi bu sistem Gəncə TKİ, Abşeron və Sumqayıt TKQ-lərdə tətbiq ediləcək.
Tarix: 30/05/13 Gənclərin biznesdə innovativ yanaşmaları yoxlanacaq
Azərbaycanda “Bizim sahibkarlıq fəaliyyətimiz (Enactus)” beynəlxalq proqram üzrə VIII Milli yarış keçiriləcək.
Tarix: 30/05/13 “Galaxy S4 Mini” smartfonunun xüsusiyyətləri məlum olub
“Engadget” internet nəşri yazır ki, o, “Galaxy S4 Mini” smartfonunun xüsusiyyətləri ilə tanış olmağa müvəffəq olub.
Tarix: 30/05/13 Növbəti tədris ilində kənd məktəbləri üzrə ən çox tələbat duyulan sahələr sırasında informatika və riyaziyyat yer alacaq
Təhsil Nazirliyinin proqnozlarına görə, növbəti tədris ili - 2013-2014-cü dərs ilində kənd məktəbləri üzrə ən çox tələbat duyulan sahələr sırasında informatika və riyaziyyat yer alacaq.
Tarix: 30/05/13 Prezident İlham Əliyev: "Biz Azərbaycanda kosmos sənayesini inkişaf etdirmək əzmindəyik"
Əməkdaşlığımızın bariz nümunəsi bu il fevral ayında Azərbaycanın ilk peykinin fəzaya çıxarılması idi.
Tarix: 29/05/13 2012-ci ildə Ukraynanın İT bazarında artım sürəti zəifləyib
“PMR” tədqiqat şirkətinin məlumatına əsasən, 2012-ci ildə Ukraynanın İT bazarının həcmi 2,9% artaraq 14,6 milyard qrivna olub. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “itc.ua” saytına istinadən bildirir ki, həm də ötən ildə bazarın həcmi qeyri-müntəzəm artıb.
Tarix: 29/05/13 AMEA-nın akademik-katibi: “Bu gün informatika təhsilində riyazi biliklərin çəkisi azalıb”
“Etiraf etmək lazımdır ki, bu gün informatika təhsilində riyazi biliklərin çəkisi bir qədər azalıb. Sanki informatika humanitar elmə çevrilməkdədir. Ona görə də qarşımızda informatikanın yüksək pillələrində yüksək keyfiyyətli elmi kadrlar hazırlamaq kimi məsələlər dayanır”.
Tarix: 29/05/13 Azərbaycanda ilk “Microsoft IT Academy” açıldı
“Microsoft” Korporasiyasının ilk “Microsoft IT Academy” tədris mərkəzi Odlar Yurdu Universitetində (OYU) açılıb. Belə ki, OYU-nun nəzdində 29.04.2013–cü il tarixində qeydiyyatdan keçmiş “Microsoft IT Academy” fəaliyyətə başlayıb.
Tarix: 29/05/13 “İnternet-abunə” sistemi dövri mətbuata abunəni asanlaşdırır
“Elektron hökumət” portalında elektron xidmətlərin geniş tətbiqi, onların sayının və keyfiyyətinin artırılması, vətəndaşların xidmətlərdən məmnunluğunun yüksəldilməsi istiqaməti üzrə aparılan işlər davam etdirilir.
Tarix: 29/05/13 İntellektual mülkiyyət tərkibli bütün mallara holoqram vurulacaq
“Bu yaxınlarda Azərbaycanda “İntellektual mülkiyyət hüququnun təmin edilməsi və piratçılıqla mübarizə haqqında” qanun qəbul olunub. Bu qanun çərçivəsində Nazirlər Kabineti bir sıra normativ-hüquqi aktı nəzərdən keçirir. Ümid edirik ki, bu yaxınlarda təsdiq olunacaq”.