Tarix: 23/05/13 10 milyondan çox “Galaxy S4” smartfonu satılıb
Cənubi Koreyanın "Samsung" korporasiyası aprelin sonundan etibarən 10 milyon “Galaxy S4” smartfonu satmağa müvəffəq olub. Şirkətin Seulda yerləşən qərargahından verilmiş məlumata əsasən, bu göstəriciyə əvvəlki model – “Galaxy S3” ilə müqayisədə 20 gün daha tez nail olunub.
Tarix: 23/05/13 “Geoinformatika: Nəzəri və tətbiqi aspektlər” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransda Azərbaycan birgə tədqiqatlar üçün razılıq əldə edib
Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının (UMEA) “Geoinformatika: Nəzəri və tətbiqi aspektlər” mövzusunda keçirdiyi 12-ci Beynəlxalq konfrans artıq başa çatıb.
Tarix: 23/05/13 “Samsung Galaxy S4” smartfonu “ittiham edilib”
Yeni məhkəmə sənədlərinə əsasən, yeni “Samsung Galaxy S4” smartfonu “Apple” şirkətinin beş patentini pozur.
Tarix: 22/05/13 İstifadəçilər “iPhone”-dan niyə məmnun deyillər?
Dərc edilmiş statistikaya əsasən, “iPhone” istifadəçiləri qurğularından bir il əvvəllə müqayisədə daha az məmnundurlar. “Apple” şirkəti 2% istehlakçı rəğbəti itirdiyi halda, “Samsung”da adıçəkilən göstərici 7% artıb.
Tarix: 22/05/13 Azərbaycanda kompüter istehsalı artıb
Bu ilin yanvar-aprel aylarında ölkədə kompüter, elektron və optik məhsulların istehsalı artıb. "ICTnews" elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, bu barədə Dövlət Statistika Komitəsi bəyan edib.
Tarix: 22/05/13 “IEEE Xplore Rəqəmsal Kitabxananın İnnovativ Tədqiqatlarda Səmərəli İstifadəsi” mövzusunda seminar keçiriləcək
Mayın 27-də (saat 11:00 - 12:30) Qafqaz Universitetində “IEEE Xplore Rəqəmsal Kitabxananın İnnovativ Tədqiqatlarda Səmərəli İstifadəsi” mövzusunda “IEEE Professional Seminar”ı keçiriləcək.
Tarix: 22/05/13 Ali Ağan Qazaxıstanın aparıcı mobil rabitə operatoruna icraçı direktor təyin edilib
Qazaxıstanın aparıcı mobil rabitə operatoru “Kcell” səhmdar cəmiyyətinin icraçı direktoru vəzifəsinə 2013-cü il iyunun 1-dən etibarən Ali Ağan təyin edilib.
Tarix: 22/05/13 Tezliklə Azərbaycanda avtomatlaşmış pensiya təyinatı tətbiq ediləcək
Respublika prezidentinin sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2009-2015-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında sığorta-pensiya sisteminin inkişafına dair Dövlət Proqramı”nda əksini tapmış mühüm müddəalardan biri də pensiya təyinatının tam avtomatlaşdırılması yolu ilə əməliyyatların vahid mərkəzdən aparılmasına keçidin təmin olunmasıdır.
Tarix: 22/05/13 Azərbaycandakı bankomatlar xüsusi rəqəmsal izləmə texnologiyası ilə təchiz edilir
Bankların mini-ofisi hesab olunan bankomatların (ATM) təhlükəsiz formada işləməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Çünki bankomatlar vasitəsilə bir çox maliyyə işləmələrinin sürətli həyata keçirilməsi, maliyyə əməliyyatlarının operativləşdirilməsi reallaşır və vaxt itkisinin qarşısı alınır.
Tarix: 22/05/13 “İstedadların hazırlığı laboratoriyası” layihəsi üzrə final fənn olimpiadası əyani olaraq Bakıda keçiriləcək
“İstedadların hazırlığı laboratoriyası” layihəsi üzrə final fənn olimpiadası əyani olaraq Bakı şəhərində keçiriləcək. Final olimpiadasına qatılacaq iştirakçıların siyahısı “http://istedad.az” saytının “Fəxri otaq” bölməsində yerləşdiriləcək və bu iştirakçıların e-mail ünvanlarına rəsmi dəvət məktubu göndəriləcək.
Tarix: 22/05/13 3 ildə səhiyyə sistemində 13 elektron xidmət istifadəyə verilib
Səhiyyə Nazirliyinin Səhiyyənin İnformasiyalaşdırılması Mərkəzinin fəaliyyətə başlamasından ötən 3 il ərzində “Elektron səhiyyə” sahəsində 13 elektron xidmət istifadəyə verilib.
Tarix: 22/05/13 “Ericsson” şirkəti kabel istehsalını dayandırır
İsveçin telekommunikasiya avadanlığı istehsalçısı “Ericsson” telekommunikasiya kabellərinin istehsalını İsveçdə 350 nəfəri işdən çıxartmaqla dayandırmaq niyyətindədir.
Tarix: 22/05/13 2013-cü ilin sonunadək dünyada mobil rabitənin nüfuzetmə səviyyəsi 100 faizə yaxınlaşacaq
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) qiymətləndirməsinə əsasən, 2013-cü ilin sonunadək dünyada mobil rabitə müqavilələrinin sayı planetin əhalisinin sayı ilə bərabərləşəcək.
Tarix: 22/05/13 AMEA prezidenti Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin texnoparkının yaradılması təşəbbüsünü irəli sürür
AMEA Rəyasət Heyətində AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) ümumi yığıncağı keçirilib.
Tarix: 22/05/13 Elektron xidmətlərin göstərilməsinə dair tədris kursu keçirilib
Elektron xidmətlərin göstərilməsi üçün dövlət qulluqçularının informasiya texnologiyalarından istifadə sahəsində hazırlıq səviyyələrinin artırılması məqsədilə Naxçıvan Muxtar Respublikası Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyində növbəti tədris kursu təşkil edilib.