Tarix: 03/05/13 Azərbaycanlı gənclər avropalı mütəxəssislərin iştirakı ilə elektron xidmətlərlə bağlı müzakirələr aparıblar
Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı (ATGTİ) “Gənclərin elektron fəaliyyətlərinə investisiya yatırılması prosesinin modelləri və çətinlikləri” mövzusunda konfrans keçirib.
Tarix: 03/05/13 Estoniya İKT sahəsində Azərbaycan təcrübəsinin öyrənilməsində maraqlıdır
Azərbaycanda elektron xidmətlərin tətbiqi genişlənməkdədir. Estoniya Azərbaycan ilə İKT sahəsində fəal əməkdaşlıq edir.
Tarix: 03/05/13 “ASAN xidmət” modeli unikal sistem kimi digər ölkələri də belə addım atmağa sövq edəcək
Azərbaycanda İKT sahəsində böyük nailiyyətlər əldə olunub. “ASAN xidmət” modeli unikal sistem kimi digər ölkələri də belə addım atmağa sövq edəcəkdir.
Tarix: 02/05/13 “BlackBerry”-nin rəhbəri: beş ildən sonra planşetlər lazımsız əşyaya çevriləcək
“BlackBerry” şirkətinin baş direktoru Torsten Heyns beş ildən sonra internet-planşetlərin “ölümü”nü proqnozlaşdırıb. Onun qənaətincə, rəhbəri olduğu şirkəti isə mobil sənaye sayəsində dəb yaradıcısı olacaq.
Tarix: 02/05/13 Azərbaycanda “mobil hökumət”ə keçid başlayır
“Azərbaycanda “elektron hökumət”dən “mobil hökumət”ə keçid başlayır”. Bu barədə vergilər naziri Fazil Məmmədov bildirib. Nazir deyib ki, Vergilər Nazirliyi elektron xidmətlərin tətbiqi zamanı mövcud və gələcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə avtomatlaşdırılmış vergi informasiya sistemi (AVİS) ilə sıx inteqrasiya olunan elektron imza sertifikat xidmətləri mərkəzi yaradılıb.
Tarix: 02/05/13 Mobil telefonla danışarkən nələrə fikir vermək lazımdır?
«Mobil telefonla danışan zaman yayılan maqnit dalğalarının təsirini azaltmaq üçün qulaqcıqlardan istifadə olunmalıdır.
Tarix: 02/05/13 «Mobil telefonlardan və internetdən asılılıq problemləri və həlli yolları» məsələləri ətrafında «dəyirmi masa» keçirilib
Bu gün Bakıda «Mobil telefonlardan və internetdən asılılıq problemləri və həlli yolları» məsələləri ətrafında «dəyirmi masa» keçirilib.
Tarix: 02/05/13 2017-ci ilədək “Microsoft” 8.8 milyard dollar qazana bilər
“Microsoft” korporasiyası bu yaxınlarda “ZTE” və “Hon Hai” şirkətləri ilə lisenziya sazişləri imzalayıb. İstehsalçılar “Android” mobil əməliyyat sistemi ilə işləyən qurğularda tətbiq edilən patentlənmiş texnologiyalara görə lisenziya ödənişi ödəyəcəklər. Digər şirkətlərlə də müvafiq sazişlər imzalanıb.
Tarix: 02/05/13 Analitiklər onun gələcəyinə inanırlar
Tayvanın “HTC” şirkəti mənfəətinin kəskin azalması haqqında elan edib. Bu ilin birinci rübündə şirkətin mənfəəti 98% azalaraq 152-dən 2,85 milyonadək azalıb. Bu, 2004-cü ildən bəri qeydə alınmış ən pis göstəricidir.
Tarix: 02/05/13 “iPhone” istifadəçiləri artıq öz telefonlarını təmir etmək və ya onlara detal almaq imkanından məhrum olacaqlar
Bu ilin iyun ayından etibarən birinci nəsil “iPhone” istifadəçiləri artıq öz telefonlarını təmir etmək və ya onlara detal almaq imkanından məhrum olacaqlar.
Tarix: 02/05/13 “Riyaziyyat və informatikanın aktual problemləri” mövzusunda keçiriləcək beynəlxalq konfransa hazırlıq işləri müzakirə olunub
AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun (RMİ) gələcək illər üçün İnkişaf Proqramı hazırlanmalı və bu məqsədlə İşçi Qrupu yaradılaraq, öz həllini gözləyən problemlər aşkara çıxarılmalıdır.
Tarix: 02/05/13 Qabaqcıl elmi-texniki nailiyyətlərin sahibkarlığın inkişafına tətbiq edilməsi ilə bağlı razılaşma imzalanıb
Texniki nailiyyətlərin tətbiqi bir qədər də asanlaşacaq. "ICTnews" elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, Qafqaz Universiteti bununla bağlı növbəti addımını atıb.
Tarix: 02/05/13 Rasim Əliquliyev: «Qısa vaxt çərçivəsində ölkədə “elektron hökumət” quruculuğunda əldə olunan nəticələr sevindiricidir»
«Azərbaycanda “elektron hökumət” layihəsi çox uğurla həyata keçirildi və bu istiqamətdə aparılan işlər davam etdirilir». "ICTnews" elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, bu fikirləri AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun (İTİ) direktoru Rasim Əliquliyev söyləyib.
Tarix: 02/05/13 Avropa Parlamentinin üzvü: “Azərbaycanda İKT sahəsində böyük nailiyyətlər əldə olunub”
“ASAN xidmət” modeli unikal sistem kimi digər ölkələri də belə addım atmağa sövq edəcək”. Bunu “ASAN imza – mobil hökumətin açarıdır” mövzusunda keçirilən konfransda Avropa Parlamentinin üzvü Kristina Ojulan bildirib.
Tarix: 02/05/13 “Azerfon” və “Bakcell” mobil rabitə operatorlarının “4G” xidmətlərini istədikləri vaxt təqdim edə bilərlər
Azərbaycan Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi “Azerfon” və “Bakcell” mobil rabitə operatorlarının bu il ərzində “4G” şəbəkələrini işə salacağını bildirib.