Tarix: 18/04/13 Rəqəmsal Texnologiyaların inkişafı müzakirə edildi
Beynəlxalq Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Cəmiyyətləri Federasiyasının Rəqəmsal Texnologiyalar üzrə layihə meneceri Sarmad Nafi Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinə səfər edib.
Tarix: 18/04/13 Son 3 ayda kompüter avadanlıqlarının istehsalında daha çox artım əldə edilib
Ölkənin sənaye sahələrində 2013-cü ilin yanvar-mart aylarında 8,6 milyard manatlıq məhsul istehsal olunub və xidmətlər göstərilib. Bu barədə "ICTnews.az" elektron xəbər xidmətinə Dövlət Statistika Komitəsindən məlumat verilib. Komitədən bildirilib ki, sənayenin qeyri-neft sahələrində 2,9 faiz artım, neft sektorunda 2,9 faiz azalma müşahidə olunub.
Tarix: 18/04/13 “Google”-un xrombukları populyar deyil
Təxminən iki il əvvəl satışa çıxarılmış “Chrome OS” adlanan "bulud" əməliyyat sistemi ilə işləyən noutbuklar elə də populyar deyillər. “Net Applications” şirkətinin qiymətləndirməsinə görə, xrombuklar tərəfindən yaradılan internet trafikin həcmi 0,1%-i belə ötməyib.
Tarix: 18/04/13 “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya edilmiş elektron xidmətlərin sayı 215-ə çatdırılıb
Elektron imza xidmətindən istifadə məqsədi ilə müraciət edən dövlət orqanlarının əməkdaşlarına, hüquqi və fiziki şəxslərə verilmiş elektron imzaların sayı 10924 ədədə çatdırılıb.
Tarix: 18/04/13 İlk rübdə İKT, informasiya və poçt sektorunda əldə olunan gəlirlərin 76.8 faizi qeyri-dövlət rabitə müəssisələrinin payına düşür
2013-cü ilin I rübü ərzində İKT, informasiya və poçt sektorunda əldə olunan gəlirlərin həcmi ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 14.3 faiz artaraq 371.4 milyon manat, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə artım tempi İKT sektorunda 13.4 faiz təşkil edib.
Tarix: 17/04/13 İnformasiya Texnologiyaları Universitetinin qəbul planı müəyyən edilib
Azərbaycan Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi yeni yaradılan İnformasiya Texnologiyaları Universitetinin nizamnaməsini Nazirlər Kabinetinə təqdim edib.
Tarix: 17/04/13 Dünya bazarlarında sensor noutbuk tədarükü 70% arta bilər
Dünya bazarlarında bu ilin ikinci rübündə sensor panellərinin istehsal həcmləri yaxşılaşdıqca sensor noutbukların tədarükü 4,2 milyon vahidədək (70%) arta bilər.
Tarix: 17/04/13 Avropalı nazirlərə Azərbaycanın innovasiya texnologiyaları sahəsində təcrübəsindən danışılıb
Moskvada Avropa Şurası ölkələrinin mədəniyyət nazirlərinin X yubiley konfransında Azərbaycanın innovasiya texnologiyalarının tətbiqi sahəsində təcrübəsindən danışılıb.
Tarix: 17/04/13 “Intel” geriləyir
“Intel” korporasiyası 2013 maliyyə ilinin birinci rübü üzrə hesabat verib. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “compulenta.ru” saytına istinadən bildirir ki, hesabat rübündə ən böyük prosessor tədarükçüsünün mədaxil həcmi 12,58 milyard dollar təşkil edib.
Tarix: 17/04/13 Yerli bank elektron imzaya malik hüquqi şəxslər üçün yeni xidmət təqdim edib
“Kapital Bank” daha bir yeni xidmət növünü istifadəyə verib. “ICTnews” elektron xidmətinin banka istinadən verdiyi məlumata görə, “Müştəri-Bank” adlanan bu xidmət korporativ müştərilər üçün nəzərdə tutulub.
Tarix: 17/04/13 Dünyanın ən güclü superkompüteri ən məhsuldar disk sistemi ilə təchiz ediləcək
“DataDirect Networks” (DDN) dünyanın ən güclü superkompüterini ən məhsuldar disk sistemi ilə təchiz edəcək. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “compulenta.ru” saytına istinadən bildirir ki, ABŞ Energetika Nazirliyinin strukturuna daxil olan Okric laboratoriyasında quraşdırılmış “Titan” kompleksi “Top-500” reytinqində liderdir.
Tarix: 17/04/13 “Startup Azərbaycan”ın Qafqaz Universitetində toplantısı keçirilib
Qafqaz Universitetində “StartUp Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində universitet rəhbərliyi ilə görüş və universitetin İT sahəsi üzrə müəllim və tələbələri ilə birgə toplantı keçirilib.
Tarix: 16/04/13 Videokameralar bankomatları fırıldaqçıların əlindən müdafiə etmir
Videomüşahidə vasitələrinin gücləndirilməsi bankomat istifadəçilərini fırıldaqçıların əlindən xilas etməyəcək. Bankomat və ödəmə terminalları üçün hazırlanmış yeni miniatür videoregistratorun təqdimatı zamanı sahə ekspertləri bu fikirləri bölüşüblər.
Tarix: 16/04/13 Gələn həftə Belarusda beynəlxalq İKT forumu keçiriləcək
Aprelin 23-26-da Minsk şəhərində “BELARUS TELECOM - TIBO 2013” telekommunikasiya, informatika, rabitə, təhlükəsizlik, bank və ofis texnologiyaları üzrə beynəlxalq forumu öz işinə başlayır.
Tarix: 16/04/13 Tacikistan Azərbaycanın sığorta-pensiya sistemində İKT təcrübəsini öyrənir
Tacikistan Respublikasının nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfəri başlayıb. Səfər Azərbaycanda sığorta-pensiya aparılan islahatları və qurulan yeni sistemin öyrənilməsi məqsədi daşıyır.