Tarix: 15/03/13 «Elektron xidmətlərin tətbiqi modern və çevik idarəetmənin təmin edilməsi, şəffaflığın artırılması, işin səmərəli təşkilinə imkan verir»
Qəbələdə "İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin göstərdiyi elektron xidmətlər" mövzusunda tədbir keçirilib. "ICTnews" elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, tədbirdə aidiyyəti dövlət qurumlarının, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və sahibkarlar iştirak ediblər.
Tarix: 15/03/13 Mərkəzi Bank şəbəkə avadanlıqları və proqram təminatlarını satın alacaq
Azərbaycan Mərkəzi Bankı kompüter, server, şəbəkə avadanlıqları və proqram təminatlarının satın alınması məqsədilə açıq tender keçirir. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin MB-ya istinadən verdiyi məlumata görə, iddiaçılar tenderdə iştirak haqqı kimi bankın müvafiq hesabına 200 (iki yüz) manat məbləğində vəsait köçürməlidir.
Tarix: 15/03/13 Akif Əlizadə: “Gənc alimlərin informasiya texnologiyalarına dərindən yiyələnməsi vacibdir”
Bu gün gənc alimlərin informasiya texnologiyalarına və xarici dillərə dərindən yiyələnməsi vacibdir. Elmi ədəbiyyatların çoxunun xarici dillərdə olması bu məsələyə xüsusi diqqət yetirilməsini şərtləndirir.
Tarix: 15/03/13 İnsanlar özləri ilə daha çox mobil qurğular daşımağa başlayıb
“Sophos” şirkətinin kompüter təhlükəsizliyi üzrə ekspertlərinin araşdırmasına əsasən, insanlar özləri ilə daha çox mobil qurğular daşımağa başlayıb. Qeyd edək ki, araşdırmada Avstraliya, Kanada, Almaniya, ABŞ və Böyük Britaniyanın 2226 vətəndaşı iştirak edib.
Tarix: 15/03/13 Əhaliyə 3 ay ərzində 236 milyon manatlıq informasiya və rabitə xidmətləri göstərilib
Azərbaycanda son bir ayda informasiya və rabitə sahəsində göstərilən xidmətlərin həcmi artıb.
Tarix: 15/03/13 Azərbaycanda yeni mobil rəqəmli imza texnologiyası tətbiq edilir
Azərbaycanda “Asan imza” - yeni mobil rəqəmli imza texnologiyası tətbiq edilir. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına əsasən, “Asan imza” mobil elektron imza mobil telefon istifadəçiləri üçün nəzərdə tutulmuş ən asan və təhlükəsiz həllərdən biridir.
Tarix: 15/03/13 168 mindən artıq doğum elektron formadaqeydiyyata alınıb
Ölkəmizdə qeydiyyat və notariat orqanlarında əhaliyə göstərilən hüquqi xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, aparılan dövlət reyestrinin təkmilləşdirilməsi üzrə işlərdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqində müsbət nəticələr verib.
Tarix: 15/03/13 “Bakcell”: “Ayda bir dəfə ödə və rahat ünsiyyət üçün hər şey əldə et”
“Bakcell” şirkəti “Ayda bir dəfə ödə və rahat ünsiyyət üçün hər şey əldə et” məhsul fəlsəfəsi ilə özünün “Klass” subbrendi çərçivəsində yeni tariflər portfelini təqdim edib.
Tarix: 15/03/13 NDU-da elektron təhsilin inkişafı ilə bağlı görülən işlər müzakirə edilib
Naxçıvan Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının növbəti iclasında digər məsələlərin müzakirəsi ilə yanaşı, “Naxçıvan Dövlət Universiteti üçün elektron təhsil şəbəkəsi və rəqəmsal multimedia infrastrukturunun yaradılması” layihəsinin təqdimatı, qış sessiyasında elektron-test imtahanlarının nəticələri və qarşıda duran vəzifələrlə bağlı hesabat da dinlənilib.
Tarix: 15/03/13 Hər üç amerikalıdan biri avtomobili idarə edən zaman mobil telefondan istifadə edir
ABŞ-ın Xəstəliklərə Nəzarət və Profilaktika Mərkəzinin məlumatına əsasən, hər üç amerikalıdan biri avtomobili idarə edən zaman mobil telefondan istifadə edir.
Tarix: 15/03/13 Rumıniyanın 4 İKT şirkəti Azərbaycanla əməkdaşlıq etməkdə maraqlıdır
Bu gün Bakıda keçirilən Azərbaycan-Rumıniya biznes forumunda İKT sahəsi üzrə ixtisaslaşan 4 rumın şirkəti iştirak edib. Tədbir çərçivəsində keçirilən işgüzar görüşlər zamanı qəza siqnalizasiyası və informasiya texnologiyaları sahəsində fəaliyyət göstərən “UTI” şirkətinın, artıq yerli bazara öz proqram təminatlarını təqdim edən “Siveco” və “AMİ Communications” şirkətlərinin, “CSR – Centrul pentru Serbvicii de Radiocommunicatii SRL” şirkətlərinin nümayəndələri ikitərəfli görüşlər keçiriblər.
Tarix: 14/03/13 Rumıniya Azərbaycana informasiya texnologiyaları sahəsində konkret layihələr təqdim etmək fikrindədir
Bu gün Bakıda Azərbaycan-Rumıniya biznes forumu keçirilib. Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan İqtisadi inkişaf naziri Şahin Mustafayev bildirib ki, forumda 100-ə yaxın azərbaycanlı iş adamları və Rumıniya şirkətlərinin 30 nümayəndəsi iştirak edir.
Tarix: 14/03/13 Diplomatik Akademiyada ali məktəb rəhbərləri üçün “FARABI” sisteminin təqdimatı keçirilib
Azərbaycan Diplomatik Akademiyasında (ADA) Maliyyə və Təhsil nazirliklərinin təşkilatçılığı ilə bütün ali məktəblərin rektorları və səlahiyyətli mühasibat mütəxəssisləri üçün ölkə üzrə artıq pilot təşkilatlarda tətbiq olunmağa başlanmış “Büdcədən maliyyələşən təşkilatlar üçün Maliyyə və Mühasibatlıq Hesabatları (FARABI)” layihəsinin geniş təqdimatı və işlərin gedişinin müzakirəsi keçirilib.
Tarix: 14/03/13 Bu gün “RIM” şirkətinin banisi anadan olub
1961-ci il martın 14-də Kanadanın “Research in Motion” şirkətinin banisi Mayk Lazaridis anadan olub. O, uşaqlıqdan elmlə maraqlanırdı. 1974-cü ildə Lazaridis Vaterlo Universitetinin elektrotexnika və informatika fakültəsinə daxil olsa da, lakin oranı bitirmək ona qismət olmayıb.
Tarix: 14/03/13 “Büdcədən maliyyələşən təşkilatlar üçün Maliyyə və Mühasibatlıq Hesabatları” avtomatlaşdırılmış informasiya sisteminin təqdimatı keçirilib
Azərbaycan Respublikası Maliyyə və Təhsil nazirliklərinin təşkilatçılığı ilə ali təhsil müəssisələrinin rəhbərliyi və maliyyə məsələləri üzrə məsul şəxslərin iştirakı ilə “Büdcədən maliyyələşən təşkilatlar üçün Maliyyə və Mühasibatlıq Hesabatları” avtomatlaşdırılmış informasiya sisteminin təqdimatı keçirilib.