Tarix: 06/11/15 Azərbaycan rabitə və informasiya texnologiyaları bazarlarının inkişafı üzrə müzakirələrdə təmsil olunub
Azərbaycan Regional Rabitə Birliyinin (RRB) infokommunikasiyalar üzrə Komissiyasının və Rabitə operatorları və infokommunikasiyalar üzrə Şurasının Özbəkistanda keçirilən 36/32-ci birgə iclasında təmsil olunub.
Tarix: 06/11/15 “BlackBerry” şirkəti “Android” sistemli smartfon istehsal edib
Kanadanın “BlackBerry” şirkəti “Android” mobil əməliyyat sisteminin idarəetməsi ilə işləyən ilk smartfon buraxıb.
Tarix: 06/11/15 Azərbaycanda kənd təsərrüfatı məhsullarının satış qiymətləri üzrə elektron məlumat bazası yaradılır
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) ilə birgə həyata keçirdiyi “Təkmilləşdirilmiş dəyər zənciri üzrə fəaliyyətlərin koordinasiyası üçün bacarıqların artırılması və institusional inkişaf” layihəsinin yekun nəticələrinin təqdimatı keçirilib.
Tarix: 06/11/15 Yaponiya süni intellektin hazırlanmasına 1 milyard dollar sərmayə qoyacaq
«Toyota» avtomobil konserni ABŞ-ın Silikon vadisində süni intellektin tədqiqat və hazırlanması ilə məşğul olacaq yeni şirkət yaratmaq niyyətindədir.
Tarix: 06/11/15 Dövlət xidmətlərinin elektronlaşdırılması dünya ölkələri ilə bağlı hazırlanan hesabatlarda Azərbaycanın mövqelərini yüksəldib
Azərbaycanda “Elektron hökumət”in qurulması, dövlət orqanları tərəfindən əhaliyə göstərilən xidmətlərin elektronlaşdırılması, internet infrastrukturunun yaxşılaşdırılması və inkişaf etdirilməsi, nağdsız ödənişlərin təşviq edilməsi, elektron ticarətin həcminin böyüməsi və onun stimullaşdırılması, e-ticarət vasitəsi ilə alınan məhsulların etibarlı və yubanmadan daşınması, bu ticarətin inkişafı üçün gömrüklə bağlı addımların atılması dünya ölkələri ilə əlaqədar hazırlanan hesabatlarda mövqelərimizi çox ciddi şəkildə yüksəldib.
Tarix: 06/11/15 Dünyanın ən nüfuzlu pasportlarının adı açıqlanıb
ABŞ və Böyük Britaniya vətəndaşlarının sahib olduqları pasportlar onlara turist kimi daha çox səfərlər etməyə imkan verir. Bu sənədlər 147 dövlətin sərhədini vizasız keçməyə şərait yaradır.
Tarix: 06/11/15 Finlandiya milli piktoqramlar istifadəyə vermiş dünyanın ilk ölkəsidir
Finlandiya çatda ünsiyyət aparmaq üçün milli piktoqramlar istifadəyə vermiş dünyanın ilk ölkəsidir.
Tarix: 06/11/15 Britaniyanın internet provayderləri istifadəçilərin saytların daxilolma tarixçəsini 1 il saxlamalı olacaq
«The Guardian» nəşri yazır ki, Birləşmiş Krallıq Hökuməti öz internet provayderlərini istifadəçilərin saytlara daxilolma tarixçəsini 1 il saxlamağa məcbur etmək niyyətindədir.
Tarix: 05/11/15 “Bakcell” şirkəti 3 mükafata layiq görülüb
Azərbaycanın ilk mobil rabitə operatoru “Bakcell” şirkətinin 3 KSM layihəsi “AmCham CSR Excellence Award” müsabiqəsində 3 mükafata layiq görülüb.
Tarix: 05/11/15 Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin dəstək verdiyi “Startap Günləri”nin proqramı açıqlanıb
Noyabrın 6-da , saat 14:00 -da Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Yüksək Texnologiyalar Parkında “Startap Günləri”nə start veriləcək.
Tarix: 05/11/15 Bill Qeyts alternativ enerji axtarışına 2 milyard dollar sərmayə yatırıb
Bill və Melinda Qeytsin səyləri sayəsində malyariya və poliomielit kimi xəstəliklər yaxın 15 ildə həmişəlik yox ola bilər.
Tarix: 05/11/15 Bakıda “MEGOGO” videoservisinin Azərbaycan və Gürcüstan üzrə ofisi açılır
Məşhur beynəlxalq “MEGOGO” servisi Bakıda yeni qloballaşma və lokallaşma strategiyası çərçivəsində Azərbaycan və Gürcüstan üzrə ofisini açır.
Tarix: 05/11/15 “R.I.S.K.” və “Cisco” şirkətləri maliyyə sektoru üçün yeni həllərini təqdim ediblər
Bu günlərdə “R.I.S.K.” və “Cisco” şirkətləri Qubada “Maliyyə sektoru üçün R.I.S.K. və Cisco həlləri” mövzusunda konfrans keçirib.
Tarix: 05/11/15 “Bütün məhkəmələrin istifadə edə biləcəyi “Elektron kitabxana” layihəsi yekunlaşmaq ərəfəsindədir”
Ali Məhkəmədə bütün məhkəmələrin istifadə edə biləcəyi “Elektron kitabxana” layihəsi ilə bağlı həyata keçirilən işlər yekunlaşmaq ərəfəsindədir.
Tarix: 05/11/15 Fikrət Məmmədov: ""Elektron məhkəmə" informasiya sisteminin yaradılması haqqında sərəncam məhkəmə fəaliyyətində inqilabi təkamülün əsasını qoyub"
“Elektron məhkəmə” informasiya sisteminin yaradılması haqqında prezident İlham Əliyevin imzaladığı sərəncam məhkəmə fəaliyyətində inqilabi təkamülün əsasını qoyub.