Tarix: 01/03/13 İİN-in göstərdiyi elektron xidmətlərə dair vətəndaşların məlumatlandırılması davam etdirilir
Xızı rayonunda “İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin göstərdiyi elektron xidmətlər” mövzusunda tədbir keçirilib. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin adıçəkilən nazirliyə istinadən verdiyi məlumata görə, tədbirdə aidiyyəti dövlət qurumlarının, Xızı və ətraf rayonların icra hakimiyyətlərinin, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının nümayəndələri və Abşeron iqtisadi rayonunda fəaliyyət göstərən 100-ə yaxın sahibkar iştirak edib.
Tarix: 01/03/13 İnformasiya infrastrukturunun inkişafının elmi-metodiki təminatına yeni yanaşmalar hazırlanacaq
Belarus Respublikasında “İnformasiyalaşdırma və elmi-texniki informasiya dövlət sisteminin inkişafı -2013” (İETİİ - 2013) adlı XII beynəlxalq konfrans keçiriləcək.
Tarix: 01/03/13 Almaniyanın Federal İqtisadiyyat və Texnologiyalar Nazirliyi ilə anlaşma memorandumu imzalanıb
Bakıda Azərbaycan İqtisadi İnkişaf Nazirliyi və Almaniyanın Federal İqtisadiyyat və Texnologiyalar Nazirliyi arasında biznesin idarə olunması sahəsində kadrların ixtisasının artırılması üzrə əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənədi iqtisadi inkişaf nazirinin müavini Niyazi Səfərov və Federal Nazirliyin Avropa siyasəti departamentinin direktor müavini Andreas Oberşteller imzalayıb.
Tarix: 01/03/13 İnformasiya Cəmiyyəti üzrə Ümumdünya Sammiti davam edir
İnformasiya Cəmiyyəti üzrə Ümumdünya Sammitinin - (WSIS – World Summit on the Information Society) növbəti mərhələsi start götürüb. Nəzərdə tutulmuş tədbirlər çərçivəsində fevralın 25-dən Paris şəhərində “Sülh və davamlı inkişaf üçün biliklər cəmiyyətinə doğru” mövzusunda konfrans öz işinə başlayıb.
Tarix: 01/03/13 Mobil operatordan yeni layihə “Musiqi ilə birləşərək”
Keyfiyyətli rabitə xidmətləri ilə yanaşı, dünya səviyyəli layihələr və kreativ təşəbbüslərlə fərqlənən “Azercell Telekom” bu dəfə peşəkar musiqiçilər üçün fərqli proqram təqdim edir. “Musiqi ilə birləşərək” adlanan bu layihə “TeliaSonera” və “Azercell” şirkətləri tərəfindən təşkil olunub və klassik musiqi ilə məşğul olan tələbələr üçün nəzərdə tutulub.
Tarix: 01/03/13 Dövlət qulluğuna qəbulda e-xidmətin tətbiqi sahəsində təcrübə mübadiləsi aparılıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət Qulluğu Məsələləri üzrə Komissiya Avropa İttifaqı Şərq Tərəfdaşlığının “Demokratiya, yaxşı idarəçilik və sabitlik” platformasının “Dövlət idarəçiliyi sahəsində islahatlar” paneli çərçivəsində “E-qəbul sistemləri və digər e-hökumət alətləri” mövzusunda seminar təşkil edib.
Tarix: 01/03/13 Azərbaycanda torpaqların iqtisadi qiymətləndirilməsi elektron formada aparılır
Qlobal Xəritəçəkmə üzrə Beynəlxalq İdarəetmə Komitəsinin rəsmi saytında Azərbaycan Respublikasının Qlobal Xəritəsinin 2-ci versiyası istifadəyə verilib. Artıq bütün dünya üzrə istifadəçilər 2012-ci ilin oktyabrından Azərbaycan Respublikasının açıq geoməkan məlumatlarından yararlana bilməsi üçün tam şərait yaradılıb.
Tarix: 01/03/13 Tokio məhkəməsi “Apple”-ın xeyrinə hökm çıxarıb
Amerikanın "Apple" korporasiyası bu gün Tokio dairə məhkəməsində qalib tərəf olub. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “itar-tass.com” saytına istinadən bildirir ki, "Samsung" Amerika şirkətini "iPhone” və "iPad” qurğularında ona məxsus olan verilənlərin ötürülməsi və simsiz rabitə texnologiyaları sahəsi üzrə bir sıra patentlərini pozmaqda ittiham edirdi.
Tarix: 01/03/13 Rusiya və Fransa peyklərin istehsalı üzrə birgə müəssisə yaradacaq
Rusiyanın "İnformasiya peyk sistemləri" (İPS) şirkəti ilə Fransanın “Thales Alenia Space” (TAS) şirkəti arasında peyk sistemlərinin işlənib hazırlanması və istehsalı üzrə birgə müəssisənin yaradılması haqqında saziş imzalanıb. "İnterfaks" agentliyinin məlumatına əsasən, Rusiya və Fransa prezidentləri danışıqların yekununa dair Kremldə saziş imzalayıb.
Tarix: 28/02/13 Gələn həftə Bakıda “İnnovasiya günü” keçiriləcək
Mart ayının 6-da “Four Seasons” mehmanxanasında, “Microsoft Azerbaijan” şirkətinin təşkilatçılığı ilə ənənəvi “İnnovasiya günü” adlı tədbir keçiriləcək.
Tarix: 28/02/13 Əlyazmaları elektronlaşdıran amerikalı alim AMEA-da olub
ABŞ-ın Smitson İnstitutunun Milli Muzeyinin rəhbəri, professor Pol Maykl Teylor AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda olub. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına istinadən verdiyi məlumata görə, institutun kollektivi ilə görüşən qonağa Şərqşünaslıq İnstitutunun tarixi və elmi fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verilib.
Tarix: 28/02/13 “1 şagird:1 kompüter” müsabiqəsinin finalında 30 müəllim 200 netbuka iddia edir
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən keçirilən “1 şagird:1 kompüter” müsabiqəsinin finalına vəsiqə qazanan 30 müəllim şagirdlər üçün nəzərdə tutulmuş 200 netbuka iddia edir.
Tarix: 28/02/13 Azərbaycanın səhiyyə işçiləri üçün informasiya texnologiyaları üzrə təlimlər təşkil edilib
Səhiyyə Nazirliyi yanında “Səhiyyə Sektorunda İslahatlar Layihəsi” (SSİL) və Dünya Bankının dəstəyi ilə “Mədəd Azərbaycan” təşkilatı Abşeron, Ağdaş, İsmayıllı, Qax və Şəki şəhərlərində 617 səhiyyə işçisi üçün “Səhiyyə İşçiləri üçün İnformasiya Texnologiyalarının əsasları” adlı təlimlər həyata keçirir.
Tarix: 28/02/13 Serverlərin tədarük həcmi azalıb
“Gartner” analitik şirkəti server bazarı üzrə yekun nəticəni açıqlayıb. 2012-ci ilin dördüncü rübündə 2,5 milyon server sistemi istehsal edilib ki, bu da ötən ayla müqayisədə 0,2% azdır. Aparat satışlarından əldə olunan gəlir 5,1% artaraq 14,6 milyard dollar olub.
Tarix: 28/02/13 Mobil rabitə abunəçilərinin sayı planetimizin insanlarının sayına yaxınlaşır
Rabitə və informasiya texnologiyaları sahəsində, həmçinin genişzolaqlı internetlə bağlı qiymətlərin aşağı düşməsi nəticəsində xidmətlərə tələbat kəskin artıb.