Tarix: 11/02/13 “İrəli” : “Azərbaycanın məhdud saylı kosmik ölkələr sırasına daxil olması dövlətimizin dinamik inkişafının göstəricilərindən biridir”
"İrəli" İctimai Birliyi Azərbaycanın ilk peykinin orbitə buraxılması ilə bağlı bəyanat yayıb. “ICTnews.az” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, bəyanat müəllifləri bildirir ki, 8 fevral 2013-cü il Azərbaycan tarixində önəmli hadisələrdən biri olaraq xatırlanacaq. Bəyanatda qeyd olunur ki, bu gün müasir Azərbaycanın inkişaf tarixində yeni bir mərhələnin
Tarix: 11/02/13 “Bakcell” “Azercell”i udub
Azərbaycanın ilk mobil operatoru və aparıcı mobil internet provayderi “Bakcell” şirkəti elan edir ki, fevralın 6-da “Bakcell” MMC “Azercell Telekom” MMC-yə qarşı qaldırdığı arabağlantı tarifi üzrə məhkəmə işini udub.
Tarix: 11/02/13 Onlar bu gün “Android” platformasına qarşı birləşdilər
2011-ci il fevralın 11-də “Nokia” və “Microsoft” şirkətləri “Windows Phone” platformasının hazırlanması üzrə əməkdaşlığa başlayıb. Hər iki şirkətin baş direktorları – Stiven Elop və Stiv Balmer “Google Android” əsasında işləyən “ağıllı” telefonlara rəqib olacaq platforma hazırladıqlarını bəyan etmişdilər.
Tarix: 09/02/13 Stiv Voznyak: “"Apple" "ağıllı" telefon "müharibə"sində "Samsung"a uduzur”
"Apple"-ın həmtəsisçisi Stiv Voznyak hesab edir ki, Amerika şirkətinin "ağıllı" telefon bazarındakı əldə etdiyi uğurlara baxmayaraq, o, liderlik uğrunda aparılan "müharibə"də Cənubi Koreyanın "Samsung" şirkətinə uduzur. O, Almaniyanın " Wirtschafts Woche" jurnalına verdiyi müsahibədə belə qeyd edib.
Tarix: 09/02/13 Bu ay nağdsız hesablaşmaların stimullaşdırılması ilə bağlı təkliflər Prezident Administrasiyasına təqdim ediləcək
Azərbaycan Vergilər Nazirliyi dövlət başçısının tapşırığına uyğun olaraq fevralın sonuna kimi qeyri-leqal məşğulluğun aradan qaldırılması və əməkhaqlarının rəsmiləşdirilməsi, eləcə də nağdsız hesablaşmaların stimullaşdırılması ilə bağlı təkliflərini Prezident Administrasiyasına təqdim edəcək.
Tarix: 09/02/13 "Lumia 720" və "Lumia 520"-nin xüsusiyyətləri açıqlanıb
"My Nokia Blog" resursu "Nokia Lumia 720" və "Nokia Lumia 520" "ağıllı" telefonlarının texniki xüsusiyyətlərini dərc edib. Anonim mənbələrin məlumatına görə, "Lumia 720" 4,3 düymlü ekran, 1 QHs takt tezliyində işləyən 2 nüvəli prosessor, 8 QB daxili yaddaş, 6 meqapikselli əsas və 2 meqapikselli ön kamera ilə təchiz edilib.
Tarix: 09/02/13 Rasim Əliquliyev: “İnformasiya Texnologiyaları Universiteti Azərbaycanda İKT-nin tətbiqi istiqamətində kadrlar boşluğunu dolduracaq”
Bu gün gələcəyə qoyulmuş ən böyük sərmayə bacarıq və bilikləri özündə cəmləşdirən insan kapitalıdır. Bu məqsədlə dövlətlər yatırımları təhsil və ixtisas hazırlığına yönəltməyi daha üstün tuturlar.
Tarix: 09/02/13 Misir Mərdanov: “Hazırkı informasiya əsrində məktəbin missiyası əsaslı şəkildə dəyişib”
Hazırkı informasiya əsrində məktəbin missiyası əsaslı şəkildə dəyişib. Dünyanın inkişaf tendensiyalarından geri qalmamaq üçün müasir məktəbin iş üsulları təkmilləşdirilməlidir. Təhsil naziri Misir Mərdanov bu fikri Təhsil Nazirliyində keçirilən “Səmərəli məktəb” layihəsinin hesabat iclasında bildirib.
Tarix: 08/02/13 Dünyanın ən böyük mobil telefon tədarükçüləri arasında Çinin üç şirkəti yer alıb
İlk dəfə olaraq Çinin üç istehsalçısı – “Huawei”, “ZTE” və “Lenovo” şirkətləri dünyanın ən böyük mobil telefon tədarükçülərinin beşliyində yer alıb. Analitiklər onların uğurunu həm yerli, həm də xarici bazarlardakı satış həcmi ilə əlaqələndirirlər.
Tarix: 08/02/13 Avropa Birliyinin nümayəndəsi: “Azərbaycanın ilk peykinin orbitə çıxırılması böyük nailiyyətdir”
Avropa ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlıq mövzusunda çıxış edən Avropa Birliyinin Azərbaycandakı nümayәndәliyinin rəhbəri Roland Kobia Azərbaycanın ilk peykinin orbitə çıxırılmasını böyük bir nailiyyət adlandırılıb.
Tarix: 08/02/13 Ölkə başçısı "Azərkosmos" ASC-də çıxış etmişdir (VİDEO)
İlham Əliyev Azərbaycanın ilk “Azərspace-1” telekommunikasiya peykinin orbitə buraxılması prosesindən sonra "Azərkosmos" ASC-də çıxış etmişdir.
Tarix: 08/02/13 Netbukların ömrünə az qalıb
“ABI Research” tədqiqat şirkətinin proqnozuna görə, 2013-cü ildə təhsil məqsədləri üçün kompüter qurğuları bazarına 15 milyon məhsul tədarük ediləcək və həmin məhsullar arasında netbuklar üstünlük təşkil edəcək.
Tarix: 08/02/13 Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev “Azərkosmos” ASC-nin binasında peykin orbitə buraxılması prosesini izləmişdir
Azərbaycan Respublikasının ilk telekommunikasiya peyki - “Azərspace-1” uğurla orbitə buraxılmışdır. Bu münasibətlə Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyətində (ASC) təşkil olunan mərasimə qatılmışlar.
Tarix: 08/02/13 “Microsoft” fevralda 12 təhlükəsizlik bülleteni buraxacaq
“Microsoft” korporasiyası fevralda 12 təhlükəsizlik bülleteni buraxmağı planlaşdırır. Növbəti çərşənbə axşamı buraxılacaq “yamaq” paketi şirkətin 57 müxtəlif məhsulunda qeydə alınmış boşluğu aradan qaldırmaq üçün nəzərdə tutulub.
Tarix: 08/02/13 Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın ilk telekommunikasiya peykinin orbitə çıxarılması münasibətilə xalqımızı təbrik etmişdir
Azərbaycan xalqını bu tarixi hadisə münasibətilə ürəkdən təbrik etmək istəyirəm. Bu gün – 8 fevral 2013-cü il Azərbaycan tarixində qalacaqdır.