Tarix: 15/01/13 Təcili tibbi yardım xidmətinin telefon şəbəkəsinin mərkəzi platforması NGN şəbəkəsinə qoşulub
Təcili tibbi yardım xidmətinin telefon şəbəkəsinin mərkəzi platforması NGN şəbəkəsinə qoşulub və internet xidmətləri ilə təmin edilib. Bu barədə “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə sözügedən nazirliyin Səhiyyənin İnformasiyalaşdırılması Mərkəzindən məlumat verilib.
Tarix: 15/01/13 Bill Qeytsin biznes qaydaları
O, İT sənayesinin ən çox uğur qazanan və müqabilində ən çox gəlir əldə edən sahibkarlarından biridir. Onun uğurlu biznes formulunu bilmək güman edirik ki, bir çoxları üçün maraqlı olar. Beləliklə, adı biznesin uğur formuluna çevrilən, İKT sektorunun ən dahi, yenilikçi şəxslərindən biri - Bill Qeytsin uğurlu biznes qaydalarını təqdim edirik.
Tarix: 15/01/13 “Microsoft Surface” planşet kompüterinin satış həcmi açıqlanıb
2012-ci ilin dördüncü rübündə “Microsoft Surface” planşet kompüterinin satış həcmi təxminən 1 milyon təşkil edib. Bu göstərici əvvəl hesablanmış qiymətdən 2 dəfə aşağıdır.
Tarix: 15/01/13 “Ağıllı” telefonlar mobil məlumatlardan istifadə həcminə görə planşetləri üstələyib
“Arieso” şirkəti mobil qurğuların istifadə etdiyi mobil trafiklə bağlı tədqiqatın nəticələrini açıqlayıb.
Tarix: 15/01/13 “Ağıllı” telefon və planşetlərə quraşdırılmış 1 milyarddan çox kamera tədarük edilib
Hazırda bazara tədarük edilən “ağıllı” telefonların, demək olar ki, hamısı daxili kameraya malikdir və hər üç “ağıllı” telefondan biri isə hər ikisi (ön və arxa) ilə təchiz edilib. Planşetlər arasında iki kamera ilə təchiz edilmiş modellərin sayı daha çoxdur.
Tarix: 15/01/13 Doktorant və dissertantların informatika fənni üzrə qış imtahan sessiyası keçirilir
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda doktorant və dissertantlar üçün informatika fənni üzrə qış imtahan sessiyası keçirilir. Yanvar ayının sonuna kimi davam edəcək sessiyada respublikanın müxtəlif elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələrini təmsil edən 500-ə yaxın tədqiqatçının iştirak edəcəyi gözlənilir.
Tarix: 15/01/13 Əlvida, ənənəvi kitablar!
Kitabsız kitabxana. Qəribə səslənsə də, lakin 2013-cü ilin payızında Texas ştatının San Antonio şəhərində məhz belə kitabxana açılacaq. Amerika KİV-nin məlumatına əsasən, "BiblioTech” dünyada ilk kütləvi elektron kitabxana olacaq.
Tarix: 15/01/13 MB elektron ödəniş məkanında bank müştərilərinin identifikasiya edilməsinin təkmilləşdirilməsi üçün yeni sistemə keçdi
Azərbaycanda banklararası hesablaşmalarda istifadə olunan bütün bank hesabları standart bank hesab nömrəsinə (İBAN) keçirilib və real rejimdə istifadəyə başlanılıb. Bu barədə "ICTnews.az" elektron xəbər xidmətinə Mərkəzi Bankın mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Tarix: 15/01/13 Patent sahiblərinin siyahısında 20 il ardıcıl lider mövqedə qərarlaşan şirkət hansıdır?
“IBM” korporasiyası 2012-ci ildə analitika, "Böyük məlumatlar", kibertəhlükəsizlik, “bulud” texnologiyaları, mobil rabitə, sosial şəbəkə və virtual mühitlər, həmçinin pərakəndə ticarət, bank işi, səhiyyə və nəqliyyat üçün sahəvi həllər daxil olmaqla İT-nin müxtəlif sahələrində edilmiş ixtiralara görə 6400-dən çox patent əldə etdiyini bəyan edib.
Tarix: 15/01/13 Mobil qurğular vasitəsilə satınalmalar populyarlaşır
“Ağıllı” telefon və planşet kompüterləri insanlar üçün bir sıra müxtəlif imkanlar yaradır.
Tarix: 15/01/13 Mobil telefonlarla əlaqədar törədilmiş hüquqpozmaların həcmi artıb
2012-ci il ərzində mobil telefonlarla əlaqədar törədilmiş hüquqpozmaların xüsusi həcminin artımı müşahidə olunub. Hüquqpozma predmeti kimi 13 min 322 ədəd mobil telefon götürülüb. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə bu barədə Dövlət Gömrük Komitəsinin Mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Tarix: 15/01/13 Avropada “Ultra HD” formatında birinci kanal istifadəyə verilib
“Eutelsat Communications” şirkəti Avropada “Ultra HD” formatında işləyən birinci televiziya kanalını istifadəyə verib. Yanvarın 8-dən etibarən məzmunun yeni formatda yayımlanmasına start verilib.
Tarix: 14/01/13 “Nar Mobile”ya yeni Baş direktor təyin olundu
Azərbaycanın ən sürətlə inkişaf edən mobil operatoru olan “Nar Mobile” şirkətə yeni Baş direktor təyin olunduğunu elan edib. Şirkətin yeni direktoru Kent Maknilidir.
Tarix: 14/01/13 Məşhur Hollivud rejissorundan “Salam Baku” videoçarxı (VİDEO)
Məşhur Hollivud rejissoru, “Şər Məskəni” (“Resident Evil”) blokbasterinin müəllifi Pol V.S. Anderson Bakıya gələrək Azərbaycanın ilk mobil operatoru və aparıcı internet provayderi “Bakcell” şirkətinin sifarişi ilə çəkdiyi reklam çarxını təqdim edəcək.
Tarix: 14/01/13 “Azərbaycan Dəmir Yolları” kompüterləşmiş beynəlxalq maliyyə hesabatları standartlarına keçir
Azərbaycanın dəmir yolu nəqliyyat sistemində “Kompüterləşdirilmiş Beynəlxalq Maliyyə Hesabatları Standartlarına (BMHS) keçidin təmin edilməsi» layihəsinin icrasına start verilib.