Tarix: 28/12/12 “Apple”-ın baş direktorunun əməkhaqqısı 99 faiz azalıb
“Bloomberg” nəşrinin məlumatına görə, “Apple” şirkətinin baş direktoru Tim Kuk 2012-ci ilin yekununa görə 4,17 milyon dollar həcmində kompensasiya əldə edəcək və bu rəqəm onun rəhbərliyinin birinci dövrü ilə müqayisədə 99 faiz azdır.
Tarix: 27/12/12 Mərkəzi Bank elektron statistika sisteminin yaradılması istiqamətində işləri yekunlaşdırıb
Mərkəzi Bank elektron statistika sisteminin yaradılması istiqamətində işləri yekunlaşdırıb Mərkəzi Bankda elektron statistika və analitik hesabatlıq sisteminin yaradılması istiqamətində işlər əsasən yekunlaşdırılıb. Hesabatlıq və statistika “məlumat bankı” (“data warehouse”) platformasına keçirilib.
Tarix: 27/12/12 İndiyədək 8500 əsər elektron qeydiyyatdan keçirilib
2012-ci ilin əvvəlindən Müəllif Hüquqları Agentliyində əsərlərin elektron qeydiyyat sisteminin tətbiqinə başlanılıb. Hesabat dövründə 680-dən çox əsər, indiyədək isə agentlikdə 8500 əsər qeydiyyatdan keçirilib.
Tarix: 27/12/12 «İnformasiya cəmiyyəti və kitabxana-informasiya fəaliyyəti» mövzusunda Respublika Elmi Konfransı keçirilib
-300.jpg)
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Kitabxanaçılıq-informasiya fakültəsinin 50 illik yubileyi münasibətilə «İnformasiya cəmiyyəti və kitabxana-informasiya fəaliyyəti» mövzusunda Respublika Elmi Konfransı keçirilib.
Tarix: 27/12/12 “AMD” başsız qalır
“AMD” şirkətində 25 il işləmiş məşhur çipmeyker qocamanlarından biri Maykl Qoddard fərdi kompüterlər üçün prosessor istehsalı ilə məşğul olan Amerika şirkətini tərk edib.
Tarix: 27/12/12 NDU-da informasiya sistemlərinin idarə olunmasına dair təlim kursu təşkil olunub
Naxçıvan Dövlət Universitetində Azərbaycan Hökuməti və Beynəlxalq İnkişaf Assosiasiyasının “Dövlət İnvestisiyaları üzrə Kadr Potensialının Gücləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində həyata keçirdikləri növbəti təlim kursu yekunlaşıb.
Tarix: 27/12/12 İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu elmi ictimaiyyət üçün hostinq xidmətləri təklif edir
Son dövrlərdə “AzScienceNet” elm kompüter şəbəkəsinin (EKŞ) infrastrukturunun müasir kompüter avadanlıqları və yeni texnologiyalar əsasında qurulması şəbəkədə yeni xidmət sahələrinin yaradılmasına geniş imkanlar yaradıb.
Tarix: 27/12/12 Akkreditasiya sistemində tətbiq ediləcək elektron xidmət sınaqdan keçirilir
Azərbaycanda akkreditasiya sistemində yeni elektron xidmət tətbiq ediləcək. Təhsil Nazirliyinin əhaliyə təqdim edəcəyi bu xidmətin artıq sınaqdan keçirilməsi mərhələsi başlayıb.
Tarix: 27/12/12 2012-ci ilin 7 əsas cihazı bəlli oldu
Nüfuzlu Forbes jurnalı 2012-ci ildə bazara çıxarılan və ya 2013-cü ildə təqdim olunacaq maraqlı qurğu və texnologiyaları seçərək adlarını açıqlayıb.
Tarix: 27/12/12 Sərnişin və sürücülər paytaxt yollarındakı vəziyyət barədə məlumatı mobil telefon vasitəsilə əldə edəcəklər
Nəqliyyatı İntellektual İdarəetmə Mərkəzi sərnişinlərin və sürücülərin yollardakı hərəkətini rahatlaşdırmaq üçün mobil telefonlar üçün proqram təminatı istifadəyə verib.
Tarix: 27/12/12 Məktəblərdə SMS gündəliklərin istifadəsi genişlənir
“Elektron məktəb” layihəsinə qoşulmuş ümumtəhsil məktəblərində SMS gündəliklərin istifadəsi genişlənir. Valideynlərə təklif olunan bu xidmət SMS vasitəsilə övladlarının davamiyyəti və onların hər hansı fənn üzrə aldıqları qiymətləri barədə məlumatlar valideynlərin mobil telefonlarına göndərilir. Bu xidmətə hər bir valideyn tamamilə könüllü olaraq qoşulur.
Tarix: 26/12/12 Naxçıvan Dövlət Universitetində elektron zəngin tətbiqinə başlanılıb
Naxçıvan Dövlət Universitetinin Fizika-riyaziyyat və Tarix-filologiya fakültələrində elektron zəngin tətbiqi mərasimi keçirilib.
Tarix: 26/12/12 Elektron plastik kartlar reytinqi açıqlanıb
Bu gün bütün dünya alış-verişi nağd pula etməkdən boyun qaçırır. Bunun da bir sıra səbəbləri var. Öncə bildirək ki, elektron plastik kartlar məhz internetdə alış-veriş etmək üçün nəzərdə tutulub.
Tarix: 26/12/12 R.Əliquliyev: “İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu dünyanın 20 ölkəsinin müvafiq qurumları və alimlərı ilə əməkdaşlıq edir”
Cari ildə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun (İTİ) alim və tədqiqatçıları tərəfindən verilənlərin intellektual analizi texnologiyaları, informasiya təhlükəsizliyi, sosial şəbəkələrin analizi, biometrik
Tarix: 26/12/12 “Apple” “micro-SİM” kartları üçün konnektoru patentləşdirir
“Apple” şirkəti “ağıllı” qurğular üçün “Micro-SİM” konnektoruna yeni konstruksiyasını patentləşdirir. Qeyd edək ki, şirkət bu patentə sahiblənmək üçün cari ilin aprelində ərizə vermişdi.