Tarix: 05/09/11 3 İT nəhəngi məhkəməyə verilib
Kanadanın patent lisenziyalaşdıran şirkəti “WiLan” “Apple”, “Hewlett-Packard”, “HTC”, “Dell”, “Novatel”, “Sierra Wireless” və digər şirkətlərə qarşı məhkəməyə iddia verib. “WiLan” həmin şirkətlər qrupunu ona aid olan və simsiz şəbəkələr ilə bağlı patentlərə hüquqlarını pozmaqda ittiham edir.
Tarix: 03/09/11 Berlində IFA-2011 sərgisi start götürür
Almaniyanın paytaxtı Berlin şəhərində 51-ci ümumdünya istehlak və elektronika texnikası - IFA-2011 sərgisinin rəsmi açılışı olacaq. Sahə üzrə Avropada keçirilən sərgilər arasında ən iri tədbirlərdən biri hesab olunan IFA dünyanın aparıcı istehsalçılarının diqqətini cəlb etməkdə davam edir.
Tarix: 03/09/11 “Sony” şirkəti “Android” əməliyyat sistemi ilə işləyən “Walkman” pleyeri hazırlayır
Məşhur “Walkman” seriyasına yeni model əlavə edilib. Model 4,3 düym sensor ekran, simsiz qulaqcıqlarla əlaqə üçün “Bluetooth” modulu və televiziyaya qoşulma üçün mini-“HDMİ” portu ilə təchiz olunacaq.
Tarix: 03/09/11 “Samsung” şirkəti “webOS” əməliyyat sistemini almır
“Samsung” rəhbəri “HP” şirkətinin “webOS” bölməsini alması ilə bağlı şayiələri təkzib edib. O bildirib ki, şirkət “webOS”-u almaqda maraqlı deyil
Tarix: 03/09/11 “Microsoft” şirkəti istifadəçi məlumatlarını serverlərdə saxlayır
“TGDaily” resursu xəbər verib ki, Vaşinqton dairə məhkəməsinə “Microsoft” şirkəti ilə bağlı şikayət verilib. Şirkəti “Windows Phone 7” əsasında olan qurğu sahiblərinin yeri haqqında qeyri-qanuni məlumat toplamaqda ittiham edirlər.
Tarix: 02/09/11 “Nokia” şirkətinin bütün gələcək “Symbian” telefonları “NFS” çipləri ilə olacaq
“Nokia” şirkəti bu yaxınlarda bildirib ki, 2016-cı il də daxil olmaqla “Symbian” əməliyyat sisteminin dəstəklənməsi həyata keçiriləcək. Bu gün fin istehsalçısı nümayəndələrinin yeni bəyanatında bildirilib ki, “Symbian” əməliyyat sistemi əsasında olan bütün yeni smartfonlar “NFC”
Tarix: 02/09/11 Azərbaycan və Rusiyanın Elmlər akademiyalarının institutları informasiya texnologiyaları üzrə protokol imzalayıblar
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu (İTİ) Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) Sistemli Analiz İnstitutu ilə əməkdaşlıq haqqında protokol imzalayıb. Bu barədə İTİ-nin direktoru Rasim Əliquliyev məlumat verib.
Tarix: 02/09/11 “HP” şirkəti yalnız investorların deyil, həm də iri müştərilərin etibarını itirir
“Hewlett-Packard” şirkəti tərəfindən planşet və smartfon istehsalının dayandırılması haqqında qərar qəbul edilməsi, həmçinin kompyuter biznesinin ayrı şirkətə ayrılması yalnız investorların deyil, həm də iri müştərilərin şirkətə etibarını azaldıb.
Tarix: 02/09/11 “Apple” şirkətinin yeni baş direktoru özünü göstərir
“Apple” şirkətinin yeni baş direktoru Tim Kuk top-menecer komandasını toplamağa başlayır. Bu gün o, “iTunes” bölməsinin rəhbəri Eddi Kyü şirkətin internet hazırlamalar və xidmətlər üzrə baş vitse- prezidenti vəzifəsinə təyin edib. “App Store” daxil olmaqla , “iTunes” onlayn musiqi mağazasının və onun bütün bölmələrinin işi üçün məsuliyyət
Tarix: 02/09/11 KÜR zavodu Türkiyə şirkətinə telekommunikasiya həlləri təqdim edəcək
Azərbaycanın KÜR kompüter avadanlıqları istehsalçısı Türkiyənin "NSH Technology Systems" şirkəti ilə əməkdaşlıq haqqında saziş imzalayıb. Bu barədə KÜR-dən bildirilib. Hazırda KÜR NSH Technology Systems-ə təqdim olunan və məlumatları uzaq məsafədən
Tarix: 01/09/11 İndi “Klass” abunəçiləri bütün “Bakcell”ə “Sevimli nömrə”ləri kimi danışa biləcəklər
Azərbaycanın ilk mobil operatoru olan “Bakcell” şirkəti “Klass” abunəçiləri üçün daha bir möhtəşəm kampaniyasını təqdim edir. “Klass – Öz Aramızda” adlanan yeni kampaniya çərçivəsində sentyabrın 1-dən 30-dək bütün “Bakcell” nömrələri “Klass” abunəçiləri üçün “Sevimli nömrə”lər olacaq.
Tarix: 01/09/11 “Mail.Ru”-nun xalis gəliri 85,6 milyon dollar təşkil edib
“Mail.Ru Group” dünən 2011-ci ilin ilk yarımilliyi ilə bağlı maliyyə hesabatını dərc edib. Şirkətin məlumatına əsasən, 2011-ci ilin ilk yarımilliyində qrupun ümumi seqment gəliri 228,2 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
Tarix: 01/09/11 “Azərpoçt” MMC “Master Card”la əməkdaşlıq edəcək
“Azərpoçt” MMC-nin “Master Card” beynəlxalq ödəniş sistemi ilə apardığı danışıqların nəticəsi uğurlu olub. Müəssisədən verilən məlumata görə, “Azərpoçt” MMC noyabr ayının əvvəllərində beynəlxalq ödəniş sisteminin qəbul etdiyi beynəlxalq statuslu yeni plastik kartlar buraxacaq.
Tarix: 01/09/11 “Nokia” şirkətinin bütün smartfonları “NFC” çiplə təchiz ediləcək
Veb-mənbələrin məlumatına əsasən, “Nokia” şirkəti “NFC” texnologiyasından aktiv istifadə etmək niyyətindədir. Məlumat üçün qeyd edək ki, “NFC” (Near Field Communications) texnologiyası əgər mobil qurğular arasındakı məsafə 10 sm-dən azdırsa,
Tarix: 01/09/11 Gəncə telekommunikasiya qovşağının nömrə tutumunun 60 faizi NGN şəbəkəsinə keçirilib
Gəncə telekommunikasiya qovşağının nömrə tutumunun 60 faizə yaxını NGN texnologiyasına keçirilib. Bu barədə Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin "Aztelekom" İstehsalat Birliyindən məlumat veriblər.