Tarix: 27/08/11 Azərbaycan “İTU Telecom World 2011” beynəlxalq sərgi-konfransında təmsil olunacaq
Azərbaycan oktyabrın 24-dən 27-dək Cenevrədə keçiriləcək Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (İTU) Ümumdünya telekommunikasiya texnologiyaları,
Tarix: 27/08/11 “Google TV” platforması Britaniyada istifadəyə veriləcək
“Google TV” internet televiziya platforması tezliklə Britaniyada istifadəyə veriləcək. “Telegraph” nəşri bildirib ki, platforma növbəti 6 ay ərzində Britaniyada istifadəyə veriləcək. ABŞ-da “Google TV” əsasında ilk məhsul 2010-cu ilin sonunda satışa çıxarılıb.
Tarix: 27/08/11 “Samsung” şirkəti “Galaxy S II” smartfonunun yeni versiyasını hazırlayır
Gələn həftə “Samsung” şirkətinin yeni məhsulunun təqdimatı olacaq. Artıq şəbəkədə yenilik haqqında bəzi informasiya yayılıb. Məlum olub ki, “İFA” sərgisində koreyalılar “Galaxy S II” flaqman smartfonunun “LTE”, “WCDMA” və “GSM” şəbəkələrinin dəstəyi ilə olan versiyasını təqdim edəcəklər.
Tarix: 27/08/11 “Lenovo” yaxın həftələr ərzində ultrabukların satışlarına başlayacaq
Veb-mənbələrin məlumatına əsasən, “Lenovo” şirkəti yaxın həftələr ərzində “İdeaPad U300s” portativ kompyuteri çıxaracaq. “Computex 2011” sərgisində nümayiş etdirilən qurğu Çin istehsalçısının ilk ultrabuku olacaq.
Tarix: 27/08/11 HP: Azərbaycanın şirkət və idarələrinin İT bölmələri inkişaf edir
HP şirkəti əməkdaşlıq etdiyi Azərbaycanın şirkət və idarələrinin İT bölmələrinin inkişaf tendensiyasını qeyd edir. Bu barədə HP-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Rüfət Hacıəlibəyov deyib.
Tarix: 27/08/11 HP şirkəti personal kompüter sistemlərinin buraxılışından imtina etmir - "HP Azerbaijan"ın rəhbəri
HP şirkəti personal kompüter sistemlərinin buraxılışından imtina etmir, yalnız bu bölməni ayrıca biznes struktur kimi ayırmaq imkanını nəzərdən keçirir. Bu barədə HP-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Rüfət Hacıəlibəyov deyib.
Tarix: 27/08/11 Azərbaycan MDB ölkələri arasında "bulud" infrastrukturunun tətbiqində ilk yerlərdən birini tutur
Azərbaycan MDB ölkələri arasında "bulud" infrastrukturunun tətbiqi işində qabaqcıl yerlərdən birini tutur. Bu barədə HP şirkətinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Rüfət Hacıəlibəyov bildirib.
Tarix: 27/08/11 Azərbaycanın İT şirkəti GoMap.az elektron xəritəsi əsasında yeni servisləri təqdim edib
Azərbaycanın İT şirkəti "Sinam" GoMap.az elektron xəritəsi əsasında yeni servisləri təqdim edib. Bu barədə şirkətin yaydığı məlumatda deyilir. Yeni servisləri Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin təşəbbüsü olan GoMap.az layihəsinin icraçısı "Sinam" şirkəti işləyib hazırlayıb.
Tarix: 26/08/11 2015-ci ildə mobil aparat bazarında smartfonların payı 50%-i ötəcək
“iSuppli” şirkətinin məlumatına əsasən, 2011-ci ildə təxminən 478 milyon smartfon satılacaq. Smartfonların satışı növbəti il 500 milyonu ötəcək.
Tarix: 26/08/11 “Asustek” şirkəti rüblük hesabatı elan edib
“Asustek Computer” 2011-ci ilin ikinci rübü üzrə şirkətin maliyyə nəticələrini elan edib. Qeyd olunan dövrdə “ASUS” şirkətinin göstəriciləri artıb. “Asustek” şirkətinin xalis gəliri 2011-ci ilin birinci rübü ilə müqayisədə 5% artaraq 124 milyon ABŞ dolları olub.
Tarix: 26/08/11 “Acer” rəhbəri: planşetlərin təsir gücü azalır
“Acer” şirkətinin İdarə heyətinin sədri Cey Ti Vanq bildirib ki, yaxın vaxtlara qədər internet planşetlər mobil kompyuter bazarına kifayət qədər əhəmiyyətli təsir göstərirdi, lakin artıq indi bazarda planşetin təsir gücünün azalmasından xəbər verən tendensiya müşahidə edilir.
Tarix: 26/08/11 “AMD” şirkətinin yeni baş direktoru seçilib
Dünyanın ikinci ən böyük mikroprosessor istehsalçısı “Advanced Micro Devices” (AMD) dünən şirkətin yeni baş direktorunu seçib .
Tarix: 26/08/11 Naxçıvan seysmik stansiyası peyk sisteminə qoşulacaq
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Respublika Seysmologiya Mərkəzi (RSM) Naxçıvan Muxtar Respublikası (NMR) ərazisində iki seysmik stansiyanın quraşdırılmasını başa çatdırıb. Bu barədə RSM-in baş direktorunun müavini Azay Rzayev məlumat verib.
Tarix: 26/08/11 Azərbaycanın prossesinq mərkəzi mobil bankçılığın yeni variantını təqdim edəcək
AzəriCard prossesinq mərkəzi sentyabrda mobil bankçılığın yeni variantını təqdim edəcək. Bu barədə AzəriCard-ın biznesin inkişafı üzrə rəhbəri Cahangir Məmmədov bildirib. "Hazırda 10-15-gün ərzində başa çatacağı güman edilən mobil bankçılığın yeni variantının sınağı aparılır
Tarix: 25/08/11 Prosessorlar bazarında inqilab olacaq
“ARM” prosessorları “x86” arxitekturası üçün ciddi təhlükədir. “İC İnsights” analitik şirkətindən ekspertlər əmindirlər ki, bu prosessorlar yaxın gələcəkdə fərdi kompyuterlər,