Tarix: 01/10/15 “Ariane” raketdaşıyıcısı orbitə iki telekommunikasiya peyki çıxarıb
Fransanın inzibati idarəçiliyində olan Fransız Qvianasındakı Kuru kosmodromundan start götürən “Ariane-5” ağır raketdaşıyıcısı yarım saat sonra standart geostasionar orbitə "Sky Muster” və “ARSAT-2” telekommunikasiya peyklərini çıxarıb.
Tarix: 01/10/15 Azərbaycanda elektron tullantılar problemi aktuallığını saxlayır
Azərbaycanda elektron tullantılar problemi aktuallığını saxlayır. AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun (İTİ) şöbə müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev sözügedən problemə İTİ-də keçirilən ətraf mühitin qorunması, iqtisadiyyatın “yaşıllaşdırılması”, bu sahədə mövcud problemlər və onların həlli yollarına həsr olunmuş elmi seminarda toxunub.
Tarix: 01/10/15 Rasim Əliquliyev: “İnnovativ inkişafda əsas məqsəd gələcək nəsillərin rifah şəraitinin təmin edilməsidir”
İqtisadiyyatın modernləşdirilməsi və innovativ inkişafında əsas məqsəd hər bir insanın həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması və gələcək nəsillərin rifah şəraitinin təmin edilməsidir.
Tarix: 01/10/15 “Facebook”un əməliyyat direktoru Şeril Sendberqin kitabı Azərbaycan dilinə tərcümə olunub
Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsinin beynəlxalq jurnalistika kafedrasının müdiri, professor Həmid Vəliyevin tərcüməsi ilə “Facebook”un əməliyyat direktoru Şeril Sendberqin “Fəallıqdan qorxma qadın, iş və liderlik iradəsi” adlı kitabı işıq üzü görüb.
Tarix: 01/10/15 ABŞ Çin ilə birlikdə kosmik layihədə iştirak etmək niyyətindədir
ABŞ Avropa Kosmik Agentliyinin vasitəçiliyi sayəsində ilk dəfə olaraq Çin ilə birlikdə beynəlxalq kosmik layihəsində iştirak etməyi planlaşdırır.
Tarix: 01/10/15 Hindistanda kabel televiziyasına malik ev təsərrüfatlarının sayı 100 milyonu ötüb
«indiantelevision.com» internet nəşri Hindistanın «TRAI» («Telecom Regulatory Authority of India») telekommuniksiya tənzimləyicisinə istinadən yazır ki, son 9 ildə Hindistanda kabel televiziyası ilə təmin edilmiş ev təsərrüfatlarının sayı 20 milyon artaraq 100 milyonu ötüb.
Tarix: 01/10/15 «Microsoft» və «Google» 5 illik mübahisəyə son qoydular
ABŞ-ın «Microsoft» və «Google» şirkətləri son 5 ildə məhkəmlərdə davam edən patentlər haqda mübahisəyə son qoyublar.
Tarix: 30/09/15 “Aztelekom” MMC telefonla bağlı müraciətlərin SMS vasitəsi ilə qəbuluna başlayıb
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi “Aztelekom” MMC abunəçilərin işini asanlaşdırıb.
Tarix: 30/09/15 İsveçrədə Azərbaycanın İKT strategiyasından danışılacaq
Azərbaycanın İKT strategiyası haqda İsveçrədə məlumat veriləcək. Belə ki, Luqano şəhərində keçiriləcək konfransda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) akademik katibi, akademik Rasim Əliquliyev “Neft strategiyasından İKT strategiyasına: nailiyyətlər və perspektivlər” adlı məruzə ilə çıxış edəcək.
Tarix: 30/09/15 Elektron resurslara çıxış imkanları verən Mərkəzi Elmi Kitabxana oxucular üçün xidmətə başladı
Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi Kitabxanası (MEK) oxucuların istifadəsinə verilib.
Tarix: 30/09/15 Asiya regionunda sakinlərin 72,4 faizi onlayn ödəmələrdən istifadə edir
Asiya-Sakit okean regionunda rəqəmli ödənişlərlə bağlı yeni tədqiqatda Avstraliya, Çin, Hindistan, İndoneziya, Yaponiya, Malayziya, Yeni Zelandiya, Sinqapur və Tailandda məhsul və xidmətlərin elektron ödənişi üzrə inkişafdan danışılır.
Tarix: 30/09/15 Azərbaycan Kiberidman Federasiyası VII Dünya Çempionatına qeydiyyata start verib
Azərbaycan Kiberidman Federasiyası VII Dünya Çempionatı – “İesF 2015”-ə qeydiyyata start verib.
Tarix: 30/09/15 ABŞ İnnovasiyalar İnstitutu yaradır
ABŞ-ın Müdafiə Departamenti texnologiya sahəsində ən yaxşı şirkətlərin, laboratoriya və universitetləri ilə birgə elastik elektronikanın istehsalının təkmilləşdirilməsi məqsədilə “Flextech” konsorsiumunu yaradıb.
Tarix: 30/09/15 Bakıda Elektron Sənəd Dövriyyəsinin işləmə prosesi nümayiş olunacaq
Oktyabrın 14-də Bakıda e-sənəd dövriyyəsinə həsr edilən tədbir keçiriləcək. Belə ki, ölkənin aparıcı İT şirkətlərindən biri olan “Ultra Technologies” şirkəti İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi ilə kargüzarlıq sahəsində çalışan şəxslər üçün faydalı olacaq biznes-tur hazırlayıb.
Tarix: 30/09/15 Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun elektron xidmətlərindən istifadə sayı 2 dəfə artıb
2015-ci ilin 8 ayı ərzində Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun öz saytı, “Elektron hökumət” portalı və “Hökumət ödəniş portalı” vasitəsilə əhaliyə təqdim etdiyi elektron xidmətlərdən ümumilikdə 1 mln 800 mindən çox istifadə sayı qeydə alınıb ki, bu da 2014-cü ilin müvafiq dövrü il müqayisədə 2 dəfə artıqdır.