Tarix: 19/09/15 “Naxtel” simsiz rabitə xidməti üçün 20 məntəqədə “4G” baza stansiyaları qurulub
Naxçıvan Muxtar Respublikasında yeni texnologiyaların tətbiqi və abonentlərə keyfiyyətli rabitə xidmətinin göstərilməsi məqsədi ilə avqust ayında görülən işlər açıqlanıb.
Tarix: 18/09/15 Azərbaycanda elektron lisenziya portalı bu ilin sonuna kimi istifadəyə verilə bilər
Azərbaycan Prezidenti yanında Sosial İnnovasiyalar və Vətəndaşlara xidmət Agentliyi elektron lisenziya portalının yaradılması istiqamətində işlərə başlayıb.
Tarix: 18/09/15 Azərbaycanın dörd dahi şəxsiyyətinin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş mobil əlavə hazırlanıb
Kompüter Oyunları Milli Assosiasiyası (AzKOMA) Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyinin maliyyə dəstəyi ilə “Azərbaycan qəhrəmanları. Virtual bələdçi” layihəsinin növbəti mərhələsi üzrə işləri başa çatdırıb.
Tarix: 18/09/15 2016-cı ildə smartfonların yarısı “NFC” texnologiyasını dəstəkləyəcək
2016-cı ildə satılacaq smartfonların yarıdan çoxu (52,4 faiz) mobil ödənişlər sahəsinin ən populyar “NFC” texnologiyasını dəstəkləyəcək. Bu barədə “Strategy Analytics” şirkətinin hesabatında deyilir.
Tarix: 18/09/15 “World Summit Award”ın rəhbərliyi Azərbaycanın İKT sahəsinin inkişaf səviyyəsini yüksək qiymətləndirib
“World Summit Award”ın sədri Piter Bruk Azərbaycanın son illər sürətlə inkişaf etdiyini bildirib.
Tarix: 18/09/15 DİN-in 4 elektron xidmətinin inzibati reqlamentlərində dəyişiklik edilib
Daxili İşlər Nazirliyinin 4 elektron xidmətinin inzibati reqlamentlərində dəyişiklik olunub.
Tarix: 18/09/15 Elektron elmin inkişafına dair Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulmuş məsələlərin icra vəziyyəti müzakirə olunub
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun (İTİ) Elmi Şurasının iclasında AMEA üzrə Elektron elmin inkişafına dair Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulmuş məsələlərin icra vəziyyətinə dair məruzə edilib.
Tarix: 18/09/15 Avropada yüksək texnologiyalar sahəsində mütəxəssislərin 4 faizi “3D” printerdən istifadə edir
“UPS” şirkəti “Optimized for Growth: High-Tech Executives Adapt to Meet Global Demands” adlı hesabatında “3D” çap texnologiyaları məsələlərinə bölmə həsr edib.
Tarix: 18/09/15 Vergilər Nazirliyi xəbərdarlıq SMS-lərinin göndərilməsinə başlayıb
Vergilər Nazirliyi xəbərdarlıq SMS-lərinin göndərilməsinə başlayıb. 195 nömrəli Çağrı Mərkəzindən mobil telefonlara yönləndirilən mesajlarda qeyd olunur ki, vergi borcu olan şəxslərin ölkədən çıxmasına qanunvericiliklə müəyyən edilmiş qaydada məhdudiyyət qoyulacaq.
Tarix: 18/09/15 Bakıda "World Summit Award 2015" beynəlxalq innovasiya müsabiqəsinin final mərhələsi keçirilir
Bu gün Bakıda Azərbaycanın altı layihəsinin yer aldığı "The World Summit Award 2015" beynəlxalq innovasiya müsabiqəsinin final mərhələsi keçirilir.
Tarix: 18/09/15 Azərbaycan Böyük Britaniyaya kənd təsərrüfatı sahəsində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiq edilməsi sahəsində əməkdaşlıq təklif edib
Azərbaycan Böyük Britaniyaya kənd təsərrüfatı sahəsində informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, elmi araşdırmaların nəticələri barədə informasiya mübadiləsi və elmi nəticələrin təsərrüfatlarda tətbiq edilməsi sahəsində əməkdaşlıq edilməsini təklif edib.
Tarix: 18/09/15 Plastik kartlarla edilmiş tranzaksiyaların həcmi 20 trilyon dollar təşkil edib
Dövriyyədə olan ödəniş kartlarının sayı daima artır. 2014-cü ildə dünyada 12 milyard bank kartı istifadə edilib ki, bu da 2013-cü illə müqayisədə 11 faiz azdır.
Tarix: 18/09/15 Yaponiya ilk dəfə Kanadanın kommersiya peykini buraxacaq
Yaponiya noyabrda ilk dəfə Kanadanın “Telesat” yayım şirkətinə məxsus kommersiya peykinin buraxılışını həyata keçirəcək.
Tarix: 18/09/15 Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi daha bir vakant vəzifəni müsabiqəyə çıxarıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət Qulluğu Məsələləri üzrə Komissiya bu gün 4 dövlət orqanında inzibati vəzifələrin beşinci - yeddinci təsnifatlarına uyğun olan 55 vakant vəzifənin tutulması üçün müsabiqə elan edib.
Tarix: 18/09/15 “Apple” Cənubi Koreya şirkətinə qarşı qaldırdığı apelyasiya iddiasını udub
“Apple” şirkəti Vaşinqton Federal Dairəsinin Apelyasiya Məhkəməsində Cənubi Koreyanın "Samsung Electronics” istehsalçısı ilə dinləmələr çərçivəsində qaldırılan iddianın qalibi olub.