AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov “AzScienceNet” Elm Kompüter Şəbəkəsində (EKŞ) kommersiyalaşdırılması nəzərdə tutulan xidmətlər haqqında məlumat verib.
Qeyd edib ki, hazırda institutda interner-provayder, hostinq, e-poçt, distant təhsil, e-kitabxana, “Cloud Computing” xidmətlərinin kommersiyalaşdırılması istiqamətində işlər aparılır. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə bu barədə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutundan məlumat verilib.
İnstitutdan bildirilib ki, baş mühəndis, həmçinin “AzScienceNet” EKŞ üzərindən internet-kafelərin təşkili, internet-provayder xidmətinin yaradılmasının təşkilati məsələləri, yaddaş və hesablama resurslarının kommersiyalaşdırılması və s. haqqında danışıb. Kommersiya fəaliyyətilə bağlı institutda sistemli işlərin aparıldığını bildirən R.Ələkbərov elmi-innovativ fəaliyyətlə məşğul olan şəxslərin müvafiq işlərə cəlb olunması məsələlərini önə çəkib.
Qeyd edək ki, “AzScienceNet” EKŞ-nin kommersiyalaşdırılması əldə olunan gəlirin gələcəkdə şəbəkənin fəaliyyətinin daha səmərəli təşkilinə və işçi heyətin maddi vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına yönəldilməsi məqsədini daşıyır.