Tarix: 30/06/15 Rusiya sahibkarları Azərbaycanın İKT bazarına maraq göstərir
Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı, əhalinin alıcılıq qabiliyyətinin yüksəlməsi və yeni texnologiyalara marağının artması bir çox dövlətlər kimi, Rusiya Federasiyasında fəaliyyət göstərən sahibkarların da diqqətini çəkib.
Tarix: 30/06/15 Yaxın zamanda “Elektron hökumət” portalına 20-dən artıq xidmət inteqrasiya olunacaq
“Yerli icra hakimiyyəti orqanlarının vəzifəli şəxslərinin qəbuluna “Elektron hökumət” portalı vasitəsilə yazılmaq və prosesin onlayn izlənilməsi” xidmətinin vətəndaşlar üçün daha çox aktual olduğu müəyyən edilib və bu xidmət tam şəkildə elektronlaşdırılaraq istifadəyə verilib.
Tarix: 30/06/15 Dünyanın on iri smartfon istehsalçısının adı açıqlanıb
“IDC” analitik şirkəti 2015-ci ilin birinci rübünün yekunları üzrə dünyanın on iri smartfon istehsalçısının adını açıqlayıb.
Tarix: 30/06/15 Daha bir bank “Elektron hökumət” portalının texniki imkanlarından yararlanacaq
Azərbaycanda yeni fəaliyyətə başlamış “Ziraat Bank Azərbaycan” ASC “Elektron hökumət” portalının texniki imkanlarından istifadə edərək bir çox əməliyyatların avtomatik icrasını portal vasitəsilə təmin etməyi planlaşdırır.
Tarix: 30/06/15 “Microsoft” reklam biznesindən imtina edəcək
“Bloomberg” informasiya agentliyi yazır ki, dünyanın ən böyük proqram təminatı istehsalçılarından biri “Microsoft” şirkəti internetdə reklamla məşğul olan bölmələrdən imtina etmək, həmçinin təxminən 1200 əməkdaşını ixtisar etmək niyyətindədir.
Tarix: 29/06/15 Antiplagiatlıq üzrə Azərbaycanın milli proqramından ali təhsildə istifadə müzakirə olunub
Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunda (AMİ) Polşanın “Plagiat.pl” şirkətinin “Ali təhsildə plagiat” mövzusunda təlimi keçirilib.
Tarix: 29/06/15 Polşanın Elm və Texnologiya Universiteti ilə əməkdaşlığın yeni imkanları müzakirə olunub
İnformasiya texnologiyalarına (İT) tələblərin labüd olduğu bir dövrdə İT biliklərinin artırılması və istifadəsi bir zərurətə çevrilib və çevrilməkdədir.
Tarix: 29/06/15 İnformatika fənni təhsil müəssisələrində hansı formada tədris olunacaq?
İnformatika fənni təhsil müəssisələrində hansı formada tədris olunacaq? Bununla bağlı məsələlər ümumtəhsil məktəblərinin 2015-2016-cı dərs ilinə aid tədris planlarının təsdiqi haqqında təhsil nazirinin əmrində əks olunub.
Tarix: 29/06/15 Şirkət rəhbərləri rəqəmli inqilabı faydalı adlandırıb
“Global Center for Digital Business Transformation” mərkəzinin ekspertlərinin proqnozuna görə, yaxın 5 ildə rəqəmli inqilab səbəbindən 12 sahədə işləyən şirkətlərin 40 faizi məhv ola bilər.
Tarix: 29/06/15 “iOS” və “Android” üzərində işləyən planşetlər korporativ mobil iş yerlərinə çevrilir
“Rosatom”un rəhbərliyi “iOS” və “Android” üzərində işləyən planşetləri korporativ mobil iş yerlərinə çevirə biləcək proqram istifadə edir.
Tarix: 29/06/15 2019-cu ildə Braziliyada ödənişli TV abunəçilərinin sayı 28 milyonu ötəcək
“Rethink Technology Research” şirkətinin tədqiqatçılarının proqnozuna əsasən, Braziliya Latın Amerikası ölkələri arasında ödənişli televiziyanın artım sürətinə görə lider olacaq, yerli abunəçi bazası 19,8 milyondan (2014) 28,5 milyonadək (2019) yüksələcək.
Tarix: 29/06/15 Əməyin mühafizəsində İKT-nin tətbiqi genişlənir
Bütün dünyada olduğu kimi, Azərbaycanda da əməyin mühafizəsi istiqamətində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından istifadə genişlənir.
Tarix: 29/06/15 Bill Geyts bərpa olunan energetika sahəsinə daha çox sərmayə yatıracaq
“Microsoft” korporasiyasının təsisçisi və dünyanın ən varlı adamı Bill Geyts yaxın beş ildə energetikada innovativ “yaşıl” texnologiyalarla əlaqədar layihələrə şəxsi investisiyaları iki dəfə - 2 milyard dollaradək artırmağı planlaşdırır.
Tarix: 29/06/15 Qazaxıstan ərazisinin 72 faizi rəqəmli efir televiziyası ilə əhatə edilib
Qazaxıstan ərazisinin 72 faizi rəqəmli efir televiziyası ilə əhatə edilib, yaşayış məntəqələrinin 100 faizində isə internet artıq əlçatandır.
Tarix: 29/06/15 “Amazon” süni intellekt layihələrinə investisiyalar yatıracaq
“Amazon” internet mağazası süni intellekti inkişaf etdirən və “ağıllı” qurğulara insan kimi danışmağı öyrədə bilən startaplara investisiyalar yatıracaq “Alexa” fondunu istifadəyə verib.