Tarix: 01/06/15 Avropada ev heyvanları iki milyard avroluq qurğunu yararsız hala salıblar
Son beş ildə Avropada ev itləri və pişikləri ümumilikdə 1,5 milyard funt-sterlinq (2,1 milyard avro) dəyərində qurğunu istifadəyə yararsız hala salıblar
Tarix: 01/06/15 “comScore”: “Mobil internet fərdi kompüterlərdən istifadəni azaltmır”
Hazırda insanlar internetə daha çox mobil qurğular vasitəsilə daxil olur, lakin bu, fərdi kompüterlərdən istifadənin azalması kimi başa düşülməməlidir. Bu barədə “comScore” şirkətinin son məlumatında deyilir.
Tarix: 30/05/15 Hüquqi Aktların Dövlət Reyestrinə feldyeger rabitəsi orqanı əməkdaşları ilə bağlı yeni sənəd daxil edilib
Hüquqi Aktların Dövlət Reyestrinə yeni sənəd daxil olunub.
Tarix: 30/05/15 İran “Bakı 2015”-in televiziya, rəqəmsal və mobil platformalar üzərindən yayımını təşkil edəcək
“Bakı 2015” Qərbi Asiyada ən böyük ölkə olan İranı Avropa Oyunlarını yayımlayan ölkələr sırasına daxil edib. Təşkilat Komitəsindən qeyd edilib ki, “General Entertainment and Media” (GEM TV Qrup) İran üçün eksklüziv yayım hüququnu əldə edib və Oyunları “YAHSAT”, “NILESAT” və “HOTBİRD” kanallarından ödənişsiz yayımlayacaq.
Tarix: 30/05/15 “Microsoft Azerbaijan” şirkəti növbəti “Ofis hər yerdə” təşəbbüsünü reallaşdıracaq
Bakıda iyunun 5-də “Microsoft Azerbaijan” şirkəti bütün arzu edənləri “Ofis hər yerdə” təşəbbüsünə qoşulmağa dəvət edir.
Tarix: 30/05/15 50 ümumtəhsil məktəbinə mobil arabalar və planşetlər verilib
2014-2015-ci tədris ili ərzində ümumtəhsil məktəblərində laboratoriyaların müasirləşdirilməsi məqsədilə Təhsil Nazirliyi tərəfindən 50 ümumtəhsil məktəbinə mobil arabalar, “Biochem” və “Physio” Labdiskləri, “Intel” planşetləri verilib.
Tarix: 30/05/15 Beş ildən sonra peykləri Yerdən internetlə idarə etmək mümkün olacaq
Rusiyanın Samara Dövlət Aerokosmik Universitetinin alimləri peykləri modemlərlə təchiz edərək onları internet vasitəsilə peyk telefon rabitəsi sisteminə qoşmağı təklif edirlər.
Tarix: 30/05/15 Fərdi kompüterlərin satışı azalır
2015-ci ildə dünyada fərdi kompüterlərin tədarükü 2014-cü illə müqayisədə 6,2 faiz azalaraq 289 milyon ədəd təşkil edəcək. Bu barədə “IDC” analitik şirkətinin məlumatında deyilir.
Tarix: 30/05/15 Bill Qeyts: “33 milyon insan epidemiyadan öləcək”
“Microsoft” korporasiyasının Direktorlar Şurasının sədri Bill Qeyts milyonlarla insanın həyatına son qoyacaq infeksion xəstəliklərin kütləvi epidemiyasını proqnozlaşdırır.
Tarix: 29/05/15 “Arianespace” iki telekommunikasiya peykini orbitə çıxarıb
“Arianespace” şirkəti iki kosmik aparatın uğurlu buraxılışını həyata keçirib. Peyklər “HD” formatlı kanalların yayımı üçün lazım olan tutumu genişləndirəcək, “4K/Ultra HD” standartına keçid imkanını təmin edəcək və mövcud peykləri sığortalayacaq.
Tarix: 29/05/15 Mobil rabitə dəstəkli elektronikanın satış həcmi artacaq
“Gartner” tədqiqat şirkətinin analitiklərinin proqnozuna görə, 2015-ci ildə dünyada smartfon sinfinə aid olmayan, amma mobil şəbəkələr vasitəsilə internetə qoşula bilən 112 milyondan çox qurğu satılıb.
Tarix: 29/05/15 Azad Rəhimov: “Bizim üçün İKT gənclərlə eyni dildə danışmaq üçün bir vasitədir”
Azərbaycan iyunun 12-dən 28-dək dünyanın ən mötəbər yarışına - İlk Avropa Oyunlarına ev sahibliyi edəcək. Bu qlobal idman tədbiri ölkəmizi dünyada bir daha tanıtmaqla yanaşı, turistlərin cəlb olunması, iqtisadiyyatımıza əlavə vəsaitlərin daxil olması, gələcəyə hesablanmış investisiya, Bakının dünyanın idman paytaxtına çevrilməsi baxımından olduqca əhəmiyyətlidir.
Tarix: 29/05/15 “Elektron hökumət” portalı şagirdlərin də işini asanlaşdırıb
Ümumtəhsil məktəbləri şagirdləri yekun qiymətləndirmə ilə bağlı məlumatlarını “Elektron hökumət” portalı üzərindən onlayn şəkildə yoxlaya bilərlər.
Tarix: 29/05/15 “Bakcell”dən “Ulduzum” mobil tətbiqi
Azərbaycanın ilk mobil operatoru və aparıcı mobil internet provayderi “Bakcell” şirkəti “Ulduzum” sadiqlik proqramının üzvləri üçün xüsusi mobil tətbiq təqdim edib.
Tarix: 29/05/15 Rektor “IBM” şirkətinin Mərkəzi və Şərqi Avropa ölkələri üzrə baş direktoru ilə görüşüb
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov “IBM” şirkətinin Mərkəzi və Şərqi Avropa ölkələri üzrə baş direktoru Devid La Ros, “IBM” şirkətinin Azərbaycan üzrə rəhbəri İlya Kravtsov və “IBM” şirkətinin əməkdaşı Bahadur İbrahimov ilə görüşüb.