Tarix: 21/05/15 “Apple Watch” saatları gələn aydan satışa çıxarılır
“Apple” şirkətinin istehsal etdiyi “Apple Watch” saatları bu il iyunun əvvəlində satışa çıxarılacaq.
Tarix: 21/05/15 Azərbaycan Ədliyyə Nazirliyi yeni elektron sistemlər yaradır
Azərbaycan Ədliyyə Nazirliyi yeni elektron qeydiyyat və idarəetmə sistemləri yaradır.
Tarix: 21/05/15 Naxçıvan Muxtar Respublikasında 4 ayda 100-ə yaxın POS-terminal quraşdırılıb
Naxçıvan Muxtar Respublikasında quraşdırılan POS-terminalların sayı artıb.
Tarix: 21/05/15 “GoMap” “Bakı 2015” Avropa Oyunları üçün yeni servislər təqdim etdi
Regional elektron xəritə və naviqator “GoMap” “Bakı 2015” Avropa Oyunları üçün yeni servisləri təqdim edib. Yeni servislər Bakıda keçirilən Türkdilli dövlətlərin mədəniyyət nazirlərinin görüşündə təqdim olunub.
Tarix: 21/05/15 Azad Rəhimov: “RYTN tərəfindən tələb olunan proqram təminatları quraşdırılıb”
“Gənclər və İdman Nazirliyinin rəsmi veb-saytında “onlayn” müraciət bölməsi yaradılıb. “Onlayn” müraciət bölməsinə təklif, ərizə, şikayət və tövsiyələr kimi alt bölmələr daxildir. İstifadəçilər “onlayn” müraciət bölməsinə daxil olaraq verilmiş müvafiq formanı doldurmaqla onları maraqlandıran mövzuda müraciət edə bilərlər”.
Tarix: 21/05/15 Naxçıvan MR-də rabitə xidmətlərinin həcmi artıb
Naxçıvan Muxtar Respublikasında cari ilin yanvar-aprel aylarında informasiya və rabitə xidmətlərinin həcmi 15 milyon 595 min manat olub.
Tarix: 21/05/15 İkiqat biometrik şifrlərdən istifadəyə start verilir
ABŞ-ın “Mountain America Credit Union” bankı smartfon istifadəçiləri üçün yeni autentifikasiya sistemini istifadəyə verib. Bank bir bioloji markerə (məsələn, barmaq izi) əsaslanan biometrik mühafizədən imtina edib.
Tarix: 21/05/15 Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Kosmik Hava Mərkəzi yaradılır
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EİF) icraçı direktoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının direktor müavini Elçin Babayev bildirib ki, rəsədxananın ərazisində inşa olunan Kosmik Hava Mərkəzinin səkkizguşəli binasının tikintisi artıq yekunlaşıb. Mərkəzin bu ilin sonuna kimi tam şəkildə işə başlayacağı gözlənilir.
Tarix: 21/05/15 2020-ci ilədək dünyanın 93 ölkəsi tam rəqəmli televiziya yayımına keçəcək
2020-ci ilədək rəqəmli televiziya xidmətlərinə qoşulmuş dünya ev təsərrüfatının sayı 180 faiz yüksələrək 1 milyarda yaxınlaşacaq.
Tarix: 21/05/15 Müəllimlər üçün İKT üzrə savadlılığın artırılmasına yönəldilmiş treninq xidmətləri təşkil edilib
İnnovativ Texnologiyalar Təşkilatı (İTT) və Təhsil Nazirliyi arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən, İTT tərəfindən Bakı şəhəri üzrə ibtidai sinif müəllimləri və ümumi təhsil müəssisələrində fəaliyyət göstərən inzibati heyət üçün 3 ay ərzində müvafiq olaraq “İbtidai siniflərdə dərs deyəcək müəllim heyəti üçün tədris prosesində interaktiv texnologiyalardan və elektron məzmundan istifadə” və “Təhsil sisteminin inzibati-idarəetmə heyətləri üçün İKT üzrə savadlılığın artırılmasına yönəldilmiş treninq xidmətləri” adlı təlimlər həyata keçirilib.
Tarix: 21/05/15 Çin internetin sürətləndirilməsinə 182 milyard dollar xərcləyəcək
Çin hökuməti yaxın iki ildə ölkədə internetin sürətləndirilməsinə 182 milyard dollar xərcləməyi planlaşdırır. Bu barədə Çin Dövlət Şurasının bəyanatında deyilir.
Tarix: 21/05/15 Birinci rübdə törədilən “DDoS” hücumların sayında rekord qeydə alınıb
“Akamai Technologies” şirkətinin təhlükəsizlik üzrə hesabatına görə, 2015-ci ilin birinci yarısında həyata keçirilən “DDoS” hücumların sayında rekord qeydə alınıb.
Tarix: 21/05/15 2015-ci ildə “əşyaların interneti” bazarının həcmi 19 faiz artacaq
“International Data Corporation” (“IDC”) analitik şirkəti "əşyaların interneti" (“Internet of Things”, “IoT”) bazarının inkişafı üzrə proqnoz tərtib edib
Tarix: 20/05/15 “Sonuncu Dalan” oyunun son versiyasını təqdim edib
“İşğal altında” oyunlar seriyası ilə qeymerlər arasında tanınan “AzDimension” studiyası yeni “Sonuncu Dalan” virtual oyunun demo-versiyasını təqdim edib.
Tarix: 20/05/15 Elektron Hökumət Təlim-Tədris Mərkəzi Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyət yaradılır
“Azərbaycanda elektron hökumət üçün təlim mərkəzinin yaradılması” layihəsi üzrə Koreya Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi arasında bağlanmış Qrant razılaşması çərçivəsində yaradılan Elektron Hökumət Təlim-Tədris Mərkəzində 2015-ci ilin 25 may-1 iyun tarixlərində “Elektron hökumət” üzrə qısamüddətli təlim kurslarının keçirilməsi nəzərdə tutulur.